ناخن جویدن یکی از عادت های بد شمرده می شود و اکثر والدین از بروز این موضوع در کودک شان ناراحت هستند. اما امروز در این بخش از آکاایران می خواهیم به جنبه دیگری از جویدن ناخن توسط کودکان بپردازیم. با ما همراه باشید تا درباره فواید ناخن جویدن کودکان بیشتر بدانید

bxs1

مطلبی را درباره جویدن ناخن می خوانید؛ اما وضعیت به اندازه ای که تصور می کنید نیز بحرانی نیست؛ اگرچه جویدن ناخن ها عادت خوبی نیست و نیاز به مداخله والدین دارد، اما به تازگی فواید متعددی برای آن عنوان شده است! از این رو ضمن کمک صحیح و اصولی به فرزندانی که با این حالت رو به رو هستند، توصیه می شود با آرامش وارد عمل شوید و بیش از حد به آن ها فشار نیاورید.

مطالعه جدیدی که در ژورنال اطفال به چاپ رسیده، نتایج جالبی را نشان می دهد. طبق این تحقیق کودکانی که عادت به جویدن ناخن های خود دارند، حدودا یک سوم کمتر از سایر کودکان به بیماری های آلرژیک خاص مبتلا می شوند. بسیاری از محققان معتقد هستند که نگرانی های بهداشتی و پاکیزگی بیش از اندازه و وسواس گونه و همینطور عدم مواجهه با میکروب های محیطی که البته همگی نیز پاتوژن (بیماری زا) نیستند، منجر به افزایش ریسک ابتلا به آلرژی و امراض مرتبط با ضعف سیستم ایمنی خواهد شد. به همین علت است که گفته می شود جویدن ناخن ها به علت قرارگیری در معرض میکروب های مختلف، قادر به تقویت سیستم ایمنی خواهد بود.

در یک بررسی مشابه پزشکان کانادایی نیز با بررسی هزار کودک ۳ تا ۹ ساله به این موضوع اشاره می کنند که واکنش های آلرژیک در گروهی که عادت جویدن ناخن داشته اند کمتر بوده و این ها سیستم ایمنی قوی تری دارند.

جالب است که انجمن دندانپزشکی آمریکا، عادت جویدن ناخن ها را واکنشی طبیعی در کودکان خردسال به شمار می آورد، اما هشدار می دهند که افزایش شدت و دوره زمانی این عادت می تواند منجر به اختلال در هم ترازی دندان ها شود.

آکاایران: جویدن ناخن توسط کودکان | ناخن جویدن کودکان چه دلایلی می تواند داشته باشد

فواید جویدن ناخن توسط کودکان

bxs2

در ادامه به مزایایی که برای این عادت بر شمرده اند، اشاره ای مختصر می کنیم؛

تقویت سیستم ایمنی بدن

دست ها به علت استفاده ای که روزانه برای کار های مختلف دارند، اغلب حامل میکروب های متفاوت هستند. همین موضوع در مورد ناخن ها نیز صدق می کند. به نظر می رسد که جویدن ناخن ها در سنین کودکی، منتج به تقویت سیستم ایمنی بدن در آینده خواهد شد. هر بار که یک کودک خردسال اقدام به جویدن ناخن هایش می کند، بدن خود را با صد ها میکروب نوین رو در رو می سازد که البته شماری از این میکروب ها برای سلامتی مفید و حتی لازم هستند.

آن ها می توانند در نهایت سیستم ایمنی کودک را تقویت کرده و وی را از ابتلا به آلرژی و بیماری های مختلف محافظت کنند. حال تصور می کنیم که میکروب های مذکور از نوع بیماری زا باشند. بدن در اولین مواجهه خود با آنها، شروع به ساخت پادتن (آنتی بادی) های متعدد می کند که می توانند سیستم ایمنی را در برابر ورود مجدد آن میکروب مقاوم سازند. همین مفهوم را در مورد واکسیناسیون نیز خواهیم داشت. پس از تزریق واکسن، بدن درست مانند حالت جویدن ناخن ها به میکروب های وارد شده واکنش نشان داده و اقدام به ساخت پادتن می کند. این پادتن ها باعث می شوند که فرد از ابتلا به عفونت های جدی در امان بماند.

bxs3

در اغلب موارد، عوارض ناخن جویدن بیشتر به صورت نامناسب شدن شکل ظاهری انگشتان بوده
و منحصرا در حوزه زیبایی جای می گیرد. با این حال، در برخی موارد شدت ناخن جویدن،
بر کیفیت زندگی بیمار تاثیر می گذارد.

 

به طور اجتماعی ناخن جویدن عادت ناخوشایندی است که می تواند باعث تحقیر،
سرکوب های احساسی و آسیب های اجتماعی شود. علاوه بر اثرات روحی روانی و سلامتی،
ناخن جویدن به طور کلی از نظر دیگران نوعی رفتار ناخوشایند در نظر گرفته می شود.

جویدن ناخن توسط کودکان | ناخن جویدن کودکان چه دلایلی می تواند داشته باشدجویدن ناخن توسط کودکان | ناخن جویدن کودکان چه دلایلی می تواند داشته باشد

دلایل جویدن ناخن توسط کودکان

از طرفی برخی افراد، به جویدن ناخن کفایت نکرده و ناخن را قورت می دهند و می خورند. این کار می تواند پیامد های بسیار بدی برای فرد داشته باشد. در واقع، ناخن خوردن می تواند باعث کوتاه شدن پایه ناخن و یا حتی درد های شدید معده و یا خونریزی معده شود. علاوه بر این، ناخن خوردن می تواند منجر به پارونیشیا، عفونت های باکتریایی ثانویه و ویروس هرپس سیمپلکس از ضایعات تبخال دهانی شود.

سایر اثرات فیزیکی ناخن خوردن مربوط به دهان و دستگاه گوارش است. بثورات پوستی،
ناراحتی سیستم گوارش، مشکلات دندان و ترک های کوچک در ناخن ها از عوارض این عادت نامناسب است.

همچنین ناخن جویدن ممکن است باعث آبسه شده و به لثه آسیب برساند. یکی دیگر از
عوارض ناخن جویدن این است که ممکن است عفونت ها و باکتری ها را از راه ناخن به دهان
و در نتیجه بدن منتقل کند.

ناخن خوردن، همچنین می تواند به اختلالات تمپورومندیبولار منجر شود. این عادت نادرست
می تواند خطر ابتلا به عفونت پوسیدگی گوارشی را هم در دستگاه گوارش افزایش دهد .
این اختلال بیشتر در کودکان مشاهده می شود.

bxs4

به طور کلی، ناخن جویدن یک وضعیت حاد و نگران کننده نیست و این عادت اغلب به مرور زمان از بین رفته و خود به خود حل می شود ؛ بنابراین ممکن است در موارد خفیف، درمان خاصی لازم نباشد زیرا در موارد خفیف، ناخن جویدن منجر به عواقب جسمی یا اجتماعی مهمی نمی شود.

با این وجود، ناخن جویدن در صورتی که با سایر اختلالات همراه باشد، نیاز به مراقبت های ویژه دارد. برای درمان این عادت ، ابتدا سابقه پزشکی کودک (از جمله جنبه های روان شناختی) و معاینه کامل پزشکی صورت می گیرد.

اضطراب منتشره

هدف ازروش های درمانی، مدیریت مواردی برای از بین بردن استرس کودک و ارائه پشتیبانی،
انگیزه و کمک به نگرانی های کودک است. کلید موفقیت این است که کودک یا نوجوان
انگیزه لازم برای ترک این عادت را داشته باشد.

در درمان غیر دارویی معمولا مداخلات رفتاری دروسوسه ناخن جویدن در نظر گرفته می شود.
با این حال، تغییر عادت، زیربنای درمان رفتاری بوده و اجزای اصلی تغییر عادت عبارتند از آموزش،
آگاهی، آرام سازی، پاسخ رقابتی و جایگزینی.

چگونه ناخن جویدن کودکان را ترک دهیم؟

روش های معمول دیگر هم شامل اعمال ماده بد طعم بر روی ناخن، مجازات و یا یادآوری کودکان
برای متوقف کردن ناخن جویدن است که ممکن است موثر باشد ؛ اما این روش احتمال دارد
که اضطراب را افزایش دهد.

مشغول کردن کودک و یا ترغیب آن ها به انجام کارهای دستی مانند نواختن موسیقی، تمرین
و فعالیت های ورزشی یا استفاده از توپ های کوچک مخصوص می تواند موثر باشد.

افکارنیوز و رکنا

.

منبع : niksalehi.com