نقش غذاها در یادگیری کودکان

نقش غذاها در یادگیری کودکان● قندها (مواد غذایی شیرین)
پژوهش های اخیر نشان می دهد که مصرف قند زیاد موجب ایجاد استرس در مغز می شود. برای مثال نیم ساعت پس از خوردن یک ماده شیرین، کالری آن به سرعت می شکند و گلوکز خون کودک بالا می رود.

 اگرچه ماهیچه ها و دیگر بافت های چربی آن را برای استفاده های بعدی ذخیره می کنند، اما بافت مغز نمی تواند این کار را انجام دهد.
۳ ساعت پس از خوردن مواد قندی، گلوکز خون پائین آمده و شروع به آزاد کردن هورمون های استرس زا می کند. کودکانی که دچار اختلال کم توجهی و بیش فعالی هستند کمتر قادرند با تأثیرهای غذاهای شیرین مقابله کنند، بنابراین فعالیت فیزیکی شان افزایش می یابد که این فعالیت در اثر پائین آمدن گلوکز خون و تلاش برای به کار انداختن مغز است. پژوهش ها نشان می دهد حتی بزرگسالان دچار این گونه اختلال ها، که در سوخت و ساز گلوکز مشکل دارند، بخش هایی از مغزشان که توجه، رفتار و اعمال درونی آن ها را تنظیم می کند تحت تأثیر قرار می گیرد.
● قندهای مصنوعی
متأسفانه قندهای مصنوعی نیز مشکلات دیگری به همراه دارند. به طور مثال آسپارتام، بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر گذارده و موجب اختلالاتی مانند حمله می شود. پژوهشگران دریافته اند که فنیل آلانین موجود در آسپارتام به راحتی از سدّ مغزی- خونی عبور کرده و توازن پیام های عصبی را به هم می زند. اگرچه از میان بدن که عبور می کند تغییراتی بوجود نمی آورد. نتیجه آن شامل کم توجهی، بیش فعالی و حتی حمله می شود. آسه سولفام K نیز موجب آزاد شدن انسولین می شود. همان کاری که یک غذای شیرین می کند. سوکرالوز نیز که درسال ۱۹۹۸ توسط FDA ( اداره غذا و داروی آمریکا) تأیید شد، باید توسط کبد سم زدایی شود که این کار با اضافه کردن یک سری مواد شیمیایی مضر هنگام پخت، به غذاهای آماده انجام می گیرد.
● حساسیت های غذایی
علائم حساسیت فقط خارش، عطسه و دیگر علائم مشهود نیست. پژوهشگران معتقدند که حساسیت های غذایی مخفی می توانند موجب دامنه وسیعی از مشکلات فیزیکی و روحی شوند. داروهای محیطی نیز مانند آفت کش ها، حشره کش ها و دیگر آلاینده های محیطی، مصرف بیش از اندازه آنتی بیوتیک و رژیم غذایی نامناسب همگی در بوجود آمدن حساسیت نقش مؤثری دارند.
تحقیقات دیگری نیز نشان داده کاکائو، ذرت، تخم مرغ، شیر، پرتقال و گندم از غذاهای شایعی هستند که با اختلال بیش فعالی و حساسیت در کودکان مرتبط هستند. در یک پاسخ آلرژیکی، هیستامین در مغز آزاد می شود. همچنان که در اعضای دیگر بدن نیز این گونه می شود. یکی از تأثیرات هیستامین، افزایش فرار خونابه در اطراف بافت های مغز است. مغز از آب اشباع شده و در نتیجه میزان توجه و عملکرد حافظه کاهش می یابد.
● توصیه
غذاهای خانگی (و نه غذاهای آماده) برای هر سنی خوب هستند، اما مصرف شان برای بچه های در حال رشد بسیار مهم است. بنابراین سعی کنید فریزرتان را در پاییز با غذاهای طبیعی و حیوانی پُر کنید. اگر غذای فرزندتان را چه در خانه و چه برای مدرسه با رژیم غذایی مناسب و متوازن درست کنید، موجب می شود میزان یادگیری دروس در او افزایش یابد.

روزنامه ایران
ویرایش و تلخیص:آکاایران