سوپ‌ها

۱. سوپ ساده سبزی: ۶۰ گرم سبزی تازه و ۶۰ گرم سیب‌زمینی را در یک لیتر آب به مدت یکساعت بجوشانید. و مقداری نمک به آن افزوده و از صافی بگذرانید.

۲. به سوپ ساده سبزی دو قاشق غذاخوری برنج و جو اضافه کرده و یکساعت بجوشانید. پس از افزودن نمک، آن را صاف کنید.
۳. در یک لیتر سوپ ساده سبزی، ۱۰۰ گرم جو یا برنج بریزید و کمی کره به آن اضافه کنید و به مدت یکساعت بجوشانید. به این سوپ غلیظ می‌توان یک زرده تخم‌مرغ اضافه کرد.
۴. ۷۵ گرم سیب‌زمینی پوست کنده، ۷۵ گرم هویج و ۲۵ گرم کلم را در دو لیتر آب بریزید و ۲۰ گرم لوبیای خشک نیز به آن بیفزائید و بجوشانید. مدت جوشاندن باید به اندازه‌ای باشد که سه لیتر آب به یک سوم کاهش یابد. حاصل را از صافی بگذرانید و بدان نمک بیفزائید.
۵. دو هویج را با کمی اسفناج در حرارت ملایم و با اندکی آب بپزید و آنگاه چرخ کنید. مقداری پوره سیب‌زمینی بدان افزوده و کمی کره و نمک بزنید.
۶. یک سیب‌زمینی، یک قاشق کلم و یک هویج را با دو قاشق غذاخوری برنج و کمی شکر در سه لیتر آب و به مدت سه ساعت با حرارت ملایم جوشانده و سپس از صافی بگذرانید.
۷. در چهار استکان آب، ۳۰ گرم گوشت بره چرخ شده کم چربی را ریخته و مقداری نان سوخاری بدان بیفزائید و بگذارید به مدت یک ساعت به طور ملایم بجوشد. کمی کره، یک زرده تخم‌مرغ و نمک به سوپ اضافه کنید و از صافی بگذرانید. این سوپ مقوی برای کودک یکساله مناسب است. می‌توان به جای گوشت از جگر گوسفند نیز بهره برد.
▪ شیربرنج:
۳۰ گرم برنج را در دو استکان آب ریخته و بجوشانید تا آب تبخیر شود. دو استکان شیر گاو و مقداری شکر به برنج اضافه کرده و به مدت یکربع حرارت دهید و پیاپی آن را به هم بزنید. آنگاه به مدت ده دقیقه سر ظرف را بپوشانید و بگذارید با حرارت ملایمی بپزد. ذکر این نکته لازم است که غذاهای آماده‌ای با استانداردهای پزشکی جهت تغذیه کودک موجود است که می‌توانند به عنوان غذای کمکی کودک مورد استفاده قرار گیرند.

ویرایش و تلخیص:آکاایران