کتاب خواندن یک کار فرهنگی است خانواده ها نیاز نیست برای اینکه فرزندانشان کتابخوان شوند به زور به آنها القا کنند فقط کافی است با انجام آن به کودکان شان این فرهنگ را آموزش دهند. از همان نوزادی برای کودک تان کتاب بخوانید . عادت دهید که هرشب برایش کتاب بخوانید تا بخوابد. داستان خواندن برای کودکان مهارت های اجتماعی آنها را افزایش می دهد.

داستان خواندن برای کودکان

نتایج مطالعات نشان می دهد که خواندن با کودک نو پا باعث افزایش مهارت های اجتماعی
و رفتاری وی می شود.

آکاایران: بالا بردن مهارت های اجتماعی کودکان با داستان خواندن برای آنها

مزایای داستان خواندن برای کودکان

همه ساعت هایی که صرف خواندن داستان برای کودک قبل از خواب می کنید، فراتر از
توسعه زبان و مغز است. تحقیقات نوین نشان می دهد که خواندن به همراه کودک،
می تواند در افزایش مهارت های اجتماعی و رفتاری وی مفید باشد.

محققان در هنگ کنگ با بررسی مطالعات پیشین در مورد خواندن والدین همراه با کودک
بالای ۶ سال، اثرات مثبت آن را در عملکرد صحیح روانی برای هر دو نفر مشاهده کردند
که شامل رفاه ذهنی، احساسات، رفتار و روابط با دیگران است.

آنها اظهار کردند: خواندن با کودکان، نه تنها کودکان را هوشمند می کند، بلکه آنها را
شاد کرده و منجر به ایجاد یک رابطه خوب با پدر و مادر می شود.

تحقیقات پیشین، مزایای مختلفی از خواندن کتاب توسط پدر و مادر، مخصوصا
در زمینه زبان و سواد آموزی را نشان داده است.

طبق آخرین مطالعات، این فعالیت در اوایل دوران کودکی به شدت با پیشرفت
مغز کودکان و پیشرفت تحصیلی آنها مرتبط است.

این مطالعه در مجله Pediatrics ارائه شده است.

جزئیات بیشتر درباره فواید قصه خواندن برای اطفال

داستان شنیدن اطفال چه تاثیرات مفیدی روی رح و روان آن ها خواهد گذاشت و نحوه
داستان خواندن والدین چگونه باید باشد تا کودک را تشویق به شنیدن آن کند
و اصول این امر چگونه باید باشد

در برخی خانواده ها والدین تا دیروقت بیدارند و از فرزندان می خواهند زود به رختخواب بروند. البته برخی کودکان به راحتی پذیرای این مسأله هستند، ولی برخی دیگر مقاومت نشان می دهند. خوابیدن در زمانی که بقیه اعضای خانواده بیدار و در کنار هم هستند، گاهی برای کودکان دشوار است. اغلب والدین برای خواباندن کودک شان ترفندهای متفاوتی به کار می برند که یکی از مهم ترین آنها لالایی گفتن و خواندن کتاب داستان است. خواندن داستان و لالایی برای کودک فواید بسیاری دارد.

 

برخی کودکان برحسب شرایط ترجیح می دهند هنگام خواب برایشان کتاب خوانده شود و با داستان ها و لالایی والدین به خواب می روند. والدین همیشه سعی می کنند فرزندشان را در زمانی مناسب به رختخواب بفرستند تا خواب ناکافی اختلالی در سلامت فرزندشان ایجاد نکند. درست است سر ساعت و بموقع خوابیدن مهم و قابل توجه است، اما نباید نحوه به خواب رفتن کودکان را نادیده گرفت.

در برخی خانواده ها والدین تا دیروقت بیدارند و از فرزندان می خواهند زود به
رختخواب بروند. البته برخی کودکان به راحتی پذیرای این مسأله هستند،
ولی برخی دیگر مقاومت نشان می دهند.

فواید قصه خواندن برای اطفال

بالا بردن مهارت های اجتماعی کودکان با داستان خواندن برای آنهابالا بردن مهارت های اجتماعی کودکان با داستان خواندن برای آنها

فواید داستان خواندن برای کودکان

خوابیدن در زمانی که بقیه اعضای خانواده بیدار و در کنار هم هستند، گاهی برای کودکان دشوار است. اغلب والدین برای خواباندن کودک شان ترفندهای متفاوتی به کار می برند که یکی از مهم ترین آنها لالایی گفتن و خواندن کتاب داستان است. خواندن داستان و لالایی برای کودک فواید بسیاری دارد:

بهتر است قبل از خواب کودک را لحظاتی به حال و هوای دیگری غیر از واقعیت ها ببرید. بیشتر داستان های کودکان پایان شیرین و زیبایی دارند. تشریحات دلپذیر و فضای دلنشینی که با کلام والدین آمیخته شود، به کودک آرامش داده و خوابی رنگین برایش به ارمغان می آورد. تعریف داستان های دلپذیر و شاد می تواند به کودکانی که دچار کابوس شبانه می شوند، کمک بسیاری کند؛ همان طور که بسیاری از بزرگسالان قبل از خوابیدن برای فرار از مشغله های ذهنی روزانه مدتی ریلکسیشن کرده و در ذهن خود فضای دلخواه طراحی می کنند.

آموزش این روش به کودکان تاثیرات مثبت داشته و خوابی آرام برای آنها فراهم می کند. کودک همزمان با تعریف داستان، در ذهنش تمام صحنه ها را تجسم می کند و به این ترتیب تصویرسازی ذهنی وی تقویت می شود و خلاقیت بیشتری پیدا می کند. این داستان ها نه تنها ذهن کودک را آرام می کند، بلکه از این طریق می توان مطالب بسیاری را به کودک انتقال داد. داستان های قدیمی و سنتی، کودک را با بسیاری از آداب و رسوم گذشتگان آشنا می کند. برخی کودکان از شنیدن خاطرات دوران کودکی والدین نیز لذت می برند.

شبکه علمی ثریا و دکتر سلام

.

منبع : niksalehi.com