کاهش اشتها و بی‌اشتهایی در کودکان بالای یکسال

مدت زمانی که کودک شما به بی اشتهایی مبتلا شده چقدر است ؟
کمتر از یک هفته :

در اینصورت بررسی می کنیم که آیا کودک تب۳۸ به بالا دارد یا نه ؟ در صورت تب باید اقدامات لازم در پائین آوردن تب انجام شود و در صورتی که کودک تب ندارد موارد دیگر را در کودک بررسی کنید :
۱ - گلودرد : باید جهت برطرف کردن آن به پزشک مراجعه کرد .
۲ - وجود دانه های جوش مانند روی سطح بدن : به پزشک مراجعه شود .
۳ - هیچکدام : در اینصورت ممکن است عواملی مثل خوردن مواد غذائی در بین وعده های غذا توسط کودک و یا کم شدن فعالیت جسمانی او نسبت به گذشته که هر دو عامل نیاز او به انرژی را کاهش می دهد و بنابراین مادامی که کودک شما خوب و شاداب به نظر میرسد و بیماری ندارد جای هیچگونه نگرانی نیست .
۴ - رشد وزن او طبیعی نیست : باید بررسی کرد که کدام یک از نشانه های زیر در کودک وجود دارد :
غدد متورم در گردن : ممکن است منونوکلئوز عفونی داشته باشد .
مدفوع کم رنگ و ادرار پر رنگ : احتمال هپاتیت ویروسی وجود داشته باشد .
هیچکدام : در اینصورت به جستجوی یافتن علائم دیگر در کودک می پردازیم :
تکرر ادرار
در هنگام خواب رختخوابش را خیس می کند :
نکته : در هر دو مورد بالا احتمال وجود عفونت مجاری ادراری وجود دارد .
هیچکدام : دراینصورت عوامل زیادی می تواند باعث بی اشتهائی و کاهش موقتی آن در کودک شوند . از جمله کاهش فعالیت کودک و یا خوردن مواد غذائی در بین وعده های غذائی .
بیش از یک هفته ( مدت زمان بی اشتهائی کودک )
در اینصورت باید بررسی کرد که آیا رشد وزن کودک طبیعی است که به نمودارهای رشد مراجعه می کنیم . اگر رشد وزن کودک طبیعی نبود مانند مورد قبل عمل می کنیم . ( یافتن نشانه های بیماری مثل غدد متورم گردن ، مدفوع کم رنگ و ادرار پررنگ و یا هیچکدام از موارد )
و در صورتی که رشد وزن طبیعی باشد همان احتمال همیشگی ( یعنی خوردن مواد غذائی بین وعده ها و یا کاهش فعالیت کودک) مطرح می شود .
تحریک اشتهای کودک :
کمکهای مؤثر
کودکی که به تازگی دچار بی اشتهایی شده است ، نیازمند تشویق از جانب شماست .
اگر کاهش اشتها به دلیل وجود بیماری خاصی است به کودک خود اصرار نورزید . اصولاً کودک بیمار فقط میل به نوشیدن مایعات دارد . شیر و ماست ، گلو درد را تسکین میدهد و نیز مقداری مواد مغذی هم به کودک می رساند .
اگر کودکاتان خیلی کوچک است شما می توانید غذاخوردن را با بازی و خنده همراه کنید مثلاً با درست کردن مواد غذایی به صورت اسباب بازی و یا اشکال مختلف انسان و یا حیوانات و ...
انتظار نداشته باشید که کودکتان در وعده های غذایی مانند شما غذا بخورد . پنج یا شش وعده غذای کوچک برای دستگاه نارس گوارشی کودک و نیز فعالیت متابولیکی وی بسیار مناسب تر خواهد بود .
سعی کنید کودکتان از هر گروه مواد غذایی بخورد . در واقع با یک برنامه منظم وخاص هیچ گروه از مواد غذایی را حذف نکنید ، زیرا هر گروه از مواد غذایی در تغذیه کودک نقش خاص خود را دارد .
شما می توانید یک بچه ایرادگیر و بهانه جو را با متنوع ساختن غذا ، به غذاخوردن تشویق نمایید .

واحد مرکزی خبر
ویرایش و تلخیص:آکاایران