تغذیه مناسب در دوران بلوغ سلامت دوران

تغذیه مناسب در دوران بلوغ سلامت دورانبسیاری از مشکلات زنان در دوران پیری و میانسالی ناشی از تغذیه نامناسب دوران بلوغ است، بنابراین با پیروی از تغذیه مناسب در این دوران می‌توان از بسیاری از مشکلات جسمی سنین بالاتر پیشگیری کرد.

از آنجا که دختران و پسران در دوران بلوغ رشد جهشی دارند و شاهد تغییرات عمده فیزیکی هستند، بنابراین پیروی از تغذیه مناسب در آنها امری ضروریست که والدین باید به این امر توجه ویژه داشته باشند.
تغذیه مناسب دوران بلوغ حتی می‌تواند از بسیاری اختلالات روحی دوران بلوغ و نوجوانی بکاهد، به‌دلیل تغییرات هورمونی در این دوران شاهد تغییر رفتار و بروز علائمی همچون افسردگی، پرخاشگری و انزوا هستیم که یکی از راههای کاهش این مشکلات، داشتن تغذیه مناسب و متعادل و انجام فعالیت‌های ورزشی است.
مصرف لبنیات و پروتئین را در دوران بلوغ ضروری است و پروتئین نیاز اساسی برای رشد مطلوب در این دوران است و از آنجا که یکی از مشکلات دوران میانسالی و پیری افراد ابتلا به پوکی استخوان است می‌توان با مصرف مقادیر کافی از لبنیات در دوران بلوغ از بروز این مشکل پیشگیری کرد.
نوجوانان و جوانان باید به وزن خود در این دوران نیز توجه کنند که البته با رعایت تغذیه مناسب از بروز اضافه وزن و کم‌وزنی (لاغری بیش از حد) پیشگیری می‌شود.
نوجوانان و جوانان با فعالیت ورزشی در فضای باز ضمن ایجاد نشاط روحی به‌علت تماس مستقیم با نور آفتاب ویتامین D بدنشان تامین شده و احتمال بروز عوارضی همچون پوکی استخوان کاهش می‌یابد.

سازمان آموزش و پرورش استان خراسان
ویرایش و تلخیص:آکاایران