باتوجه به چند نکته ساده می توان تغذیه کودک خود را بهبود بخشید:

 انواع لوبیاها
افزودن حبوبات و غلات جوانه زده:


حبوباتی نظیر عدس، ماش و انواع لوبیاها مقدار زیادی پروتئین و مواد معدنی دارند بنابراین برای حفظ رشد و سلامت کودکان باید در برنامه غذایی آن ها گنجانده شود از سوی دیگر عمل جوانه زدن باعث بیشتر شدن ارزش تغذیه ای غلات و حبوبات می شود و مقدار ویتامین ها و املاح در آن ها را افزایش می دهد. هضم غلات و حبوبات جوانه زده نیز راحت تر است و اضافه کردن جوان ها (جوانه گندم، ماش، عدس) به غذای کودک سبب رسیدن بسیاری از مواد مغذی به بدن کودک می شود.

 انواع لوبیاها
استفاده از سبزی های سبز و زرد:


سبزی های سبزرنگ (مانند جعفری، شاهی) و زرد رنگ (مانند هویج و کدو حلوایی) منبع خوب ویتامین ها و مواد معدنی هستند و به رشد و سلامت کودک کمک می کنند، به علاوه از بروز یبوست در کودک نیز جلوگیری می کنند. توصیه می شود در برنامه غذایی کودک مواد غذایی مانند هویج، کدو سبز یا کدو حلوایی، نخودفرنگی، سیب زمینی و ... به طور حتم گنجانده شود.

 انواع لوبیاها
توجه به بافت و ترکیب غذا:


خوردن غذاهای خشک و بدون آب برای کودکان مشکل است بنابراین بهتر است غذاهای خشک مانند پلو همراه با غذاهای آبکی مانند خورش به آن ها داده شود و در هر وعده یک غذای نرم که به آسانی خورده می شود نیز به کودک بدهید. کودکان هم چنین از صدای جویدن غذاهای ترد که به راحتی جویده می شوند لذت می برند.


 انواع لوبیاها
توجه به طعم،مزه و رنگ غذا:


کودکان غذاهایی با چاشنی ملایم را ترجیح می دهند. از دادن غذاهای پرادویه و تند به آن ها پرهیز کنید. کودکان به رنگ غذا نیز توجه دارند. از این توجه آن ها نیز استفاده کنید و در غذای آن ها تکه هایی از هویج، گوجه فرنگی و سایر سبزی ها و میوه های رنگی بریزید.

 انواع لوبیاها
توجه به حجم و اندازه غذا:

در هر وعده اصلی غذا، مقدار غذایی که مناسب سن کودک است در اختیار او قرار دهید و اگر سیر نشد، کمی دیگر به او بدهید. کودکان هم چنین از خوردن غذایی که بتوانند با دست بردارند و به دهان بگذارند لذت می برند بنابراین می توانید تکه هایی از بعضی مواد غذایی مانند پنیر، تخم مرغ آب پز، سبزی و میوه را در اختیار آن ها قرار دهید. گوشت ها را به صورت چرخ کرده در غذای کودک استفاده کنید تا آسان تر جویده و خورده شود. در ضمن درجه حرارت غذا نیز باید متعادل باشد. کودکان غذای خیلی داغ و یا سرد را دوست ندارند.

 انواع لوبیاها
ظروف غذا:


کودکان در هنگام غذا خوردن ممکن است مقداری غذا به اطراف بریزند که بهتر است مایعات را در فنجان یا لیوان کوچک سرخالی و غذاهای دیگر را در بشقاب گود (نشکن) به کودک بدهید. قاشق و چنگال کودک نیز باید کوچک باشد تا به راحتی بتواند آن ها را در دست بگیرد و غذا را به دهان بگذارد.

 تغذیه کودک

 

 

کودکان,تغذیه کودک, تغذیه کودکان,تغذیه کودک خود را بهبود بخشیم, حبوبات و غلات, عدس, ماش,انواع لوبیاها, یبوست در کودک,رشدو سلامت کودکان,ارزش تغذیه ای کودک ,بروز یبوست در کودک,غذاهای آبکی, <strong><a target='_blank' class='mjtip' style='color:#000' title='غذا خوردن کودکان' href='http://koodakan.akairan.com/koodak/tarbiat1/ghaza.html'>غذا خوردن کودکان</a></strong> کودکان,تغذیه کودک, تغذیه کودکان,تغذیه کودک خود را بهبود بخشیم, حبوبات و غلات, عدس, ماش,انواع لوبیاها, یبوست در کودک,رشدو سلامت کودکان,ارزش تغذیه ای کودک ,بروز یبوست در کودک,غذاهای آبکی, غذا خوردن کودکان