عسل ممنوع

عسل ممنوع از آنجایی که ورود به مرحله تغذیه تکمیلی مستلزم دانستن نکاتی است که باعث بهبود تغذیه کودکانتان می شود شما را با این موارد موثر آشنا می کنیم:

۱ - فعالیت و تحرک در کودکان فاکتور تعیین کننده ای برای اشتهای آنها به شمار می آید، چنانکه کودکان فعال تر نسبت به آنهایی که از آرامش بیشتری برخوردارند، بیشتر تحت تاثیر رنگ، بو، طعم و مزه غذاها قرار می گیرند.
۲ - قبل از غذا، شیرینی و مواد شیرین کننده به کودک ندهید، زیرا این قبیل مواد تنها اشتهای کودک را کم می کند.
۳ - اگر تمایل به مصرف غلات خشک آماده مصرف (غذای تکمیلی آماده) وجود دارد از انواع غنی شده با آهن استفاده کنید که در واقع هر ۳ قاشق غذاخوری آنها حاوی تقریباً ۵ میلی گرم آهن است.
۵ - استفاده از میوه ها و سبزی های تازه همیشه اولین و آخرین توصیه سالم زیستی در هر سنی به خصوص در کودکان است که از نظر دستگاه گوارش در محدوده بسیار حساس تری قرار دارند.
۶ - سبزی ها باید در آخر پخت به سوپ اضافه شود، در ظرف به خاطر حفظ ویتامین ها گذاشته شود و حتماً آب سبزیجات مصرف شود. پتاسیم یکی از مواردی است که به راحتی در آب حل شده و نکات ذکر شده از راه های هدر رفتن آن است.
۷ - بهتر است که کرفس و لوبیا سبز را اول پخته و بعد به سوپ اضافه کنند. سبزیجاتی مثل اسفناج تا قبل از یک سالگی منع مصرف دارد.
۸ - عسل از دیگر مواردی است که تا قبل از یک سالگی به هیچ وجه توصیه نمی شود و دلیل آن وجود اسپور بوتولیسم بوده که قادر به ایجاد مسمومیت های شدید در شیرخواران است و به هیچ وجه توصیه نمی شود. پس از یک سالگی نیز مصرف انواع پاستوریزه توصیه می شود.
۹ - آب مرکبات تا قبل از یک سالگی توصیه نمی شود و آب سیب اولین موردی است که باید در تغذیه تکمیلی در نظر گرفته شود.
۱۰ - از دیگر مواد آلرژن می توان به سفیده تخم مرغ اشاره کرد، زیرا تولید حساسیت و آلرژی مربوط به سفیده تخم مرغ است و تا یک سالگی فقط مصرف زرده تخم مرغ توصیه می شود.
۱۱ - از دیگر میوه هایی که تا قبل از یک سالگی توصیه نمی شود عبارتند از: کیوی، توت ها (توت سفید، توت فرنگی، تمشک)، خربزه، آلبالو و گیلاس.
۱۲ - در صورت تمایل به استفاده از موز باید کاملاً رسیده باشد، به این معنی که لکه های سیاهی روی پوستش وجود داشته و مغزش مختصری تیره رنگ باشد.

روزنامه همشهری
ویرایش و تلخیص:آکاایران