نقش غلات در سلامت کودکان

تحقیقات نشان داده است بین مصرف منظم غلات و شاخص توده بدن (BMI) در کودکان ۴ الی ۱۲ساله رابطه قوی وجود دارد. در تحقیقی که دکتر آلبرتسون و همکارانش بر روی ۶۰۳ کودک ۴ تا ۱۲ سال انجام دادند، کودکان بر اساس سن و این که طی دو هفته چه مقدار غلات (گندم، جو و...) مصرف می کنند طبقه بندی شدند. محققان تمام انواع غلات مصرفی را در نظر گرفتند، چه غذاهایی که تماماً از غلات تهیه شده بودند و چه غلات آماده ای که در فروشگاه ها به فروش می رسند.
تیم تحقیقاتی مورد نظر دریافتند کودکانی که طی دو هفته، ۸ بار یا بیشتر از غلات استفاده می کنند در مقایسه با کودکانی که سه بار یا کمتر غلات می خورند، «BMI» بسیار کمتری دارند. در اصل«BMI» شاخصی است که براساس قد و وزن فرد در نظر گرفته می شود. برای محاسبه آن وزن بر حسب کیلوگرم را بر قد بر حسب متر مربع تقسیم می کنند تا «BMI» فرد به دست آید. آمار ها حاکی از این است که تقریباً ۸۰ درصد کودکانی که غلات مصرف می کنند اغلب بر حسب سن و جنس خود، وزن مناسبی دارند. به علاوه کودکانی که غلات بیشتری مصرف می کنند نسبت به آنهایی که اصلاً غلات نمی خورند یا کم می خورند ویتامین های A، B۶، ریبوفلاوین، نیاسین، فولات، کلسیم، آهن و روی بیشتری دریافت می کنند ضمن اینکه در مقایسه با همسالان خود کمتر در معرض خطر چاقی و افزایش وزن قرار دارند.
غلات از مواد مغذی بسیار قوی هستند که چربی آنها بسیار کم است و اگر همراه با شیر مصرف شوند کودک به طور همزمان کلسیم را نیز دریافت می کند. اگر کودکان به مصرف غلات عادت کنند، وزن مطلوبی خواهند داشت و سلامت آنها تضمین خواهد شد.
در این میان محققان معتقدند بهتر است از غذاهای آماده حاوی غلات برای کودکان استفاده نشود زیرا این غذاها حاوی شکر و چربی هستند که چندان مناسب نیست، در عوض بهتر است مادران رژیم غذایی حاوی غلات را براساس ذوق و سلیقه کودک تهیه کرده و در اختیار او قرار دهند. در نظر داشته باشید رژیم غذایی حاوی غلات، سبزیجات و میوه برای سلامت و به ویژه کنترل وزن، جزیی لازم و ضروری محسوب می شود.

روزنامه شرق
ویرایش و تلخیص:آکاایران