آکایران :نی نی سایت: تغذیه کودک شما برای حفظ سلامت کلی بدن او بسیار با اهمیت است. تغذیه مناسب، که باید شامل خوردن  ۳ وعده غذا و ۲ میان وعده در طول روز باشد، شامل محدودیت در مصرف مواد غذایی با قند و چربی بالا، خوردن میوه ها، سبزیجات، گوشت بدون چربی، محصولات لبنی کم چرب از جمله ۳ وعده شیر، پنیر یا ماست برای تأمین کلسیم می باشد که می تواند از بسیاری از بیماری ها مثل اضافه وزن، پوکی استخوان و ابتلا به دیابت که نیاز به درمان های دارویی خواهند داشت، جلوگیری کند.

آکاایران: هر آن چه باید در مورد تغذیه خردسالان بدانید


بهترین پیشنهاد تغذیه ای برای حفظ سلامت کودک شما شامل این می شود که شما کودک خود را به موارد زیر تشویق کنید:
  • خوردن انواع مواد غذایی
  • ایجاد تعادل بین ماده غذایی مصرف شده و فعالیت های بدنی
  • انتخاب رژیم غذایی با مقادیر زیادی از غلات، میوه ها و سبزیجات
  • انتخاب رژیم غذایی با چربی، چربی اشباع و کلسترول کم
  • انتخاب رژیم غذایی با قند و نمک متوسط
  •  انتخاب رژیم غذایی که میزان مناسبی از کلسیم و آهن مورد نیاز برای بدن در حال رشد کودک را دارا باشد

همچنین شما می توانید با استفاده از یک نمونه یا الگوی خوب، تغذیه خوبی را برای کودک خود فراهم کنید. عادات غذایی سالم و ورزش مرتب باید به عنوان بخشی دائمی از زندگی خانوادگی شما تبدیل شود.
بنا به گزارش آکاایران :  بسیار آسان تر خواهد بود اگر به جای کودک شما مجبور باشد به تنهایی این کار را انجام دهد،  تمامی اعضای خانواده از این دستورالعمل پیروی کنند.
همچنین شما باید غذاها، تنقلات و دسرهای کم کالری و کم چرب، شیر کم چرب و نوشیدنی های رژیمی را تهیه کنید. از خریدن تنقلات یا دسرهای پر کالری مثل چیپس، نوشیدنی های شیرین و بستنی به طور مداوم خودداری کنید.
هرم غذایی کودک مواد غذایی را در ۵ گروه بزرگ که تمامی آنها برای حفظ سلامتی بدن مورد نیاز می باشند، جای داده است. همچنین این هرم تأکید می کند که مواد غذایی با چربی بالا، روغن ها و شیرینی ها باید خیلی کم مورد استفاده قرار بگیرند.
برای جلوگیری از ایجاد مشکلات تغذیه ای، به کودک خود بیاموزید تا در اسرع وقت خودش را با غذاهای مختلف سیر کند، برای او گزینه های سالمی از مواد غذایی را انتخاب کنید و به او اجازه دهید آنها را امتحان کند.
,هر آن چه باید در مورد تغذیه خردسالان بدانید تغذیه,کودک,سلامت بدن,تغذیه کودک،تغذیه نوزاد،تغذیه باردار،غذای کمکی کودک

 وعده های غذایی باید لذت بخش و دلپذیر باشد و دلیلی برای مقاومت کردن و بهانه گیری به دست کودک شما ندهد.
نوشیدن بیش از اندازه شیر یا آب میوه طوری که کودک شما برای خوردن غذا دیگر گرسنه نیست و میلی ندارد، مجبور کردن کودک به خوردن غذا هنگامی که گرسنه نیست یا اجبار او به خوردن غذایی که دوست ندارد، مشکلات رایجی است که در این زمینه وجود دارد.
بهترین و مهمترین کار که کودکان می توانند استقلال را بیاموزند و تجربه کنند، می تواند با شروع از طریق استقلال در زمینه غذا خوردن باشد.
 با این که ممکن است کودک شما به خوبی رژیم غذایی که شما انتظار آن را دارید غذا نخورد، اما در طول زمانی که کودک شما به طور طبیعی در حال رشد است و سطح انرژی طبیعی را نیز دارد، جای هیچ نگرانی نیست.
همچنین بیشتر کودکان از رژیم غذایی متعادلی را هر روز مصرف نمی کنند، اما بعد از یک دوره یک هفته ای یا بیشتر رژیم غذایی آنها به خوبی متعادل خواهد شد. اگر فکر می کنید که کودکتان به خوبی غذا نمی خورد، می توانید ویتامینی را به صورت روزانه برای او در نظر بگیرید، اگرچه باید بگوییم که بیشتر کودکان به آن نیازی ندارند.
راه های دیگر برای جلوگیری از مشکلات تغذیه استفاده نکردن از غذا به عنوان پاداش یا جایزه برای رفتار یا کار مورد نظر می باشد، اجتناب از تنبیه کودک برای اینکه خوب غذا نمی خورد، محدود کردن مکالمات هنگام صرف غذا به موضوعات مثبت و لذت بخش، اجتناب از بحث کردن یا اظهار نظر درباره عادات بد غذایی کودک خود سر میز غذا و محدود کردن تنقلات به دو میان وعده مغذی برای هر روز، می باشد.
تمرین هایی برای وعده های غذایی می تواند شامل اجتناب از مقادیر زیادی دسرهای شیرین، استفاده از نوشیدنی های سبک و میوه ای، غلات، چیپس یا آب نبات که مقادیر کمی از ارزش غذایی را دارند، باشد.
همچنین مراقب غذاهایی که ممکن است باعث خفگی کودک شما شود، مانند هویج خام، بادام زمینی، انگور، غذاهای سفت، ذرت بو داده، آدامس یا آب نبات های سفت باشید.

منبع : کودک