چاقی یکی از مشکلات بزرگ جامعه امروزی است که بزرگ و کوچک نمیشناسد. متاسفانه این روزها کودکان بسیاری را می بینیم که به معضل چاقی دچار شده اند. اما واقعا علت چیست؟ امروز در آکاایران می خواهیم دلیل افزایش چاقی در کودکان و نوجوانان را باهم بررسی کنیم. با ما همراه باشید

شیوع چاقی در کودکان و نوجوانان

رئیس انجمن دیابت ایران در حاشیه همایش چاقی گفت : متاسفانه افزایش چاقی در کودکان و نوجوانان ما نیز در حال افزایش است، چرا که بازیگوشی های کودکان دیروز به گوشی بازی های کودکان امروز تبدیل شده است.

امیر کامران نیکو سخن، رئیس انجمن دیابت ایران، گفت: باید از کودکی تغییراتی اساسی را در شیوه زندگی بچه ها ایجاد کنیم. رژیم غذایی ما باید به سمتی برود که خوراکی های مضر نخوریم، اما همچنان شاهد افزایش شیوه های غذایی غلط در بین مردم هستیم. حتی تبلیغاتی که در سطح شهر می بینیم و بسیاری موارد از این دست، این را می طلبد که رسانه ها و مسئولان کشور برای اصلاح شیوه زندگی مردم به سرعت وارد عمل شوند.

رئیس انجمن دیابت ایران گفت: پژوهش ها نشان می دهد هر یک کیلوگرم اضافه وزن، خطر ابتلا به دیابت را ۵ درصد در جامعه بالا می برد و متاسفانه افزایش چاقی در کودکان و نوجوانان ما نیز در حال افزایش است چرا که بازیگوشی های کودکان دیروز به گوشی بازی های کودکان امروز تبدیل شده است.

امیر کامران نیکو سخن با بیان اینکه ۱۲ درصد جمعیت بزرگسال کشور دیابت دارند، گفت: این شیوع در جمعیت بالغ کشور است و چون کشور ما کشوری جوان است سن ابتلا در حال پایین آمدن است.

نیکو سخن تاکید کرد: با اضافه وزن و چاقی، خطر ابتلا به بیماری ها ازجمله دیابت بسیار بالا می رود. آمار فعلی دیابت نگران کننده نیست، من نگران افزایش آمار آینده هستم، اگر با این وضعیت پیش برویم در نسل بعد چندین برابر این ارقام را برای شیوع دیابت اعلام خواهیم کرد.

آکاایران: چاقی در کودکان و نوجوانان | مهمترین علت شیوع چاقی در بین کودکان و نوجوانان

افزایش چاقی در کودکان و نوجوانان

مشکلات چاقی در کودکان و نوجوانان

نیکو سخن با ابراز نگرانی از اینکه ما در جمعیت جوان کنونی که در نسل بعد به دوره میانسالی راه پیدا می کنند افزایش دیابت را شاهد خواهیم بود، افزود: اگر بخواهیم جلوی افزایش دیابت در آینده را بگیریم باید روی نوجوانان و جوانان کار کنیم و شیوه زندگی آنان را تغییر دهیم.

وی گفت: بی تحرکی افراد باعث اضافه وزن می شود و پرفشاری و چربی خون و بیمارهای گوناگونی را به فرد چاق تحمیل می کند. برای پرهیز از این خطرات باید حتی سیستم آموزشی ما از همان مدرسه، سبک صحیح زندگی و تغذیه را به افراد جامعه بیاموزد تا آمار افزایش وزن رو به فزونی نگذارد.

 

بد نیست بدانید راه حل درمان چاقی کودکان چیست

یک پزشک دانمارکی با تهیه یک برنامه جامع برای تغییر سبک زندگی
والدین و کودکان، موفق شده چاقی ۱۹۰۰ کودک را درمان کند.

قرار است این برنامه در سطح وسیع‎تری در دانمارک به کار گرفته شود، پرهیز از خوردن کره، خامه، موسلی(Muesli) و ماست میوه برای صبحانه و استفاده از نان قهوه ای(سبوس‎دار) به‎جای نان های سفید غذا باید در آشپزخانه صرف شود و قابلمه یا دیگ سرسفره آورده نشود.

هر بشقاب غذا باید به چهار قسمت، یک قسمت برنج، ماکارونی یا سیب‎زمینی،
یک قسمت ماهی یا گوشت کم‎چربی و دو قسمت سبزیجات تقسیم شود.

اگر کودک درخواست غذای بیشتر کرد، بشقاب دوم غذا باید پس از
بیست دقیقه به کودک داده شود، برای اینکه بدن فرصت کند پیغام سیری
به مغز بفرستد و در پایان هر وعده از غذا خوردن باید احساس رضایت وجود داشته باشد.

راه حل درمان چاقی کودکان

دکتر ینس کریستین هُلم، پزشک متخصص کودکان که این برنامه را تدوین و اجرا کرده، معتقد است که برای غلبه بر چاقی کودکان به‎جای قدم های کوچکی که معمولاً توصیه می شود، باید تمام جنبه های زندگی والدین و کودکان را در نظر گرفت و با تغییر و تنظیم آن ها، کودکان را در وزن طبیعی نگه‎داشت.

چاقی در کودکان و نوجوانان | مهمترین علت شیوع چاقی در بین کودکان و نوجوانانچاقی در کودکان و نوجوانان | مهمترین علت شیوع چاقی در بین کودکان و نوجوانان

علت چاقی در کودکان و نوجوانان

دکتر هلم معتقد است که چاقی کودکان معمولاً محصول عدم توجه کافی به آنهاست،
به‎طور کلی به کودکان چاق بی توجهی می شود، آن ها اغلب تنها هستند
و در فعالیت های هم‎سن و سالان خود شرکت نمی کنند، آن ها معمولاً اعتماد به نفس ندارند.

چاقی یک بیماری است و برای کودکان بسیار سخت است که به تنهایی بر آن غلبه کنند.

در این برنامه، کودکان چاق ابتدا ۲۴ ساعت در بیمارستان برای آزمایش
و تعیین میزان چربی بدنشان بستری می شوند بعد با دقت و جزئیات
عادت های غذایی و رفتاری آن ها ثبت و بررسی می شود.

دکتر هلم می گوید تا وقتی‎که کودکان و پدر و مادر هایشان بسیاری از عادت های
خود را تغییر ندهند، چاقی باقی می ماند، آن ها بسیار نا امید و غمگین و سرگردان می شوند.

در برنامه دکتر هلم، تغییر بنیادی سبک زندگی باعث می شود که
مقاومت طبیعی بدن برای حفظ چربی شکسته شود.

برای هر کودک یک برنامه شخصی تدوین می شود که باید بر اساس
آن ۱۵ تا ۲۰ عادت روزانه تغییر کند، تحقیقات نشان می دهد که ۷۰ درصد
کودکانی که این برنامه را به‎ کار گرفتند توانستند در چهارسال پس از
آن وزن طبیعی خود را حفظ کنند.

برنا نیوز و ایسنا

.

منبع : niksalehi.com