تغذیه دانش‌آموزی و خوراکی‌های مدرسه

تغذیه دانش‌آموزی و خوراکی‌های مدرسه▪ ثابت شده است که بچه‌هایی که صبحانه می‌خورند در مدرسه تمرکز بهتری دارند و قدرت یادگیری‌شان بالاتر است.

 بچه‌هایی که صبحانه نمی‌خورند حافظه کوتاه‌مدتشان صدمه می‌بیند و تمرکزشان در کلاس کم است. صبحانه باید قندهایی که به صورت فوری جذب می‌شوند مانند آب‌میوه‌ها، عسل و مربا و همچنین مواد قندی را که دیرتر جذب می‌شوند مانند نان و کیک صبحانه دارا باشد...
توصیه دکتر کیمیاگر برای صبحانه، یک لیوان یا یک‌دوم لیوان آب‌میوه به اضافه نان به مقداری که اشتها دارند همراه با پنیر یا شیر و یکی دو بار در هفته استفاده از خامه، کره و مربا است. ارزش غذایی پنیر از خامه و کره بیشتر است. گاهی استفاده از غلات صبحانه همراه با یک‌ لیوان شیر هم می‌تواند مفید باشد.
▪ بچه‌هایی که نسبت به شیر حساس‌اند بهتر است حتما پنیر مصرف کنند. حتی می‌توان از ماست چکیده و سفت هم به عنوان صبحانه استفاده کرد.
▪ بچه‌ها در روزهایی که ورزش دارند باید صبحانه بیشتری بخورند و یا یک میان وعده مانند نان و پنیر و گردو همراه داشته باشند. حتی می‌توانند از بعضی کیک‌ها و کلوچه‌ها به خصوص آنهایی که مغز گردو دارند استفاده کنند. دکتر کیمیاگر توصیه می‌کنند بچه‌ها هنگام صرف صبحانه یا میان وعده به هیچ وجه از چیپس یا پفک استفاده نکنند.
▪ برای بچه‌ها یک برنامه متنوع صبحانه داشته باشید و از خودشان هم کمک بگیرید تا صبحانه خوردن برایشان جذاب‌تر شود.
▪ برای تهیه میان‌وعده‌ای که در مدرسه همراه می‌برند از پیش برنامه‌ریزی کنید. از پیش مواد غذایی را به صورت عمده تهیه کنید. کلی خرید کردن ارزان‌تر است و خیال‌تان هم از بابت مواد اولیه راحت خواهد بود.
▪ هر شب یک مدت زمان خاص را به تهیه و آماده کردن میان وعده روز بعد اختصاص دهید.
▪ میوه‌ها را هم در این میان‌وعده‌ها در نظر بگیرید. تنوع غذایی را رعایت کنید.
▪ کودکان از خوردن غذایی که خودشان درست کرده‌اند لذت می‌برند. اجازه بدهید آنها هم در این کار کمک کنند.
▪ یک بسته نایلون فریزر تمیز برای بسته‌بندی این میان‌وعده‌ها کنار بگذارید.
▪ اگر تصمیم به درست کردن غذاهای جدید دارید حتما از پیش از کودک بخواهید تا آن را بچشد و اگر دوست داشت برایش تهیه کنید.
▪ اگر سیب پوست کنده به کودک خود می‌دهید سطح آن را با کمی آب و آب‌لیمو اسپری کنید تا در زمان مصرف در مدرسه سیاه نشود.
▪ اگر به کودک‌تان پول برای خرید کردن از مغازه‌ها نمی‌دهید خودتان چند مدل بیسکوییت یا کیک سالم تهیه کنید و به او بدهید تا همراه ببرد.
▪ سعی کنید سالاد و گوجه‌فرنگی را آخر از همه به ساندویچ‌ اضافه کنید و زیاد فشار ندهید تا له نشود و خمیر نان را شل نکند.
به نظر دکتر کیمیاگر، بهترین میان‌وعده برای یک لقمه نان و پنیر و سبزی یا گردو یا نان و کتلت یا کوکوی خانگی است. در هر حالت بهتر است از کالباس یا سوسیس برای تغذیه کودکان استفاده نشود.
▪ خرید از بوفه با توجه به اینکه در بیشتر بوفه‌های مدارس غذاهای آماده با سوسیس و کالباس ارایه می‌شود، مناسب نیست. در صورت سالم بودن غذاهای خانگی این بوفه‌ها کودک می‌تواند گاهی از غذاهای بوفه استفاده کند.
- هر چند وقت یک بار کیف فرزندتان را به طور کامل خالی و تمیز کنید تا بقایای غذاهای مانده در کیف یا خرده‌های ساندویچ موجب آلودگی کیف نشود.

روزنامه سلامت
ویرایش و تلخیص:آکاایران