ویتامین‌ های شیر مادر به تغذیه زنان شیرده بستگی دارد

مثلا این که مادران شیرده برای پیشگیری از کم آبی بدن باید حدود 8 تا 10 لیوان آب در روز بنوشند.

مایعاتی مانند شیر، دوغ، چای، آب میوه و حتی مواد غذایی آبدار مانند خورشت‌ ها برای زنان شیرده مفید است.

این روزها از هر ماده خوراکی برای رساندن مواد مغذی مورد نیاز استفاده می ‌شود و با وجود آن که شیر مادر را از کامل‌ ‌ترن غذاها برای نوزاد تازه‌ متولدشده می ‌دانند اما تلاش‌ ها برای غنی ‌‌ترکردن این موهبت غذایی الهی نیز متوقف نمانده است.

در تازه ‌‌ترن تلاش‌ ها، این بار محققان سعی کرده ‌اند مواد غذایی مورد نیاز نوزادان نارس را به شیر مادر اضافه کنند تا آن ها نیز از این موهبت، ‌محروم نمانند.

نیازهای ویژه نوزادان نارس، یکی از مهم‌ ‌ترن چالش ‌ها در مراقبت از این نوزادان به شمار می‌ رود؛ چنان که هم‌ اکنون معمول است، اکثر این نوزادان در بخش‌ های بس‌تر، از شیر مادر محروم می ‌شوند تا به جای آن مواد مغذی ‌‌ترمصرف کرده و به این ‌تریب عقب ‌ماندگی رشد خود را جبران کنند.

اما خبرگزاری روی‌تر گزارش داد، محققان بیمارستان اطفال شهر تورنتو، نوعی مکمل غذایی، شامل مهم ‌‌ترن نیازهای تغذیه ‌ای نوزادان نارس تهیه کرده‌ اند و با اضافه کردن آن به شیر مادر و تحت نظر داشتن این نوزادان، متوجه شده ‌اند که این ‌تریب، می ‌تواند غذای مؤثری برای جبران این عقب ‌ماندگی محسوب شود.

براساس این گزارش، مادران باید نصف شیر خود را با استفاده از پمپ ‌های خاصی که ویژه این کار است، در شیشه ریخته و پودر مکمل را با آن مخلوط کنند و به نوزادشان بدهند. نیم دیگر شیر مادر، به طور معمول به نوزاد خورانده می ‌شود.

بررسی شاخص‌های رشد در نوزادان مورد مطالعه، بعد از 12هفته، نشان داد که این نوزادان از جهت افزایش قد و نیز دور سر، توانسته ‌ا‌ند رشد قابل ‌ملاحظه ‌ای داشته باشند (البته هنوز ‌تریبات این مکمل، فاش نشده که احتمالا به دلایل تجاری بوده است).

‌تر

بررسی‌ ها نشان داد که این میزان استفاده از بطری برای تغذیه نوزاد، تأثیری در کاهش توان او برای مکیدن شیر مادر نداشته و میزان مکیدن این نوزادان با سایرین تفاوت معنی‌ داری ندارد.

گفتنی است استفاده از شیشه و پستانک در نوزادان و شیرخواران کم ‌سن، به ‌دلیل شکل خاصی که سرشیشه‌ ها دارند، معمولا باعث کم شدن توان آن ها در مکیدن شیر مادر می ‌شود و به همین دلیل معمولا توصیه می ‌شود از این وسایل استفاده نشود.

در این مطالعه به این موضوع هم توجه شده و استفاده از نیمی از سهمیه شیر نوزاد از راه معمولی، درست به‌ دلیل پیشگیری از همین کاهش توانایی بوده است.

با این حال، این محققان خطر نکرده ‌اند و یک مشاور شیردهی هم در تمام طول مدت مطالعه، همراه سایر اعضای تیم درمانی، آموزش و مشاوره لازم را به مادران می ‌داده است تا درصورت بروز هر گونه مشکلی در شیردهی، فورا برای حل آن اقدام شود.

محققان تأکید دارند که چنین برنامه ‌ای بدون حضور مشاوران زبده در امر شیردهی، اب‌تربوده و ممکن است به نتایج مورد انتظارش دست پیدا نکند.

این محققان می ‌گویند: به ‌نظر می ‌رسد بتوان از این مکمل برای روزهای بعد از ‌تریص نوزاد از بیمارستان هم استفاده کرد. اما از آن جا که شیر باید در محیط دومی تهیه و به نوزاد داده شود، مسئله مهم آموزش مادران برای ضدعفونی صحیح وسایل شیردهی و تهیه شیر به روش سالم و بهداشتی است که نقص در آن می ‌تواند نتایج را تغییر دهد.

به همین دلیل آن ها ‌تریح می ‌دهند ادامه استفاده از این مکمل را در خانه، موکول به انجام پژوهش‌ های بیش‌تردر این زمینه کرده و برنامه دقیقی برای اجرای آن، تدوین کنند. نتایج این بررسی ‌ها در آخرین شماره نشریه علمی "پدیا‌ترکس" منتشر شده است.

این تلاش ‌ها، همگی برای رسیدن به این هدف مهم بوده که حتی نوزادان نارس هم بتوانند لذت تغذیه با شیر مادر را تجربه کنند. اما این که چرا برخی از مادران، نوزاد سالم شان را از این موهبت محروم می‌ کنند، جای تعجب دارد.

سمیه شرافتی

همشهری

گردآوری کودک آکا