در گذشته به دلیل تفاوت فرم خانه ها بچه ها خیلی زیاد در محیط بیرون از خانه و در حیاط بازی می کردند. بازی هایی که با گل و خاک سروکار داشت. اما با افزایش زندگی آپارتمان نشینی دسترسی بچه ها به حیاط و خاک کم شده است. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که خاک بازی کودکان در رشد و سلامت آنها خیلی موثر است.

خاک بازی کودکان

خاک به دلیل دارا بودن نوعی میکروب در کاهش استرس و درمان افسردگی بسیار موثر است.

تحقیقات نشان داده اند که بازی با خاک و گل کاملا خیس، سیستم ایمنی کودکان را تقویت می کند. در نتیجه آن ها کمتر مریض می شوند. در واقع این زندگی بیش از حد پاستوریزه موجب شده است کودکان کمتر با انواع میکروب ها مواجه شوند و در نتیجه بدن آنها قادر به تمایز سلول های خودی از سلول های مهاجم نیست و این موجب افزایش انواع آلرژی ها همچون آسم، اگزما و بیماری های دیگر شده است. همچنین بدن کودکان پس از مواجهه مداوم با یک میکروب، موفق به ساخت آنتی بادی لازم می شود، پس این شرایط را باید در اختیارشان گذاشت و از اینکه کودک به خاک دست بزند، هراس نداشته باشید.

آکاایران: پیشگیری از افسردگی کودکان با خاک بازی

خاک بازی کودکان برای افسردگی

ترشح شادی در مغزدانشمندان طی تحقیقاتی، متوجه شدند که خاک بازی، موجب افزایش سطح سروتونین در مغز می شود. سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی است،که بر خُلق، حافظه، یادگیری، اشتها، خواب و… تاثیر دارد. تاثیر بازی با خاک مشابه تاثیر داروهای ضد افسردگی است. بنابراین خاک بازی برای کودک و بزرگسال، شادی بخش و نشاط آور است.ویتامین طبیعتکمبود یا فقدان ارتباط با طبیعت در زندگی های مدرن امروزی ما، موجب اختلالات رفتاری بسیاری در بشر، به ویژه کودکان شده است. طبیعت برای انسان ها همچون یک ویتامین است و همانطور که بدن ما، روزانه به میزان معینی از سایر ویتامین ها نیاز دارد، هر روز به ویتامین طبیعت نیز نیاز دارد.

افسردگی و چاقی در کودکان

فقدان این ویتامین در زندگی روزمره موجب اختلالات مربوط به کمبود توجه، افسردگی و چاقی در کودکان و بزرگسالان شده است.خلاقیت، هوش و هوش هیجانیگل و خاک جزء اسباب بازی های سازمان نایافته هستند. این نوع اسباب بازی ها روش مشخصی برای بازی کردن ندارند و می توانند تاثیر بسیار خوبی بر افزایش هوش، هوش هیجانی و پرورش خلاقیت در کودکان دارا باشند.

خاک بازی در کودکی یکی از بازی های دوست داشتنی همه بود است اما با پیشرفته شدن زندگی ها و تبدیل شدن به زندگی های مجلل مادران این اجازه را کمتر به فرزندان خود می دهند. اما در این بازی فوایدی نهفته که شاید ما از آن بی خبر باشیم. در این مقاله در مورد خاک بازی و تاثیر آن بر افسردگی کودکان اطلاعات کسب کنید.

دریا صدیقی روانشناس کودک گفت: کودک برای بازی کردن نیاز به اسباب بازی های گران قیمت
ندارد و بازی با مواد طبیعی مانند شن، خاک و آب، بسیار ارزان و مفیدتر از وسایل بازی پرزرق و برق است.

وی در خصوص تکنیک صفحه شنی اظهار داشت: این روش نوعی مدل روان درمانی بیان گرا همراه با فرافکنی است که مشکلات درونی و بین فردی بیمار را مورد بررسی قرار می دهد و برای مواجهه و درمان طیف گسترده ای از ناراحتی های روحی و روانی افراد به تازگی مورد توجه روانشناسان قرار گرفته که نتایج درمانی بسیار موفقیت آمیزی به همراه داشته ولی متاسفانه در ایران کمتر به آن پرداخته می شود.

فواید خاک بازی کودکان

این روانشناس کودک عنوان کرد: طبق تحقیقات صورت گرفته توسط دانشمندان، خاک
به دلیل دارا بودن نوعی میکروب در کاهش استرس و درمان افسردگی بسیار موثر است
که این میکروب تاثیری شبیه پروزاک( داروی ضد افسردگی) دارد و تماس با آن موجب
افزایش سیتوکنین و در نهایت سروتونین خون می شود.

 

وی بیان کرد: احساس غم و ناراحتی با سطح هورمون سروتونین خون ارتباط مستقیم دارد،
بنابراین افزایش میزان سروتونین باعث ایجاد حس خوشحالی در فرد می شود.

صدیقی افزود: برخلاف باور رایج بین مردم که محیط کاملا ضدعفونی شده و عاری از
میکروب منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن کودکان و ابتلایشان به انواع بیماری های
مختلف می شود، والدین باید توجه دارا باشند که آلوده شدن فرزندان به خاک و گل
نه تنها مشکلی در پی ندارد بلکه کمک شایانی به رشد و تخلیه هیجانات مثبت
و منفی کودکان می کند.

وی تصریح کرد: در میان بازی های مختلف اکثر کودکان از هیچ کاری به اندازه خاک و گل
بازی لذت نمی برند، خردسالان با این سرگرمی نیازهای روحی و روانی خود را تامین می کنند
و به دلیل اینکه با قوه ابتکار و خلاقیت خود مشغول تصمیم گیری، خلق و به واقعیت
درآوردن تجسمات خود هستند در نتیجه احساس رضایت، آرامش و اعتماد به نفس زیادی
کسب می کنند.

بد نیست بدانید فواید خاک بازی کودکان چیست ؟

پیشگیری از افسردگی کودکان با خاک بازیپیشگیری از افسردگی کودکان با خاک بازی

مزایای خاک بازی کودکان

برخی از فواید خاک بازی کودکان عبارت است از :

۱٫ تقویت سیستم ایمنی

به گزارش مجله پزشکی آسان طب یکی از فواید خاک بازی کودکان اینست که بازی با خاک و گل کاملا خیس، سبب تقویت سیستم ایمنی کودکان خواهد شد. در نتیجه آن ها کمتر بیمار می شوند. شاید دلیل ان اینست که این زندگی بیش از حد پاستوریزه باعث شده است کودکان کمتر با انواع میکروب ها مواجه شوند و در نتیجه بدن آنها قادر به تمایز سلول های خودی از سلول های مهاجم نباشد. این امر سبب افزایش انواع آلرژی ها همچون آسم، اگزما و بیماری های دیگر می شود. همچنین بدن کودکان پس از مواجهه مداوم با یک میکروب، موفق به ساخت آنتی بادی لازم می شود، پس این شرایط را باید اماده کنیم که کودک با انواع میکروب اشنا شود تا بدنش بتواند مقاومت در مقابل ان را یاد بگیرد.

۲ ترشح شادی در مغز

یکی دیگر از فواید خاک بازی کودکان اینست که خاک بازی، باعث افزایش سطح سروتونین در مغز خواهد شد. سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی است،که بر اخلاقیات ، حافظه، یادگیری، اشتها، خواب و… تاثیر زیادی میگذارد. تاثیر بازی با خاک مشابه تاثیر داروهای ضد افسردگی است. بنابراین خاک بازی برای کودک و بزرگسال شادی بخش و نشاط آور خواهد بود.

برخی از فواید خاک بازی کودکان

۳ ویتامین طبیعت

طبیعت برای انسان مانند یک ویتامین است و بدن ما، روزانه به میزان معینی از این ویتامین نیاز دارد. فقدان این ویتامین در زندگی روزمره موجب اختلالات مربوط به کمبود توجه، افسردگی و چاقی در کودکان و بزرگسالان شده است. کمبود یا فقدان ارتباط با طبیعت در زندگی های مدرن امروزی ما، موجب اختلالات رفتاری بسیاری در بشر، به ویژه کودکان شده است. آشنایی با روشهای تربیت کودکان را مطالعه کنید.

۴ خلاقیت، هوش و هوش هیجانی

خاک بازی و گل بازی باعث افزایش خلاقیت و هوش هیجانی در کودکان خواهد شد.
گل و خاک جزء اسباب بازی های سازمان_نایافته هستند. این نوع اسباب بازی ها
روش مشخصی برای بازی کردن ندارند و می توانند تاثیر بسیار خوبی بر افزایش هوش،
هوش اجتماعی و پرورش خلاقیت در کودکان دارا باشند. پس مانع گل بازی کودکان
نشوید و به همین اندازه که اجازه میدهید انها خمیربازی کنند بگذارید گل بازی هم بکنند.

الو دکتر و آسان طب

.

منبع : niksalehi.com