آکاایران: مجموعه: دانستنیهای نوزادان

آکاایران: علل شایع استفراغ نوزادان و راههای پیشگیری از آن

اگر کودک شما بلافاصله پس از شیر خوردن بالا می آورد به احتمال زیاد در حرکت غذا از معده به مری اختلال دارد. ریفلاکس زمانی پیش می آید که عضلات بین مری و معده به درستی کار نکنند و در نتیجه محتویات معده به حلق باز می گردد.

شاید در این روزها استفراغ مکرر نوزادتان ذهن شما را مشغول کرده باشد، ولی جای نگرانی نیست. احتمالاً او دارد سعی می کند غذا خوردن را یاد بگیرد و تنها او نیست که بالا می آورد؛ . یکی از مشکلات شایع بین بیشتر نوزادان استفراغ بعد از شیر خوردن است.

بعضی از والدین وقتی با استفراغ کودک شان مواجه می شوند دستپاچه شده و بلافاصله به پزشک مراجعه می کنند و به دنبال راه چاره ای برای این مشکل می گردند؛ برعکس بعضی والدین فکر می کنند استفراغ بعد از شیر خوردن یک امر کاملا طبیعی است. اما چطور می توان فهمید اصل موضوع کدام است؟ و بالاخره این استفراغ بیماری است یا طبیعی؟ ...

 

 علل شایع استفراغ نوزادان عبارتند از: 

1. اشکال در نحوه تغذیه
در ماههای اول احتمالا استفراغ به علت اشکال در تغذیه نظیر غذا دادن بیش از حد، سوء هاضمه و یا آلرژی نسبت به پروتئین موجود در شیر مادر یا شیر خشک است. برای پیشگیری از آن باید سعی کنید تعداد دفعات غذا را بیشتر کنید و از مقدار آن در هر نوبت بکاهید.


2. بازگشت غذا از معده یا ریفلاکس
اگر کودک شما بلافاصله پس از شیر خوردن بالا می آورد به احتمال زیاد در حرکت غذا از معده به مری اختلال دارد. ریفلاکس زمانی پیش می آید که عضلات بین مری و معده به درستی کار نکنند و در نتیجه محتویات معده به حلق باز می گردد.
برای پیشگیری از آن می توانید نوزاد را  به مدت 30 دقیقه پس از غذا در حالت نیمه نشسته قرار دهید؛ مانند وضعیتی که در صندلی اتومبیل یا کاریر دارد. وی می تواند در همین حال بخواب رود. اگر او را کاملا سر پا نگه دارید ممکن است به شکمش فشار وارد آید و مجددا بالا بیاورد. نوزاد را تکان تکان ندهید و اجازه ندهید پس از غذا فعالیت زیادی داشته باشد.


3. عفونت معده
ویروس ها در کودک چند ماهه شایعترین علت استفراغ محسوب می شوند.
4. سرما خوردگی یا سایر عفونت های تنفسی
التهاب یا عفونت تنفسی نیز می تواند به استفراغ منجر گردد زیرا خلط زیاد در کودکان باعث استفراغ می شود.


5. گریه یا سرفه بیش از حد
گریه یا سرفه به مدت طولانی موجب تحریک واکنش استفراغ می شود.

 

 دلایل استفراغ نوزادان

 گاهی، بالا آوردن آنقدر زیاد است که نوزاد وزن نمی گیرد


6. مواد سمی
ممکن است علت استفراغ خوردن موادی نظیر دارو یا گیاهان سمی یا مواد شیمیایی باشد.

 

7. عفونت یا بیماریهای خطرناک
گاهی استفراغ می تواند نشانه ای از عفونت دستگاه تنفسی، دستگاه ادراری یا حتی گوش باشد. استفراغ حتی ممکن است در موارد نادر علامت پنومونی، مننژیت یا سندرم ری باشد.

 

عوامل خطرساز
برخی از علائم و نشانه های موجود بیانگر این است که مشکل نوزاد چیزی بیش از یک بالا آوردن معمولی است. اگر نوزاد علائم زیر را داشت به یک متخصص اطفال مراجعه کنید:
- عدم افزایش وزن
- بالا آوردن با فشار
- بالا آوردن مایع زرد یا سبز رنگ
- وجود خون یا موادی شبیه دانه های قهوه در استفراغ نوزاد
- امتناع از غذا خوردن
- وجود خون در مدفوع نوزاد
- مشکل تنفسی یا دیگر علائم بیماری
- بالا آوردن در سن شش ماهگی یا سنین بالاتر

- شکم متورم و حساس
- تشنج
- استفراغ شدید و تکرار شونده و یا استفراغی که هنوز پس از 24 ساعت متوقف نشده است.
- استفراغ شدید و مداوم در یک ساعت پس از غذا

 

 نکاتی برای پیشگیری از استفراغ کردن نوزاد
هنگام شیر دادن به نوزاد، او را در موقعیت ایستاده و عمودی قرار دهید. شیر دادن به نوزاد زمانی که در موقعیت قوز کرده می باشد (مثلاً در آغوش ما حلقه زده یا هنگامی که در ماشین نشسته اید)، صحیح نیست؛ زیرا مسیر مستقیم و مناسبی را برای ورود شیر به شکم او ایجاد نمی کند.


با آرامش به نوزاد شیر دهید. سر و صدا و مسائل دیگری را که موجب ناآرامی نوزاد شما می شود، به حداقل رسانده، نگذارید که کودک شما قبل از شیر خوردن خیلی گرسنه باشد. چنانچه او در حین شیردهی مضطرب یا ناآرام باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که هوا را از طریق دهان وارد کند.


اگر نوزاد شما شیر خشک یا شیر مادر را از طریق شیشه شیر می خورد، حواستان باشد که سوراخ دهانه پستانک خیلی کوچک نباشد، زیرا موجب خستگی نوزاد و وارد کردن هوای بیشتر به داخل شکمش می شود و از طرف دیگر، چنانچه سوراخ پستانک بیش از حد بزرگ باشد، چون مایع خیلی سریع از آن خارج می شود. ممکن است موجب قلپ قلپ خوردن و تهوع او شود.


بعد از هر بار شیردهی کاری کنید که نوزاد آروغ بزند، در حقیقت اگر نوزاد شما در حین شیردهی وقفه ای طبیعی داشت، از این فرصت استفاده کنید تا قبل از دریافت شیر بیشتر، آروغ بزند، با این روش چنانچه هوایی وجود داشت، قبل از اینکه شیر بیشتری روی آن را بپوشاند، خارج می شود (فراموش نکنید که قبل از این کار پارچهٔ نرمی را روی شانه خود قرار دهید). اگر در این چند دقیقه نوزاد آروغ نزد، نگران نباشید نوزاد شما احتماًلا نیازی به این کار ندارد.


فشار شکم او را کم کنید. مطمئن شوید که لباس ها و پوشک بچه بیش از حد محکم نباشند و در حین آروغ زدن شکم او را روی شانه خود فشار ندهید. سعی کنید بعد از شیردهی سوار ماشین نشوید، چون دراز کشیدن روی صندلی ماشین احتمالاً موجب فشار آوردن روی معده نوزاد می شود.


بعد از شیردهی زیاد به نوزاد فشار نیاورید و سعی کنید که به مدت نیم ساعت یا بیشتر او را در موقعیت ایستاده قرار دهید، از این طریق او از طرفین سنگینی خواهد داشت. می توانید او را در آغوشتان راست نگه دارید، همینطور می توانید او را در یک وسیله نگهدارندهٔ بچه بگذارید و یا اگر به قدر کافی بزرگ شده او را کنار خودتان در بین چند بالش به صورت راست قرار بدهید.


بیش از حد به او غذا ندهید. اگر نوزاد شما قدری بعد از هر بار شیردهی بالا آورد، یعنی بیش از حد غذا خورده است شما باید میزان شیر خشک را نسبت به قبل کمتر و یا زمان شیردهی را کمتر کنید و ببینید که آیا از این کار شما راضی است.


چنانچه نوزاد شما در حین خواب بالا آورد، بالش بلندتری زیر سرش قرار دهید. خوابیدن با بالش برای کودک خطرناک است اما شما می توانید مقداری فوم زیر یک سر تشک او قرار دهید و یا سر تخت او را با رعایت ایمنی روی یک چیزی سخت قرار بدهید.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 


برخی از علائم و نشانه های موجود بیانگر این است که مشکل نوزاد چیزی بیش از یک بالا آوردن معمولی است. اگر نوزاد علائم زیر را داشت به یک متخصص اطفال مراجعه کنید:
    عدم افزایش وزن
    بالا آوردن با فشار
    بالا آوردن مایع زرد یا سبز رنگ
    وجود خون یا موادی شبیه دانه های قهوه در استفراغ نوزاد
    امتناع از غذا خوردن
    وجود خون در مدفوع نوزاد
    مشکل تنفسی یا دیگر علائم بیماری
    بالا آوردن در سن شش ماهگی یا سنین بالاتر

ooma.org

niniban.com


.

منبع : beytoote.com