شیر مادر برای نوزادان نارس توصیه می شود

شیر مادر برای نوزادان نارس توصیه می شود متخصصین شیر مادر را برای نوزادان نارس بسیار مفید می دانند، زیرا شیر مادر بخصوص برای نوزادان آسیب پذیر و نارسی که کمتر از ۲ کیلوگرم وزن دارند، بسیار مفید است. اما متأسفانه مادران این نوزادان به این مسأله توجه کمتری دارند بخصوص اگر نوزاد در یک خانواده کم درآمد یا خانواده سیاهپوست متولد شود.

«جامکا بنجامین» مادر یک نوزاد (۱‎/۵) یک کیلو و نیمی است که حتی از در آغوش گرفتن نوزادش واهمه دارد و پرستاران سعی دارند تا او را ترغیب به شیر دادن به نوزادش کنند زیرا اثرات مفید شیر مادر حتی بیشتر از نگه داشتن نوزاد در دستگاه تحت مراقبت های ویژه است. بنجامین می گوید: نوزاد من چند لوله در دهان و بینی و ... دارد و این بسیار وحشتناک است، من می ترسم آسیبی به او برسانم. اما پزشک به او می گوید: وقتی به نوزاد خود شیر می دهی و او کم کم سینه مادر را می پذیرد و مکیدن را آغاز می کند خودش دچار شگفتی می شود و این تجربه خوبی هم برای تو و هم برای فرزندت است.
شیر مادر از ابتلای نوزاد به عفونت ها و بیماری هایی که منجر به تورم در نوزاد می شود جلوگیری به عمل می آورد. دکتر راش می گوید: ۹۷ درصد از نوزادان کوچک و نارسی که از شیر مادر تغذیه می کنند، پس از گذشت چند هفته همانند یک نوزاد طبیعی و سالم رشد می کنند.
وی در ادامه می گوید: نوزادانی که در ۶ ماه اول زندگی خود از شیر مادر تغذیه می کنند، کمتر از دیگر نوزادان به بیماری هایی نظیر اسهال، گوش درد و عفونت های ریوی مبتلا می شوند و مغز آنها رشد بیشتری می کند. درصد احتمال دیابت، آسم و چاقی در زمان کودکی و جوانی در آنها نیز کمتر است.
مادران نوزادان نارس، در چند هفته اول باید شیر خود را بدوشند، زیرا نوزاد لاغر و کوچک نمی تواند پستان مادر را به خوبی بمکد و باید شیر دوشیده شده در یخچال نگهداری و با لوله مخصوص وارد معده نوزاد شود و چنانچه نوزاد کمی بزرگتر شود شما مشاهده می کنید که براحتی می تواند سینه شما را بمکد و شیر بخورد.باشگاه شیر مادران راش در بیمارستان راش در واشنگتن بخشی را برای مادران بی بضاعت قرار داده که می توانند به آنجا بیایند و به طور رایگان با دستگاه های برقی شیر خود را بدوشند و به بخش نوزادان بدهند تا نگهداری شود، حتی دستگاه های کوچکی را به عده ای از مادران به طور رایگان می دهد تا در طول روز بتوانند شیر خود را بدوشند و برای نوزادان نارس خود بیاورند.

روزنامه ایران
ویرایش و تلخیص:آکاایران