آکایران :وب سایت سلامت نیوز: کمبود C ویتامین باعث خشکی و شکنندگی پوست و دیر بهبود یافتن زخم ها می شود.
اگر پوستتان زخم شده اند ازمنابع ویتامین C از جمله مرکبات، فلفل دلمه ای بیشتر در رژیم روزانه تان استفاده کنید و اگر نمی توانید این رژیم را داشته باشید یا به دلیل بیماری دریافت غذایی کمی دارید از قرص یا آمپول ویتامین C بهره ببرید.
بنا به گزارش آکاایران : سارا می گوید برای نخستین بار است که باردار می شود. می گوید بارداری به خودی خود تجربه ای شگرف برای زنان است اما در کنار لذت هایی که دارد، گاه با ناراحتی هایی هم همراه می شود و سوالاتی را در ذهن خانم ها به وجود می آورد که پاسخ دادن به آنها مهم است.
او مهمان این هفته «میزگرد زیبایی» است که به قول خودش قبل از بارداری، خوش زخمی اش زبانزد این و آن بوده اما در طول بارداری نه تنها زخم هایش بسیار کند بهبود می یابد بلکه جای آن هم تیره می شود.
 او می گوید مدتی است وقتی پوستش را فشار می دهد کمی طول می کشد تا فرورفتگی ایجادشده به حالت قبل برگردد و دلیل آن را نمی دانند. در این مطلب در رابطه با مشکلات پوستی این خانم با دکتر حسین ایمانی -عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت وگو کردیم.

آکاایران: 5 توصیه متخصصان تغذیه برای ترمیم زخم در بارداریعوامل تغذیه ای زیر در ترمیم زخم نقش دارند:
1. اسیدامینه ال آرژنین: اسید آمینه ها واحدهای تشکیل دهنده پروتئین ها هستند. اسیدآمینه آرژنین در سنتز بافت های پروتئینی نقش دارد و کمبود آن در بدن می تواند باعث کندی ترمیم زخم شود.
مغزهایی مانند بادام و بادام زمینی منبع غنی ال آرژتین هستند اما اگر فردی نتواند این مواد را مصرف کند می تواند از قرص های 1000-500 میلی گرمی موجود در بازار در این زمینه استفاده کند که به بهبود سریع تر زخم می کند.
2. ویتامین های گروه B از جمله 1 B، 2 B یا اسید پانتوتنیک و 6 B: ویتامین گروه B باعث سنتر کلاژن شده و در افزایش پیوندهای ارضی کلاژن و بهبود سریع زخم نقش دارند. منابع غذایی 1 B شامل سبوس غلات، نان سبوس دار و منابع ویتامین 2 B شامل منابع حیوانی مثل لبنیات و گوشت است.
3. روی یا زینک: یکی از مهم ترین املاحی که در بهبود زخم نقش دارند، روی یا زینک است. روی نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی و عملکرد لنفوسیت ها و سنتز سلولی دارد.
گوشت ها و مغزهایی مانند گردو، بادام، پسته و فندق منبع خوب روی و زنیک هستند. کمبود روی باعث تخریب سلول های اپیدرمی و بروز ضایعات پوستی و تاخیر در عملکرد سیستم ایمنی می شود.
4. ویتامین C: کمبود این ویتامین باعث خشکی و شکنندگی پوست و دیر بهبود یافتن زخم ها می شود. اگر پوستتان زخم شده اند ازمنابع ویتامین C از جمله مرکبات، فلفل دلمه ای بیشتر در رژیم روزانه تان استفاده کنید و اگر نمی توانید این رژیم را داشته باشید یا به دلیل بیماری دریافت غذایی کمی دارید از قرص یا آمپول ویتامین C بهره ببرید.
 ویتامین C آنتی اکسیدان مفیدی است که در سنتز کلاژن پوستی، تقویت سیستم ایمنی و بهبود زخم نقش دارد.
5. ویتامین A: این ویتامین از فزایندهای التهابی و بیماری های پوستی پیشگیری کرده و باعث افزایش سنتز کلاژن و رشد فیبروبلاست ها می شود و روند بهبود زخم را تسریع می کند. بعد از اعمال جراحی نیز برای بهبود زخم معمولا مکمل ویتامین A تجویز می شود.
البته علاوه بر عوامل فوق، عوامل دیگری از جمله ویتامین E، کروم و مس هم در بهبود زخم نقش دارند.

منبع : زخم