آکاایران: مجموعه: دانستنیهای نوزادان

آکاایران: علایم تشنج در نوزادان

 

آیا فرزند شما دچار تشنج شده است؟ و یا نشانه هایی را در او دیده اید که به وجود این بیماری شک دارید؟ برای شناخت تشنج و نشانه های آن در این مطلب با ما همراه باشید.

 تشنج نوزادان:
تشنج نوزاد، بر خلاف تشنج کودکان و بزرگسالان، اغلب یک علامت است و یک بیماری زیربنایی را مطرح می کند. تشنج نوزاد، بر خلاف تشنج کودکان و بزرگسالان، اغلب یک علامت است و یک بیماری زیربنایی را مطرح می کند. تشنج، اختلالات گذرا در فعالیت مغزی است.
علل تشنج نوزادی چیست؟
. سایر علل آن، عبارتند از:
علل متابولیکی: کاهش قند خون، کاهش کلسیم و منیزیم خون، افزایش یا کاهش دمای بدن، افزایش یا کاهش سدیم، کمبود چند ماده‎ خونی دیگر
علل عفونی: عفونت‎های قبل و بعد از تولد مانند مننژیت آسیب‎های وارده به نوزاد حین تولد مشکلات سیستم عصبی نوزاد
علل دیگر: افزایش اوره خون، افزایش بیلی روبین (زردی بسیار بالا) و ...
عوامل تعیین پیش‎آگاهی از تشنج نوزادی: این عوامل شامل مشاهده مشخصات تشنج، عوامل قبل از تولد، وجود علائم عصبی، وجود عوامل ایجاد کننده، بررسی آزمایشگاهی و ناهنجاری‎های نوار مغز نوزاد است.
انواع تشنج نوزادی:
تشنج همراه با تب: نوزاد چشم ها را در حدقه می چرخاند و دست و پاهایش سفت یا منقبض می شود و به شدت تکان می خورد و می لرزد. از هر صد کودک  6 ماهه تا پنج ساله بیش از ۴ کودک دچار تشنج تب دار می شود که محرک آن تب بالا، معمولاً بالاتر از ۱۰۲ درجه فارنهایت، است.


اسپاسم یا گرفتگی شیرخوارگی: نوع نادری از تشنج است که در نخستین سال زندگی نوزاد، معمولاً در بازه سنی ۴ تا ۸ ماهگی، بروز می یابد. نوزاد رو به جلو خم می شود، بدنش کمانی شکل می شود و دست ها و پاهایش سفت می شود. این گرفتگی ها معمولاً هنگام بلند شدن از خواب یا به خواب رفتن یا پس از تغذیه رخ می دهد. ممکن است نوزاد صدها بار در روز اسپاسم شیرخوارگی را تجربه کند.
تشنج کانونی: نوزاد عرق می کند، بالا می آورد، رنگش می پرد و گرفتگی یا سفت شدن یک گروه عضلانی مانند عضلات انگشتان، بازوها یا پاها را تجربه می کند. عق زدن، لیس زدن لب ها، فریاد زدن، گریه کردن و بیهوشی نیز از علایم احتمالی تشنج کانونی به شمار می آید.
تشنج غائب یا صرع کوچک: نوزاد به فضا خیره می شود و در حال فکر و خیال به نظر می رسد. نوزاد گاهی به سرعت پلک می زند یا به نظر می آید دارد چیزی را می جود. این حمله ها معمولاً کمتر از سی ثانیه طول می کشد و چند بار در روز رخ می دهد.
تشنج اتونیک یا حمله سقوط: توان عضلانی نوزاد به یکباره کاهش می یابد، در نتیجه نوزاد شل و فاقد واکنش می شود. سر نوزاد ناگهان می افتد یا اگر نوزاد در حال راه رفتن یا روی شکم حرکت کردن باشد، ناگهان نقش زمین می شود.
تشنج کلونیک: نوزاد به شدت تکان می خورد یا دست یا پایش سفت می شود، ممکن است سمت درگیر به تناوب عوض شود.
تشنج تونیک: بخش هایی از بدن نوزاد، برای مثال دست یا پا، یا کل بدن ناگهان سفت می شود.
تشنج میوکلونیک: گروهی از عضلات، معمولاً عضلات گردن، شانه ها یا بالای بازوهای نوزاد، به شدت تکان می خورد و می لرزد. این نوع تشنج عموماً به صورت خوشه ای، چند بار در روز و در چند روز متوالی رخ می دهد.

 

 علائم تشنج نوزاد

گاهی تشنج میتواند همراه با تب باشد

 
نشانه ها و علائم:
علائم تشنج نوزادی گاهی شبیه به رفتارها و حرکت های عادی نوزادان سالم است. اگرچه علائم به نوع تشنج وابسته است، اما موارد زیر عموماً مشاهده می شود:
- چرخاندن یا حرکت دادن غیرطبیعی چشم ها، پلک زدن، گشاد کردن چشم ها و خیره شدن
- مکیدن، لیسیدن لب ها، جویدن و بیرون آوردن زبان
- حرکت غیرطبیعی دوچرخه یا پدال پاها
- کوبیدن دست ها و پاها روی زمین یا تقلای شدید
- وقفه های تفسی طولانی (آپنه نوزادی)
- حرکت های لرزشی ریتمیک که عضله های صورت، زبان، بازوها، پاها یا دیگر ناحیه های بدن را نیز درگیر می کند.
- سفت شدن یا گرفتن ماهیچه ها
- چرخاندن سر یا چشم ها به یک سمت یا خم کردن یا کشیدن حداقل یکی از دست ها و پاها
- حرکت های لرزشی سریع و منفرد که یک دست یا پا یا کل بدن را دربرمی گیرد.
درمان تشنج نوزاد:
نوزاد مجموعه ای دوست داشتنی از انتظارها و توقعات پایان ناپذیر است. تمام بیماری های نوزادان از جمله تشنج کابوسی واقعی برای والدین و خانواده است. بعضی از تشنج های نوزادی خفیف و زودگذر است و عوارض قابل توجه و بلندمدتی ایجاد نمی کند. حال آن که اگر در درمان تشنج مزمن کوتاهی شود، به دلیل کاهش جریان اکسیژن در مغز و فعالیت بیش از حد سلول های مغزی آسیبی دائمی به وجود می آید. تشنج در نوزادان غالباً علامت ابتلا به عارضه ای جدی تر به ویژه آسیب مغزی است. به همین دلیل است که نوزاد مبتلا به تشنج باید به سرعت تحت درمان و مراقبت تخصصی قرار بگیرد.
گردآوری: بخش کودکان بیتوته

niniban.com

 

 

.

منبع : beytoote.com