آکاآپ: هیچ چیز لذت بخش تر از لبخند زیبای کودک نمی باشد . همه شما دوست دارید که به عنوان یک پدر یا مادر این لبخند زیبا را در کودک خود ببینید تا حس رضایت را در خود احساس کنید اما واقعا علت لبخند زدن نوزاد در خواب چیست ؟ خنده نوزاد در خواب برای همه جالب و خوشحال کننده است اما بهتر است بدانید این خنده های نوزاد واقعی نبوده و نشانه شادی او نیست. برای دانستن علت خنده نوزاد در خواب و دانستنی های جالب از این خنده نوزاد در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

نوزادان در خواب لبخند می زنند و گاهی اوقات به طورر کامل می خندند که علت آن عملکرد مغز آن ها می باشد و در مرحله ای از خواب هستند که به آن REM می گویند. لبخند نوزاد یک نوع واکنش و پاسخ به رویاهایش است و تقریبا غیر ممکن است که بتوان محتوای این رویا را شرح داد زیرا هیچ کس از افکار کودکان خبر ندارد اما این لبخند چیزی به جز پاسخ به یک رویا نیست.

نوزادان از لبخند زدن به عنوان یک ابزار ارتباطی استفاده می کنند ، بنابراین زمانی که در رویا خانواده و یا پرستار خود را ببیند یا مثلا اسباب بازی و یا حیوان مورد علاقه اش را مشاهده کنند، برای این جلوه های زیبا با لبخند پاسخ خواهند داد . نوزادان هنگام خوابیدن و بیدار شدن نیز لبخند می زنند که نوعی واکنش به حس خوب و راضی کننده ای است که در لحظه تجربه می کنند.

خندیدن کودک در خواب

علت خنده نوزاد در خواب
مادر بزرگ‌ها وقتی می‌بینند نوزادی در خواب لبخند می‌زند، می‌گویند خواب فرشته‌ها را می‌بیند. اما واقعا چرا نوزادان در خواب لبخند می‌زنند؟ پاسخ دادن به این سوال بسیار دشوار است. شواهد علمی کافی برای تعیین علت خنده نوزاد در خواب وجود ندارد. اما احتمالا دلایل زیر موجب لبخند زدن آن‌ها در خواب می‌شود.
۱. نمایش احساسات
در زمان بیداری نوزادان به طور مداوم در معرض صدا‌ها و تصاویر جدید قرار می‌گیرند. مغز در حال رشد آن‌ها تمام تجربیات و اطلاعات دریافتی در طول روز را به هنگام خواب پردازش و ذخیره می‌کند. مغز نوزاد هنگام مواجهه با تجربه جدید احساس خوشحالی می‌کند و آن را به شکل لبخند یا خنده در خواب نمایش می‌دهد. لبخند زدن یا خندیدن در خواب بخشی از روند رشد احساسات کودک هستند.
۲. عبور یا دفع گاز
برخی از پژوهشگران معتقدند نوزادان پس از سن ۳ تا ۴ ماهگی لبخند اجتماعی دارند؛ بنابراین لبخندهایی که نوزاد در چند هفته اول تولد می‌زند، احتمالا در نتیجه عبور یا دفع گاز از سیستم گوارشی اوست. البته پژوهش علمی برای اثبات این نظریه انجام نشده، اما تجربه نشان داده که نوزادان کولیکی پس از دفع گاز حالشان بهتر می‌شود.
۳. مرحله خواب REM
در مرحله خواب REM نوزاد تغییرات فیزیولوژیکی بدن را احساس می‌کند که باعث ایجاد برخی واکنش‌های ناخودآگاه در او می‌شود. یکی از این واکنش‌ها لبخند زدن است. در مرحله خواب REM حرکات سریع چشم و رویابینی نیز اتفاق می‌افتد. اگر صدای خنده نوزاد خوابیده را شنیدید، احتمالا او در مرحله REM مشغول یادآوری اتفاقات جالب و خنده دار طول روز است.


مراحل خواب
برای درک بهتر واکنش‌های نوزاد در خواب، بهتر است با مراحل خواب آشنا شویم. به طور کلی دو مرحله خواب وجود دارد:
مرحله حرکت سریع چشم: ((rapid eye movement (REM)
مرحله فاقد حرکت سریع چشم: (non-REM)
در طول شب، چندین چرخه خواب REM و non-REM تکرار می‌شود.
مرحله non-REM در سه فاز اتفاق می‌افتد:
فاز ۱: مرحله‌ای کوتاه که در آن از حالت بیداری به خواب می‌روید. در این مرحله تنفس کند می‌شود، عضلات آرام می‌شوند و سرعت امواج مغزی کاهش می‌یابد.
فاز ۲: این مرحله خواب سبک پیش از خواب عمیق است. ضربان قلب و تنفس کندتر می‌شود و عضلات بیشتر از قبل شل می‌شوند. حرکات چشم زیر پلک متوقف می‌شود و فعالیت مغز با دوره‌های پراکنده فعالیت الکتریکی کند می‌شود.
فاز ۳: آخرین مرحله خواب که کمک می‌کند شما هنگام برخاستن احساس طراوت و تازگی کنید. این مرحله بیشتر در ساعات اولیه شب رخ می‌دهد. در این مدت ضربان قلب و تنفس مانند سرعت امواج مغزی در کندترین حالت قرار دارد.
در مرحله REM رویابینی اتفاق می‌افتد. این مرحله حدود یک و نیم ساعت پس از خوابیدن شروع می‌شود. همانطور که از نام آن پیداست، در این مرحله چشمان خیلی سریع در زیر پلک‌ها حرکت می‌کنند. امواج مغزی نیز مانند حالت بیداری اند.
همچنین آهنگ تنفس نامنظم است و ضربان قلب و فشار خون شبیه به حالت بیداری است، دست‌ها و پا‌ها به طور موقت بی حس می‌شوند. به همین دلیل است که فعالیتی که در رویا انجام می‌دهید را در واقعیت انجام نمی‌دهید.
خندیدن در خواب معمولاً در مرحله خواب REM اتفاق می‌افتد، اگرچه مواردی وجود دارد که در مرحله خواب non-REM نیز اتفاق می‌افتد.
۴. سایر علل پزشکی
در موارد نادری تشنج موجب خنده بی وقفه در خواب می‌شود. اگر به همراه آن علائم دیگری مانند کاهش وزن یا مشکلات خواب را مشاهده کردید، مساله را حتما با پزشک در میان بگذارید.
انواع خنده نوزاد در خواب
نوزادان خنده‌های متفاوتی دارند که هریک معنای مخصوص به خود را دارد. انواع خنده نوزاد عبارتند از:
۱. لبخند اجتماعی (Social Smile)
نوزادان در سال اول تولد، دچار تغییرات عاطفی بسیاری می‌شوند. آن‌ها به تدریج در تعامل با دیگران پاسخگوتر، هوشیار‌تر و فعال‌تر می‌شوند. نوزادان ۳ تا ۴ ماهه اغلب در پاسخ به توجه و حرکات چهره مادر، لبخند اجتماعی می‌زنند.
لبخند اجتماعی یک نقطه عطف رشدی مهم برای نوزادان در نظر گرفته می‌شود. نوزاد با لبخندش به پدر و مادر ابراز محبت می‌کند و با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند. دارا بودن لبخند اجتماعی بدین معناست که نوزاد به حدی از رشد مغزی رسیده که می‌تواند با دیگران ارتباط برقرار کند. در این مرحله شما می‌توانید با نوازش کردن، ادا درآوردن یا حتی صحبت کردن آرام با نوزاد، تعاملتان را با او افزایش دهید تا بیشتر لبخند بزند.
۲. لبخند بازتابی ( Reflexive Smile)
نوزادان در روز‌های اول تولد نیز لبخند می‌زنند. کارشناسان بر این عقیده اند که این لبخند‌های اولیه در نوزادان، از رفتار‌های بازتابی آن‌هاست. رفتار‌های بازتابی، رفتار‌هایی غیر ارادی مانند مکیدن انگشت و چنگ زدن در روز‌های اول پس از تولد در نوزاد دیده می‌شوند، اما با گذشت زمان جای خود را به رفتار‌های ارادی می‌دهند. این رفتار‌های از حدود هفته ۲۵ تا ۲۷ بارداری در جنین دیده می‌شود. پس از تولد، لبخند‌های بازتابی معمولاً در مرحله خواب REM اتفاق می‌افتند و تصویری زیبا از خواب نوزاد خلق می‌کنند.
۳. لبخند واکنشی (Responsive Smile)
لبخند‌های واکنشی حدود ۶ تا ۸ هفته پس از تولد نوزاد دیده می‌شوند. لبخند واکنشی هنگام خواب، پاسخ کودک به تجربیات حسی یا محرک‌های آرامش بخش مانند صدای مادر یا نوازش اوست. لبخند‌های واکنشی یک رفتار اجتماعی نیستند، بلکه تنها پاسخ نوزاد به یک رفتار یا محرک محیطی‌اند. لبخند‌های واکنشی اطلاعاتی پیرامون آنچه مورد علاقه نوزاد است یا آن را به هیجان می‌آورد، نمی‌دهند.

خوابیدن چگونه می تواند علت لبخند زدن نوزاد باشد ؟

زمانی که کودکان خوابیدن را آغاز می کنند ، در فاز بدون حرکت سریع چشم هستند که چهار مرحله زیر را دارا می باشد :

  1. کودک در این مرحله احساس خواب آلودگی و سنگین شدن پلک ها را دارد.
  2. کم کم به خواب می رود و در صورت شنیدن کوچک ترین صدایی بیدار می شود.
  3. به مرحله خواب عمیق فرو می رود و هیچ صدا یا حرکتی از او دیده نمی شود.
  4. به عمیق ترین مرحله وارد می شود و حتی با شنیدن صدای بلند نیز از خواب بیدار نخواهد شد.

علت خندیدن کودک در خواب

خوابیدن با حرکت سریع پلک بین مراحل بالا به صورت زیر اتفاق می افتد:

NREM 1 → NREM 2 → NREM 3 → NREM 4 → NREM 3 → NREM 2 → REM → NREM 2

بعد از مرحله REM یا حرکت سریع چشم ، بدن به مرحله 2 در خواب بدون حرکت سریع چشم یا NREM می رود و سپس به مرحله 3 رفته و در نهایت مرحله REM را تکرار می کند . بنابراین خوابیدن در چرخه هایی با REM بین مراحل NREM اتفاق می افتد.

خوابیدن با حرکت سریع چشم یا REM، رویاها و لبخند زدن

چشم ها در مرحله REM سریع حرکت می کنند و مغز برای رویاسازی فعال است . متخصصان بر این باورند که حرکت چشم ها به رویاهای ساخته شده در ذهن مرتبط می باشد.

مرحله REM باعث افزایش فعالیت مغز می شود ، گاهی اوقات نیز تا حدی است که فرد را در خواب از جا بلند می کند . الگوهای الکتریکی مغز در طول REM به زمان بیداری و در حالت فعال بودن مغز شبیه می باشند و این مورد به دلیل این اتفاق می افتد که رویا در طول مرحله خواب REM به علت تحریک شدن مغز برای واقعیت رخ می دهد.

نوزادانی که تمایل دارند 16 ساعت در روز بخوابند ، نصف آن را در مرحله REM به سر می برند . بنابراین هیچ جای تعجبی نیست که در خواب شبانگاهی یا روزانه متوجه لبخند نوزاد شویم.

دفعه بعدی که نوزاد شما در خواب لبخند زد، یعنی این که خواب بسیار خوبی داشته و رویاهای شیرینی نیز در خواب دیده است.