آکاایران: تکنیک هایی وجود دارد که با در نظر گرفتن و انجام دادن آن ها می توانید به بهبود خواب فرزندتان کمک کنید و هر چه راحت تر این دوره نا آرامی را پشت سر بگذارید. در ادامه مطلب با تکنیک هایی برای خواباندن نوزادان و کودکان آشنا خواهید

آکاایران: تکنیک هایی ساده و کاربردی برای خواباندن نوزاد


ستاره | سرویس مادر و کودک - برای والدین به خصوص مادران جوانی که تجربه چندانی در فرزندآوری نداشته اند برخی مواقع خواباندن نوزاد دردساز است. نوزادان و حتی کودکان بالغ‌تر بنا به دلایل مختلفی در برهه‌ای از سن رشد راحت به خواب نمی‌روند. این مشکل درمان پزشکی خاصی ندارد و بنابراین تنها گزینه پیش روی شما صبوری است. با این حال تکنیک‌هایی وجود دارد که با در نظر گرفتن و انجام دادن آن‌ها می‌توانید به بهبود خواب فرزندتان کمک کنید و هر چه راحت‌تر این دوره نا آرامی را پشت سر بگذارید. در ادامه مطلب با تکنیک‌هایی برای خواباندن نوزادان و کودکان آشنا خواهید شد.


راه کارهایی مهم و ساده برای خواباندن نوزاد

۱. حفظ آرامش محیط

یکی از اصلی‌ترین و ضروری‌ترین نکات برای حفظ آرامش نوزاد و بنابراین خوابیدن راحت وی محیطی است که نوزاد و یا کودک در آن قرار دارد. زمانی که موقع خواب کودک فرا می‌رسد بهتر است کودک در شرایطی آرام و ساکت قرار گیرد تا راحت به خواب رود. محیط‌های پر هیجان و پر تنش کودک را وادار به فعالیت و واکنش کرده و مانع از به خواب رفتن وی می‌شود.

۲. بودن در محل خواب همیشگی

اگر می‌خواهید کودکتان خواب آرامی تجربه کند توصیه می‌شود همواره از چند ساعت قبل از فرا رسیدن زمان خواب در محلی که کودک به آن برای خوابیدن عادت کرده است حضور داشته باشید. شاید رفتن به میهمانی‌های شبانه بسیار جالب و روحیه بخش باشد، ولی اگر این نوع میهمانی‌ها را تا زمان بزرگ‌تر شدن کودک تان حذف کنید به آرامش بیشتر خود و فرزندتان هنگام شب کمک بیشتری خواهید کرد.

۳. حفظ سکوت

اگر کودکتان در سنی به سر می‌برد که برای خوابیدن به حضور شما نیاز دارد، توصیه می‌شود در زمان خواب با وی صحبت نکنید و هم چنین ارتباط چشمی برقرار نکنید. چرا که این گونه رفتار‌ها فعالیت و کنش و واکنش نوزاد را به همراه خواهد داشت و بنابراین پروسه خواب را به تعویق می‌اندازد.
 
تکنیک هایی ساده و کاربردی برای خواباندن نوزادتکنیک هایی ساده و کاربردی برای خواباندن نوزاد


۴. حمام کردن

معمولا حمام کردن نوزادان به بهبود خواب آنان و برخورداری از یک خواب تقریبا کامل و طولانی مدت کمک شایان می‌کند. اما در برخی مواقع والدین کودک خود را در طول روز به حمام برده به گونه‌ای که کودک وعده خواب خود را در طول روز و بعد از حمام سپری می‌کند و همین امر موجب می‌شود هنگام شب انرژی زیادی داشته و در واقع موقع خواب او تحت تاثیر خواب روز قرار گیرد؛ بنابراین توصیه می‌شود حمام کردن کودکتان را به زمان قبل از خواب خودتان منتقل کنید تا بدین ترتیب هردو از خوابی دلنشین لذت ببرید.

۵. تغذیه کودک

سیر نگه داشتن کودک در طول شب بسیار مهم است. نوزادان معده‌ای کوچک داشته و حجم زیادی انرژی از آن دریافت نمی‌کنند و به همین دلیل خیلی سریع گرسنه می‌شوند. بسیاری از کودکان به این دلیل در نیمه‌های شب از خواب برمی خیزند که گرسنه شده اند؛ بنابراین در خصوص تغذیه کودک، پیشنهاد می‌شود با در نظر گرفتن زمان تقریبی بین وعده‌های فرزندتان قبل از افزایش حس گرسنگی و از خواب پریدن وی را در حین خواب سیر کنید.

۶. از شلوغی بپرهیزید

یکی دیگر از تکنیک‌های ساده برای خواباندن نوزاد، تفکیک محیط خواب نوزاد از محیط بازی اوست. برخی والدین عادت دارند اتاق کودک شان را با وسایل و اسباب بازی‌های زیادی احاطه کنند. از آنجا که اسباب بازی‌ها وسایل سرگرمی، برانگیختن حس کنجکاوی و در نتیجه ترغیب میل یادگیری در کودکان هستند، وجود این وسایل در محل خواب باعث هشیار نگه داشتن ذهن کودک و در نتیجه آن عدم توانایی به خواب رفتن کودک حتی در شرایط خواب آلودگی و خستگی وی می‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود اتاق بازی کودک از محل خواب وی جدا باشد و تا حد امکان خالی از وسایل مختلف و به ویژه اشیا نوین باشد.

۷. نوازش و لمس کودک

نوازش کردن کودک به آرامی به وی آرامش و حس امنیت از حضور شما می‌دهد و باعث می‌شود ترس‌ها و نگرانی‌های احتمالی کودک از بین رفته و با آسودگی بیشتری و سریع‌تر به خواب رود. بنابراین برای خواباندن نوزاد خود او را در زمان خوابیدن نوازش کنید.
تکنیک هایی ساده و کاربردی برای خواباندن نوزادتکنیک هایی ساده و کاربردی برای خواباندن نوزاد


۸. رعایت زمان خواب

معمولا کودک از همان ماه‌های اولیه پس از تولد به یک ریتم خواب و بیداری مشخص دست می‌یابد. بهتر است همواره به این ریتم توجه داشته باشید و شرایط را برای ساعت خواب همیشگی وی مهیا کنید. تلاش برای زودتر خواباندن نوزاد و یا به تعویق انداختن زمان خواب همیشگی او باعث بدخواب شدن و ناآرامی او تا مدت‌ها می‌شود.
بیشتر بخوانید: بهترین زمان خواب کودکان

۹. کیفیت لباس خواب را فراموش نکنید

برخی نوزادان به الیاف مصنوعی حساسیت پوستی نشان می‌دهند. به تن داشتن لباس‌هایی از این جنس می‌تواند حس آزردگی در نوزاد ایجاد کرده و مانع خوابیدن او شود. معمولا بهترین نوع لباس برای نوزادان لباسی است که از الیافی مانند پنبه و نخ طبیعی تشکیل شده باشد.

۱۰. دقت به دمای محیط

دما‌های خیلی پایین و خیلی بالا برای هر کسی آزاد دهنده است و همان طور که ممکن است پیش آمده باشد شما نیز تجربه بی خوابی و اذیت بودن به دلیل رنج بردن از دمای نامناسب را داشته‌اید. متخصصان پیشنهاد می‌کنند از دما‌های خیلی بالا بپرهیزید و بخصوص به هنگام خواباندن نوزاد، دمای اتاق را بسته به فصول سال بین هجده تا بیست و یک درجه نگه دارید.
بیشتر بخوانید: دمای اتاق نوزاد در فصول سرد؛ چه دمایی برای نوزاد مناسب است؟

۱۱. از نور زیاد و شدید بپرهیزید

پیشنهاد می‌شود قبل از فرارسیدن زمان خواب از میزان روشنایی موجود در منزل بکاهید تا کودک کم کم برای خواب آماده شود. هم چنین هنگام خواباندن کودک از روشن نگه داشتن چراغ خواب جلوگیری کنید. ذهن بهترین میزان استراحت را زمانی دریافت می‌کند که حواس پنجگانه کمترین میزان سیگنال‌های محیطی را کسب کنند؛ بنابراین خوابیدن در تاریکی به مغز فرصت بیشتری برای استراحت می‌دهد.

۱۲. خواب در طول روز را حذف نکنید

برخی از اطرافیان ممکن است به شما پیشنهاد بدهند از به خواب رفتن کودکتان در طول روز جلوگیری کنید تا وی خواب شبانه بهتر و طولانی تری داشته باشد. چنین باوری کاملا غلط است چرا که بیدار نگه داشتن کودک در طول روز باعث خسته‌تر شدن کودک شده و خستگی بیش از حد یکی از عواملی است که خواب شبانه را مختل می‌کند.

۱۳. پوشک کودک را خشک و تمیز نگه دارید

یکی از عوامل بسیار ناراحت کننده برای کودک پوشک مرطوب و کثیف است. بهتر است از قبل از خواب پوشک کودکتان را حتما تعویض کنید و از پوشک‌هایی با قابلیت جذب بالاتر در طول شب استفاده کنید. همچنین استفاده از کرم‌ها و پودر‌های محافظ پوست می‌تواند آرامش بیشتری به کودک بدهد و آرامش خواب وی را هرچه بیشتر تامین کند.
تکنیک هایی ساده و کاربردی برای خواباندن نوزادتکنیک هایی ساده و کاربردی برای خواباندن نوزاد

توصیه: 
در نهایت توصیه می‌شود اگر کودک با وجود همه مراقبت‌ها، همچنان مشکل خواب دارد، به پزشک اطفال مراجعه کنید. برخی مشکلات سلامتی مانند رفلاکس‌های معده باعث ایجاد ناراحتی در شب هنگام و زمان دراز کشیدن می‌شوند که بهتر است با تجویز پزشک درمان شوند.
.

منبع : setare.com