تنوع غذایی و اشتهای بچه ها

تنوع مواد غذایی جدا از اینکه نیازهای مختلف جسمانی کودک را تأمین می کند ، می تواند به رفع بی اشتهایی کودک کمک کند . هر روز می توان مواد صبحانه ، ناهار و یا شام را تغییر داد.

اینکه هر روز صبح کودک چای شیرین و نان بخورد ، طبیعی است که موجب بی اشتهایی او می شود . برای مثال می توان یک روز کره ، روز دیگر پنیر و در روزهای دیگر تخم مرغ ، شیر ، آب میوه ، عسل ، و ... در صبحانه کودک گذاشت . لازم نیست همه این مواد را هر روز به عنوان صبحانه به کودک داد . بلکه با تقسیم روزانه می توان تنوع صبحانه را برای کودک جذاب و جالب کرد.
جدا از تنوع مواد غذایی ارائه مواد غذایی نیز بسیار مهم است . خیلی خوب است که کودک از نظر شکل و مزه ارائه های مختلفی را ببیند.
▪ تجربه : من همیشه سعی می کنم که در پخت یک ماده غذایی تنوع به خرج دهم. برای مثال کودک من به خاطر بیماری اش باید هر روز یک تخم مرغ بخورد . او خیلی تخم مرغ دوست ندارد و من سعی می کنم هر روز آن را در شکل مختلفی درست کنم یک روز آب پز ، یک روز عسلی و یک روز نیمرو. اگر هم نیمرو درست کنم یک روز کمی در نیمرو سس قرمز اضافه می کنم ، یک روز در نیمرو کمی آب لیمو می زنم و یک روز کمی شکر اضافه می کنم . گاهی وقتها تخم مرغ پخته را با کره ، یا سیب زمینی پخته مخلوط می کنم . بعضی وقتها هم با توجه به میوه فصل تخم مرغ را با کمی میوه مخلوط می کنم. حتی تخم مرغ پخته را در ماست رنده می کنم و به کودکم می دهم . به این ترتیب کودک من هر روز با میل یک تخم مرغ را می خورد.

موسسه اطلاع رسانی طعام اسرار
ویرایش و تلخیص:آکاایران