نتایج پژوهشی نشان می‌دهد کودکانی که با انگشت غذا می‌خورند زمانی که بزرگ‌تر می‌شوند تغذیه‌ی سالم‌تر و وزن متعادل‌تری دارند.

زمانی که والدین به خصوص والدین جوان تر می‌بینند فرزندشان با دست غذا می‌خورد برق سه فاز از سرشان می‌پرد که نکن بچه جان! عهد دقیانوس که نیست! با قاشق غذا بخور. برای همین طفلک بیچاره را کلی ملامت می‌کنند و دست آخر قاشق و چنگال به او می‌دهند و تاکید می‌کنند حتماً استفاده کند. اما بشنوید از نتایج یک پژوهش انگلیسی که نشان می‌دهند با انگشت غذا خوردن برای سلامت کودکان مفید است. با ما همراه باشید تا بگوییم چرا و چگونه؟

نتایج پژوهشی که در British Medical Journal به چاپ رسیده نشان می‌دهد کودکانی که با انگشت غذا می‌خورند زمانی که بزرگ‌تر می‌شوند تغذیه‌ی سالم‌تر و وزن متعادل‌تری دارند. در واقع بر خلاف کودکانی که با قاشق غذا می‌خوردند آن‌هایی که از انگشت‌هایشان استفاده می‌کنند غذایی را که می‌خورند مدیریت می‌کنند و در آینده نیز به سمت تغذیه‌ی سالم‌تر و داشتن وزن متعادل پیش می‌روند.

 

92 نفر از این کودکان به تنهایی غذا خوردند یعنی بشقابی که حاوی تکه های خوراکی‌ها بود در اختیار آن‌ها قرار گرفت تا خودشان به میل خود غذا بخورند.

در عوض 63 نفر دیگر به همان شیوه‌ی قدیمی یعنی با غذاهای له و پوره شده و با قاشق تغذیه شدند.

نتایج شگفت انگیز بود:

کودکانی که با انگشت غذا خورده بودند به نان و پاستاها علاقه‌ی بیشتری نشان دادند.

کودکانی که با قاشق تغذیه شده بودند غذاهای شیرین را ترجیح دادند. این در حالی بود که گلوسیدها، میوه و سبزیجات نیز در اختیار این بچه‌ها گذاشته شده بود.

محققان معتقدند که گلوسیدها مانند نان یا پاستاها از غذاهای مورد علاقه‌ی کودکان هستند و کودکان می‌توانند به راحتی آن‌ها را سوا کرده و بخورند. اما زمانی که با قاشق و غذاهای له و پوره شده به آن‌ها می‌دهید آن‌ها نیز به مواد غذایی شیرین علاقه‌ی بیشتری نشان می‌دهند.

کودکانی که با قاشق تغذیه شده بودند غذاهای شیرین را ترجیح دادند. این در حالی بود که گلوسیدها، میوه و سبزیجات نیز در اختیار این بچه‌ها گذاشته شده بود

به عقیده‌ی محققان زمانی که کودک در غذای خود پاستا یا تکه های نان را می‌بیند بیشتر به خوردن ترغیب می‌شود تا زمانی که با پوره مواجه می‌شود.

همچنین باید بدانید که کودکان گلوسیدها را بهتر از مواد غذایی سفت دیگر مانند گوشت می‌جوند.

از این گذشته محققان مشاهده کردند نسبت کودکان چاق در بین کودکانی که با قاشق غذا می‌خوردند در مقایسه با کودکان دیگر که با انگشت می‌خورند 8 به یک است.

زمانی که محققان بررسی کردند متوجه شدند این اضافه وزن با توجه به وزن زمان تولد آن‌ها، وزن والدین و شرایط اجتماعی و اقتصادی آن‌ها قابل توجیه نیست و به احتمال زیاد به غذا خوردن با قاشق مربوط می‌شود.

توصیه می‌کنیم اجازه دهید زمانی که کودکان نخستین غذاهای زندگی‌شان را مزه مزه می‌کنند آزادی عمل بیشتری داشته باشند و با انگشت‌های کوچولویشان غذا بخورند.

ترجمه: فاطمه مهدی پور

منبع: maxisciences


منبع:tebyan.net

گردآوری کودک آکا