آکاایران: علت شیر نخوردن نوزاد در بیداری ممکن است موارد بسیاری باشد. برخی از آن ها عبارتند از: دندان در آوردن نوزاد، بیماری، درد، ناراحتی، استرس یا حواس پرتی نوزاد. البته راهکار هایی برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد.

آکاایران: علت شیر نخوردن نوزاد در بیداری چیست؟

 
ستاره | سرویس مادر و کودک - تغذیه با شیر مادر تجربه‌ای شگفت انگیز و دوست داشتنی است، اما مشکلات خاص خود را نیز دارد. بسیاری از نوزادان در بدو تولد مشکل پستان به دهان گرفتن دارند و با گذشت زمان نیز ممکن است گاهی اوقات شیر خوردن از پستان مادر را متوقف کنند. این موارد برای مادران بسیار ناراحت کننده است، اما در این موارد بایستی صبور بود و در صورت نیاز با متخصص کودکان یا مشاور شیردهی مشورت کرد و از آنان کمک خواست.
 

علت شیر نخوردن نوزاد در بیداری چیست؟

علت شیر نخوردن نوزاد در بیداری چیست؟ عوامل بسیاری می‌توانند موجب اعتصاب غذای نوزاد و شیر نخوردن او شوند. زمانی که نوزاد پس از ماه‌ها تغذیه با شیر مادر، به ناگهان تغذیه با شیر مادر را متوقف می‌کند، گویا سعی دارد به شما بگوید که چیزی نادرست است.
در زمان اعتصاب غذای نوزاد، ممکن است نوزاد با دیدن پستان‌های مادر خوشحال شود، اما با رسیدن به آن، به ناگاه بی علاقه شده یا شروع به گریه کردن کند. گاهی اوقات شیر نخوردن نوزاد به طور ناگهانی اتفاق می‌افتد و در موارد دیگر به تدریج شروع می‌شود.

چندین علت شیر نخوردن نوزاد در بیداری عبارتند از:
 • درد یا ناراحتی. دندان درآوردن، تورم لثه‌ها یا آسیب دیدگی آن‌ها در هنگام شیر خوردن نوزاد ایجاد درد می‌کند. عفونت گوش نیز در هنگام مکیدن درد ایجاد کند. وجود آسیب یا درد در قسمتی از بدن نیز باعث ایجاد ناراحتی در موقعیت‌های خاصی از شیردهی می‌شود.
 • بیماری. سرماخوردگی یا گرفتگی بینی از تنفس نوزاد هنگام شیر خوردن جلوگیری می‌کند و دیگر علت شیر نخوردن نوزاد در بیداری است.
 • استرس یا حواس پرتی. تحریک بیش از حد، شیردهی نامنظم و با تاخیر یا جدایی طولانی مدت از مادر ممکن است موجب ناراحتی و شیر نخوردن نوزاد در بیداری شود. مشاهده یک واکنش شدید از مادر هنگام گاز گرفتن پستان توسط نوزاد در خلال شیردهی نیز ممکن است اثر مشابهی داشته باشد. گاهی اوقات نیز نوزاد به قدری حواسش متوجه چیز دیگری است که تمایلی به شیر خوردن ندارد.
 • تغییرات در عطر، بو و طعم شیر. تغییرات در بوی مادر به علت استفاده از صابون، عطر، لوسیون یا دئودورانت نوین ممکن است باعث شود نوزاد تمایلی به شیر خوردن نداشته باشد. تغییرات در طعم شیر مادر - به دلیل عواملی مانند رژیم غذایی مادر، پریود شدن یا بارداری دوباره - همچنین می‌تواند دلیل شیر نخوردن نوزاد در بیداری شود.
 • کاهش تولید شیر مادر. دادن شیر خشک به نوزاد یا استفاده بیش از حد پستانک منجر به کاهش تولید شیر می‌شود. گاهی اوقات کاهش تولید شیر نشان دهنده بارداری است. نوزادان در مواجهه با کاهش شیر خروجی از پستان، تمایل خود به شیر خوردن را از دست می‌دهد.

به خاطر داشته باشید که شیر نخوردن نوزاد در بیداری، لزوما به این معنی نیست که او آماده است تا از شیر گرفته شود. اعتصاب غذای نوزاد اغلب کوتاه مدت است.


بیشتر بخوانید: روش‌های افزایش شیر مادر + تشخیص کمبود شیر مادر

علت شیر نخوردن نوزاد در بیداری چیست؟علت شیر نخوردن نوزاد در بیداری چیست؟


شیوه مدیریت شیر نخوردن نوزاد در بیداری

شیر نخوردن نوزاد برای پدر و مادر  او بسیار ناراحت کننده است. مادران ممکن است احساس طرد شدن و افسردگی دارا باشند. اما بایستی بدانند که هیچ تقصیری در این باره متوجه آنان نیست.


بیشتر بدانید: افسردگی پس از زایمان چیست؟ علل و راه‌های درمان


بهتر است در این شرایط صبور باشید. برای جلوگیری از خشک شدن شیر، شیر را به بطور مرتب از پستان‌ها بدوشید و نگهداری کنید. شما می‌توانید شیر دوشیده شده را با قاشق، قطره چکان، سرنگ یا شیشه شیر به نوزاد بدهید. همچنین می‌توانید:

 • از تلاش کردن دست برندارید. پستان را بفشارید تا شیر روی نوک پستان ظاهر شود. سپس نوک پستان را به روی لب‌های نوزاد بکشید تا مشتاق به خوردن شیر شود. اگر نوزاد تمایلی به شیر خوردن نشان نداد، دست نگه دارید و مدتی بعد دوباره تلاش کنید.
 • موقعیت شیردهی را تغییر دهید. موقعیت‌های مختلف شیردهی را امتحان کنید. اگر نوزاد ریفلاکس دارد، موقعیت‌هایی که سر نوزاد بالاتر از بدنش قرار می‌گیرد را امتحان کنید. تخلیه محتویات بینی نوزاد با پوآر بینی نیز به بهبود شیر خوردن نوزاد کمک میکند.
 • موجبات حواس پرتی نوزاد را برطرف کنید. سعی کنید نوزاد را در یک اتاق نسبتا تاریک و آرام، فاقد هیچ گونه صدای مزاحم و حواس پرتی شیر بدهید. یا رویکرد خود را تغییر دهید. سعی کنید در جهتی او را در آغوش بگیرید که همزمان با شیر خوردن بتواند موضوع مورد علاقه خود را پیگیری کند.
 • نوزاد را در آغوش بگیرید. تماس پوست با پوست مادر و نوزاد موجب ترشح بیشتر هورمون پرولاکتین، افزایش شیر و تمایل بیشتر نوزاد برای شیر خوردن می‌شود.
 • مراقب دندان درآوردن نوزاد باشید. اگر نوزاد در حال دندان در آوردن است، پیش از شیردهی با یک دستمال حوله‌ای خنک یا انگشتان تمیز خود، لثه‌های نوزاد را ماساژ دهید. اگر نوزاد هنگام شیردهی پستان‌ها را گاز گرفت، واکنش بیش از حد نشان ندهید. انگشت خود را از گوشه دهان نوزاد، بین لثه‌ها وارد کنید تا مکیدن و گاز گرفتن را متوقف کند.
 • بروز تغییرات در برنامه روزانه شما و نوزادتان را به دقت پیگیری کنید. به تغییراتی که در برنامه روزمره نوزاد ایجاد شده و موجب تشویش و ناراحتی او شده است فکر کنید. آیا شما تحت استرس هستید؟ آیا داروی جدیدی را مصرف می‌کنید؟ آیا رژیم غذایی شما تغییر کرده است؟ آیا از یک نوع نوین از عطر و یا صابون‌های معطر استفاده می‌کنید؟ آیا دوباره باردار شده اید؟ از سلامت جسمی و فیزیکی خود غافل نشوید.
 

علت شیر نخوردن نوزاد در بیداری چیست؟علت شیر نخوردن نوزاد در بیداری چیست؟

 

سخن آخر اینکه

اگر شیر نخوردن نوزاد بیش از چند روز طول کشید و تعداد پوشک‌های مرطوب نوزاد در طول روز کاهش یافت کرد، بایستی به دنبال علت شیر نخوردن نوزاد در بیداری باشید. با مراجعه به پزشک کودکان دلیل این مشکل را پیدا کرده و نسبت به درمان آن اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ دلیل برای بی اشتهایی نوزاد
اگر سوال یا تجربه‌ای در این زمینه دارید آن رابا ما و سایر کاربران ستاره در میان بگذارید.
برگرفته از: mayoclinic
.

منبع : setare.com