وقتی دادن غذای کمکی در پایان 6 ماهگی آغاز شود باز هم باید تا پایان یک ‌سالگی غذای اصلی شیر باشد. به مادران توصیه می‌شود نه تنها وعده‌های دادن شیر را کم نکنند بلکه با زیاد کردن آن باعث شوند تولید شیر بیشتر شود. اگر مادر به شیرخوار غذای کمکی بیشتری بدهد، بچه برای مدت بیشتری می‌خوابد، دفعات مکیدن پستان کمتر می‌شود و شیر مادر کاهش می‌یابد. بهتر است تا پایان یک سالگی غذای اصلی شیر باشد.

مولتی ویتامین  و قطره آهن در کنار تغذیه تکمیلی

از نظر آهن باید گفت در بدن نوزادی که به دنیا می‌آید مقداری ذخیره آهن وجود دارد در شیر مادر هم مقداری آهن وجود دارد و گرچه مقدار آن کم است ولی جذب بسیار خوبی دارد و تا حدود زیادی مجموعه ذخیره آهن بدن نوزاد و آنچه در شیر مادر است تا حدود 9 ماهگی برای شیرخواران کفایت می‌کند. برای اطمینان در پایان 6 ماهگی وقتی غذای کمکی شروع می‌شود همراه مولتی‌ویتامین باید به شیرخوار قطره آهن هم داد. آغاز قطره آهن قبل از 6 ماهگی این عیب را دارد که چون میکروب‌کشی شیر مادر را از بین می‌برد، ضررش قطعا بیش از منفعتش است. کسانی که از ترس این‌که شیرخوارشان دچار فقر آهن شود، به او قطره آهن اضافی می‌دهند، اثر میکروب‌کشی شیر مادر را از بین می‌برند و فرزندشان را در معرض انواع عفونت‌ها و به ویژه عفونت‌های گوارشی مانند اسهال قرار می‌دهند.

بهترین تغذیه تا پایان 6 ماهگی تنها شیر مادر است

همان‌طور که مطالعات مختلف در سراسر دنیا، در کشورهای در حال توسعه و توسعه‌یافته نشان داده و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت، یونیسف و آکادمی کودکان آمریکا، استرالیا، اروپای غربی و... است بهترین تغذیه تا پایان 6 ماهگی تنها شیر مادر است. تا قبل از این سن شیر مادر برای رشد شیرخوار کافی است. غذای اصلی بچه‌ها شیر است و اگر احیانا شیر مادر ناکافی باشد پزشک باید قبل از 6 ماهگی برای شیرخوار شیرخشک تجویز کند و رشد او را با شیرخشک یا شیر کمکی تامین کند. اگر منحنی رشد دچار افت شد، والدین باید بلافاصله با تجویز پزشک به شیرخوار شیرخشک بدهند البته در وعده‌های شبانه‌روز نباید این میزان شیرخشک زیاد باشد بلکه باید با استکان، لیوان، قاشق یا حتی سرنگ و قطره‌چکان و نه با شیشه به شیرخوار شیرخشک بدهند. البته ابتدا باید مادر از هر دو سینه به شیرخوار شیر بدهد و بعد از این‌که مطمئن شد هر دو سینه کاملا تخلیه شده‌ و با این حال شیرخوار گرسنه است و منحنی رشد رو به کاهش است بلافاصله بعد از وعده‌های شیردهی شیرخشک از قبل آماده را به شیرخوار بدهد. والدین باید مراقب باشند زیرا اگر با شیشه به نوزاد شیرخشک بدهند ممکن است شیرخوار دیگر سینه مادر را نمکد.

شیر مادر علاوه بر این‌که غذای کاملی است مواد مختلفی برای جلوگیری از عفونت، آلرژی و بسیاری بیماری‌های دوران بزرگسالی دارد و توصیه همگانی بر آن است که تا پایان 6 ماهگی تنها شیر مادر داده شود. اگر افرادی زودتر از 6 ماهگی به طور روتین به شیرخواران غذای کمکی می‌دهند، کار اشتباهی است. زودتر از 6 ماهگی آغاز غذای کمکی برای عموم بچه‌ها خطای بزرگی است مگر در موارد خاصی که برخی بیماری‌ها سبب شود پزشک غذا را برای بچه‌ها سریع‌تر آغاز کند. یکی از عیب‌های آغاز زودهنگام غذای کمکی این است که غذای کمکی خطر آلرژی و اسهال را افزایش می‌دهد.در پایان 6 ماهگی تکامل دستگاه گوارش بیشتر شده و احتمال آلرژی کمتر می‌شود و درصد عفونت‌های گوارشی هم پایین می‌آید. مطالعات نشان داده حتی افرادی که تا پایان 9 ماهگی فقط به شیرخوار شیر مادر می‌دهند. فرزندان سالم‌تری دارند. هیچ دلیلی وجود ندارد که بخواهیم غذای کمکی را زودتر شروع کنیم. اگر هم در پایان 6 ماهگی غذای کمکی را آغاز می‌کنیم تنها برای آشنا کردن شیرخوار با طعم غذاها و عادت دادن او به غذاخوردن با دست و قاشق است. غذای کمکی بیشتر برای آموزش است نه برای اینکه شیرخوار به این مواد نیاز دارد. دادن زودتر غذای کمکی مطلقا توصیه نمی‌شود مگر در موارد استثنایی که برای شیرخواران بیمار با تجویز پزشک توصیه می‌شود.

همان‌طور که مطالعات مختلف در سراسر دنیا، در کشورهای در حال توسعه و توسعه‌یافته نشان داده و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت، یونیسف و آکادمی کودکان آمریکا، استرالیا، اروپای غربی و... است بهترین تغذیه تا پایان 6 ماهگی تنها شیر مادر است. تا قبل از این سن شیر مادر برای رشد شیرخوار کافی است. غذای اصلی بچه‌ها شیر است و اگر احیانا شیر مادر ناکافی باشد پزشک باید قبل از 6 ماهگی برای شیرخوار شیرخشک تجویز کند و رشد او را با شیرخشک یا شیر کمکی تامین کند. اگر منحنی رشد دچار افت شد، والدین باید بلافاصله با تجویز پزشک به شیرخوار شیرخشک بدهند البته در وعده‌های شبانه‌روز نباید این میزان شیرخشک زیاد باشد بلکه باید با استکان، لیوان، قاشق یا حتی سرنگ و قطره‌چکان و نه با شیشه به شیرخوار شیرخشک بدهند. البته ابتدا باید مادر از هر دو سینه به شیرخوار شیر بدهد و بعد از این‌که مطمئن شد هر دو سینه کاملا تخلیه شده‌ و با این حال شیرخوار گرسنه است و منحنی رشد رو به کاهش است بلافاصله بعد از وعده‌های شیردهی شیرخشک از قبل آماده را به شیرخوار بدهد. والدین باید مراقب باشند زیرا اگر با شیشه به نوزاد شیرخشک بدهند ممکن است شیرخوار دیگر سینه مادر را نمکد. شیر مادر علاوه بر این‌که غذای کاملی است مواد مختلفی برای جلوگیری از عفونت، آلرژی و بسیاری بیماری‌های دوران بزرگسالی دارد و توصیه همگانی بر آن است که تا پایان 6 ماهگی تنها شیر مادر داده شود.

اگر افرادی زودتر از 6 ماهگی به طور روتین به شیرخواران غذای کمکی می‌دهند، کار اشتباهی است. زودتر از 6 ماهگی آغاز غذای کمکی برای عموم بچه‌ها خطای بزرگی است مگر در موارد خاصی که برخی بیماری‌ها سبب شود پزشک غذا را برای بچه‌ها سریع‌تر آغاز کند. یکی از عیب‌های آغاز زودهنگام غذای کمکی این است که غذای کمکی خطر آلرژی و اسهال را افزایش می‌دهد.در پایان 6 ماهگی تکامل دستگاه گوارش بیشتر شده و احتمال آلرژی کمتر می‌شود و درصد عفونت‌های گوارشی هم پایین می‌آید. مطالعات نشان داده حتی افرادی که تا پایان 9 ماهگی فقط به شیرخوار شیر مادر می‌دهند. فرزندان سالم‌تری دارند. هیچ دلیلی وجود ندارد که بخواهیم غذای کمکی را زودتر شروع کنیم. اگر هم در پایان 6 ماهگی غذای کمکی را آغاز می‌کنیم تنها برای آشنا کردن شیرخوار با طعم غذاها و عادت دادن او به غذاخوردن با دست و قاشق است. غذای کمکی بیشتر برای آموزش است نه برای اینکه شیرخوار به این مواد نیاز دارد. دادن زودتر غذای کمکی مطلقا توصیه نمی‌شود مگر در موارد استثنایی که برای شیرخواران بیمار با تجویز پزشک توصیه می‌شود.

غذای کمکی را با آرد برنج شروع کنید!

شروع غذای کمکی با ساده‌ترین مواد غذایی باید باشد که در عین حال که انرژی لازم را دارد کمترین اثر آلرژنی را داشته باشد. اگر در پایان 6 ماهگی غذای کمکی آغاز می‌شود بهتر است مادر مثلا فرنی را با شیر خود درست کند و موادی که در آن استفاده می‌شود در درجه اول باید برنج باشد زیرا آلرژن بودن آن از هر ماده دیگری کمتر است.  دادن گندم را باید تا پایان 8 ماهگی به تاخیر انداخت. اگر شیر مادر کفاف ندهد می‌توان فرنی را با شیر پاستوریزه یا شیر گاو یا شیرهای مدت‌دار درست کرد. بادام را نیز می‌توان آسیاب کرد تا دانه‌های آن قابل هضم باشد. می‌توان حریره بادام را از صافی رد کرد و شیره آن را به شیرخوار داد. مواد را به قدری ریز کنید که خوردن آن برای شیرخوار راحت باشد. بهتر است خود مواد جامد را هم به شیرخوار داد زیرا شیره آن بیشتر روغن و مواد جامد آن حاوی پروتئین است. بعد از فرنی و حریره نیز می‌توان به شیرخوار سوپ داد. در سوپ باید از ساده‌ترین مواد استفاده کنیم. به عنوان نمونه مقداری هویج، برنج و گوشت گوسفند را باید به حدی پخت که بتوان آن را له کرد تا قابل بلعیدن باشد. بهتر است در ابتدا فرنی، حریره یا سوپ رقیق‌تر باشد و غلظت آن کمی از شیر مادر بیشتر باشد. به مرور می‌توان غلظت آن را بیشتر کرد و در مدت کوتاهی به غلظتی شبیه هلیم رساند که به آسانی از قاشق نریزد. هر چه غذا رقیق‌تر باشد کالری آن کمتر است. به هر حال تمامی مواد غذایی را می‌توان به مرور به کودک داد و اولویت بر آن است که غذاهایی به شیرخوار داد که کمترین اثر آلرژی‌زایی و بیشترین میزان کالری و مواد مغذی را داشته باشد. مثلا میوه خیلی پرکالری نیست و به عنوان اولین مواد غذایی مطلوب نیست. با این حال اگر مادر به دلایلی دوست دارد که به فرزندش میوه بدهد می‌تواند کمی موز رسیده را له کرده و به او بدهد. بین هر ماده غذایی که به کودک می‌دهیم بهتر است 5 روز فاصله بگذاریم یعنی غذای کمکی را از فرنی شروع کنیم، 5 روز بعد حریره و 5 روز بعد سوپ. بعد از چند هفته مادر این فرصت را دارد که تمامی مواد غذایی را به مرور به فرزندش بدهد.

 

منبع:shahrzadpress.com

مزایای شیر مادر - کودک آکا
آکا
کودک - تغذیه کودک - مزایای شیر مادر احتمالاً شما هم می دانید که شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد است ولی آیا این را هم می دانید که شیر مادر مزایایی بیشتر از یک ماده غذایی صرف دارد؟ ...
روز های اول شیر دهی - کودک آکا
مادر
کودک - تغذیه کودک - روز های اول شیر دهیشروع شیر دهیاولین باری که مادر در اتاق زایمان کودک خود را در آغوش می گیرد پستان خود را در دهانش می گذارد. ...
مصرف دارو در زمان شیردهی - کودک آکا
شیر
کودک - تغذیه کودک - مصرف دارو در زمان شیردهیهر چند مصرف بسیاری از داروها در دوران شیردهی بی خطر است ولی تقریباً تمامی داروها به درجاتی وارد شیر مادر شده و بعضی از آنها بر روی تولید شیر نیز تأثیر دارند... ...
گردآوری سایت کودک آکا