شیرخشک عوارض ندارد

شیرخشک عوارض ندارد مطالعات نشان می دهد، نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، بعداً در زندگی کمتر با مشکل اضافه وزن مواجه هستند و استفاده از غذاهای جامد در ۴ یا ۶ ماهگی نیز خطر افزایش وزن در دوران کودکی را در آنها کاهش می دهد.

اما کارشناسان در مطالعات اخیر خود متوجه شدند که تفاوتی بین مصرف شیرخشک و شیر مادر و خطر ابتلا به چاقی وجود ندارد و نوزادانی که در نوزادی از شیر خشک استفاده کرده اند نیز در دوران کودکی با مشکل چاقی و اضافه وزن مواجه نخواهند شد.
پزشکان اغلب مصرف شیر مادر را تا ۶ ماه اول برای نوزادان ضروری می دانند، البته از غذاهای کمکی جامد نیز باید از ۴ یا ۶ ماهگی استفاده کنند.
مزایای شیر مادر قابل مقایسه با شیر خشک نیست. شیر مادر دارای چربی یا قند اضافه نیست. حتی شیر مادر از ابتلا به مشکلات ریوی و عفونت‌های گوش در نوزاد جلوگیری می‌کند. همچنین باعث رشد و بهبود تحولات و تکامل فکری و شناخت نوزاد می‌شود.
دکتر «کارن هاپکینز» متخصص اطفال می‌گوید: شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد است و مادران باید حداقل تا ۶ ماه فقط از شیر خود به نوزاد بدهند و بعد از آن استفاده از غذاهای جامد را آغاز کنند، زیرا تا آن زمان نوزاد احتیاجی به منبع تغذیه دیگر ندارد و در صورت استفاده ممکن است دچار اضافه وزن سریع شود. علاوه بر این معرفی غذاهای جامد به نوزاد دورتر از زمان معمول ممکن است باعث ایجاد آلرژی غذایی در نوزاد شود.

روزنامه ایران
ویرایش و تلخیص:آکاایران