صبحانه

صبحانه●  برای عادت دادن فرزندتان به خوردن صبحانه، به نکات زیر توجه کنید:
اگر فرزندتان به حدی دیر بیدار می‌شود که برای صبحانه خوردن وقتی باقی نمی‌ماند، ساعت خواب او را یک ربع عقب بکشید و صبح‌ها هم او را یک ربع زودتر بیدار کنید.

اگر فرزندتان صبح‌ها احساس گرسنگی نمی‌کند، با مقدار کم‌ صبحانه، یک گاز از لقمه، یا یک لیوان آبمیوه شروع کنید. همچنین می‌توانید ساعت شام کودک را عقب بکشید. وقتی کودک شروع به خوردن صبحانه می‌کند، گرسنگی هنگام شام او و مقدار غذایی که در شب می‌خورد کم شده و بعد از حدود دو هفته صبحانه تبدیل به یک وعده غذایی می‌شود که کودک قبل از آن احساس گرسنگی می‌کند و از خوردن آن لذت می‌برد.
اگر کودک شما به خوردن صبحانه‌های سنتی مثل پنیر علاقه ندارد، سعی کنید برایش خامه یا شکلات صبحانه تهیه کنید یا مربایی را که دوست دارد درست کنید. خوردن ماست، میوه، شیر یا کیک‌های خانگی هم چیزی است که اگر امتحان کنید، نتیجه بخش خواهد بود.
بهتر است حواستان به کافئین هم باشد. کافئین در قهوه، نوشابه‌های گازدار و بعضی آدامس‌ها وجود دارد. این ماده می‌تواند باعث عدم تمرکز و بی‌قراری کودکان در مدرسه شود. کودکان در این حالت با یادگیری مشکل خواهند داشت و نمی‌توانند در مدرسه آرام سرجایشان بنشیند. کودکانی که عصر یا شب غذاهای کافئین دار مثل نوشابه خورده باشند، شب دیر به خواب می‌روند، راحت نمی‌‌خوابند، صبح با صبحانه خوردن مشکل دارند و در کلاس یادگیری کمی دارند. بهتر است خوردن غذاهای کافئین‌دار را برای بچه‌ها محدود کنید یا به تعطیلات موکول کنید.
یک کار جالب دیگر این است که درست کردن صبحانه را به همراه کودکتان انجام دهید و این کار را برای او به یک ماجرای بامزه تبدیل کنید. به این ترتیب کودکان عادات غذایی صحیحی را کسب کرده و در طول عمرشان ادامه می‌دهند. حتی اگر صبح‌ها وقت این کار را ندارید، شب‌ها میز صبحانه را بچینید.
اگر کودک هر روز صبح بیدار شود و یک قالب پنیر و یک استکان چای روی میز انتظارش را بکشند و بخواهید به زور او را به خوردن صبحانه مجبور کنید، حق دارد که بگوید میل ندارم. پس بهتر است حوصله به خرج دهید، میز صبحانه را متنوع‌تر کنید: از غلات پرک‌شده کم شیرین که در شیر ریخته می‌شوند استفاده کنید. حتی اگر خودتان وقت ندارید، از شب قبل میوه‌ها را خرد کنید و صبح آن‌ها را به ماست اضافه کنید. گذاشتن میوه‌ روی ماست منظره قشنگی ایجاد می‌کند که کودک را به خوردن صبحانه تشویق می‌کند. حتی یک نیمرو که روی آن پودر آویشن پاشیده شده و به آن آبلیموی تازه اضافه کرده‌اید، چنان بوی اشتها‌انگیزی دارد که گرسنگی فرزندتان را تحریک می‌کند.
کمی خلاق باشید! صبحانه فقط به کره یا پنیر محدود نمی‌‌شود، بعضی از بچه‌ها دوست دارند صبح غذا بخورند. می‌توانید برای آنها عدسی یا سوپ تهیه کنید.
صرف صبحانه با مشارکت
بدانید بچه‌ها همیشه از رفتار شما الگو بر‌می‌دارند. بنابراین تصمیم بگیرید مثالی خوبی برای فرزندتان باشید. اگر خود با لذت به خوردن صبحانه عادت کنید و برای این کار وقت بگذارید، کودک هم آرام و ناخودآگاه از شما تقلید می‌کند.از روزهای تعطیل هم غافل نشوید. همه با هم سر میز صبحانه بنشینید و به صبحانه هم مثل وعده‌های غذایی دیگر برای دور هم جمع شدن اهمیت دهید.
کودکان را در تمام مراحل تهیه صبحانه، از خرید مواد غذایی تا تهیه آن و چیدن آن روی میز مشارکت دهید.

ویرایش و تلخیص:آکاایران