آکاایران: غذاهای آبکی یا خشک, کدام یک مناسب دوره ویار بارداری هستند؟


آکایران :ویار دوران بارداری یکی از مشکلاتی است که بیشتر زنان باردار با آن درگیر هستند و سوالی که دارند این است که برای کنترل ویار دوران بارداری شان چه غذاهایی بخورند بهتر است؟

توصیه های تغذیه ای برای ویار دوران بارداری

نحوه مدیریت رژیم غذایی مادر در طول دوران بارداری است

 

 زمان دقیق آغاز دوره ویار

سیده شاهد شعاری، جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی با بیان اینکه زمان دقیقی برای آغاز دوره ویار نمی توان در نظر گرفت، گفت: « مدت این دوره که در انسان های مختلف متفاوت است، معمولاً از ماه دوم حاملگی و هفته هفتم و هشتم آغاز و تا هفته چهاردهم و پانزدهم ادامه می یابد

« اما در عین حال مادرانی وجود دارند که تا پایان دوره بارداری ویار دارند. در برخی نیز ویار از بین می رود، اما مجدداً آغاز می شود. چرا که قانون خاصی برای آن وجود نداشته و بیشتر به هورمون های حاملگی بستگی دارد

«به طور کلی در طول دوره ویار بهتر این است که مادر هرچه تمایل دارد مصرف کند و اطرافیان اصراری نکنند که وی از یک رژیم خاص پیروی کند. چرا که همین اصرار کردن بر مصرف مواد خاص توسط اطرافیان موجب افزایش ویار مادر باردار می شود. اما در این دوره معمولاً مصرف میوه، مصرف ماست و ماست و خیار خوب است. اگر مادر تمام توصیه های تغذیه ای را به موقع به اجرا گذاشت اما ویار او افزایش پیدا کرد، اینجاست که از راهکارهای درمانی و دارویی استفاده می کنیم.»


غذاهای آبکی یا خشک، کدام یک مناسب دوره ویار هستند؟

«از آنجا که غذاهای آبکی سبب افزایش ویار می شود، رژیم هایی نظیر نان، بیسکویت، آجیل، خرما و هر ماده غذایی که خشک باشد توصیه می شود. اگر هم مادر قصد مصرف مایعات داشت، بهتر است از مایعات خنک نظیر آبمیوه استفاده کند.»

این کارشناس با اشاره به اینکه مصرف چای، سوپ و آش به هیچ عنوان برای مادر باردار توصیه نمی شود، خاطرنشان کرد: «البته به طور استثناء ممکن است که خانم باردار بگوید که قادر به تحمل آش است، اما به طور طبیعی در دوران ویار مصرف مواد خشک بهتر تحمل می شود.

 

 

منبع : ویار دوران بارداری