در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد استفاده از شیردوش را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: بعضی از مادران فرزندان خود را شیر می دهند بدون آنکه نیاز به دوشیدن شیر داشته باشند. بعضی دیگر حتی برای شیردهی شبانه نیز به دوشیدن شیر اقدام می کنند. با ما همراه شوید تا مطالبی در مورد دوشیدن شیر مطالعه کنید.

شیردوش

آکاایران: اگر شما بعد از زایمان به شغل قبلی خود باز میگردید و یا می خواهید همسر یا مادرتان در هنگام استراحت به نوزاد شیر دهند، استفاده از شیردوش باعث می شود که نوزاد، حتی در غیاب شما نیز از مزایای شیر مادر بهره مند شود.

انواع شیر دوش (دستی و برقی)
شیر دوش ها انواع مختلفی دارند ولی کلاً به دو دسته تقسیم می شوند: دستی ( که با دست مورد استفاده قرار می گیرند ) و برقی (یا باطری دار). اکثر خانم ها تقریباً یکی از این دو نوع را ترجیح می دهند. به منظور کمک به شما برای انتخاب بهتر، مزایا و معایب هر یک از این شیر دوش ها از نظر استفاده کنندگان توضیح داده می شود:

شیر دوش دستی

مادرانی که شیر دوش دستی را ترجیح می دهند به سهولت و راحتی اندازۀ آن اشاره می کنند. بسیاری نیز معتقدند که شیردوش دستی به حالتی که نوزاد به طور طبیعی پستان را می مکد شبیه تر است. این افراد دوست دارند که بتوانند عمل مکیدن را با دست کنترل کنند. شیر دوش های دستی معمولاً ارزان تر، کوچک تر، سبک تر و کم صدا تر از انواع برقی هستند. اگر شما علاقه مند هستید که در حالیکه نوزاد یک طرف را می مکد طرف دیگر را بدوشید، احتمالاً نوزاد سکوت شیر دوش دستی را به سر و صدای شیر دوش برقی ترجیح می دهد.

از طرف دیگر در حالیکه بعضی از مادران فن سریع دوشیدن را بخوبی می آموزند بعضی دیگر معتقدند که سرعت این وسیله به نحو دیوانه کننده ای آهسته است (این امر تا حدی به این بستگی دارد که دستۀ شیردوش را با چه سرعتی می توان فشار داد). بعضی از مادران به سختی می توانند حتی قطره ای شیر با کمک شیردوش دستی بدوشند. عده ای نیز معتقدند که شیردوش های دستی نمی توانند سینه ها را بطور کامل خالی کنند که در نتیجه میزان ترشح شیر کاهش خواهد یافت. برخی از مادران ابراز می دارند که دستشان در اثر پمپ زدن خسته می شود.

شیردوش برقی

سهولت استفاده و کارآئی بالا نکات مثبت این نوع شیردوشها محسوب می شوند. مادرانی که مکرر اقدام به دوشیدن می کنند - مثلا به منظور ادامه شیردهی پس از بازگشت به کار یا برای تغذیه دوقلوها - معمولا شیردوشهای برقی (یا باطری دار) را انتخاب می کنند. با اکثر شیر دوشهای برقی می توان هر دو سینه را در آن واحد دوشید.

از معایب این شیردوشها می توان سنگینی و سر و صدای زیاد را نسبت به انواع دستی نام برد. البته بعضی از انواع نیز به نحو تعجب آوری جمع و جور و درعین حال بی صدا هستند.

بهتر است هر یک از انواع شیردوش ها را که می پسندید، قبل از آنکه به سر کار خود برگردید و یا نوزاد را به پرستار بسپارید، تهیه کنید. در حقیقت بهترین زمان دوشیدن شیر و تغذیه نوزاد با شیشه درست زمانی است که نوزاد 3 تا 4 هفتـه دارد زیرا بسـیاری از نوزادان اگر دیر شـود شـیشـه را نمی گیرند.

هنگام خرید شیر دوش باید به چه نکاتی توجه کرد؟

قابلیت تنظیم: سطحی از مکش که برای یک خانم مناسب است ممکن است برای خانمی دیگر شکنجه محسوب شود. شیر دوشی را انتخاب کنید که بتوان پمپ خلا آن را تنظیم کرد. بعضی از مدل های دستی دارای پمپ های قابل تنظیم هستند.
کارآیی: اگر وقت برایتان ذیقیمت است - و برای کدام مادر نیست؟ - ممکن است برایتان بیارزد که با پرداخت هزینه ای بیشتر شیردوشی را بخرید که تعداد مکش آن در هر دقیقه بیشتر بوده و دارای توانایی دوشیدن مضاعف دارد. شیردوشی که بتوان با آن در آن واحد هر دو سینه را دوشید زمان دوشیدن را به کمتر از نصف می رساند. دوشیدن هر یک از سینه ها به طور جداگانه تقریبا 30 دقیقه طول می کشد ولی دوشیدن همزمان حدوداً 12 دقیقه بطول می انجامد، چرا که بعلت تخلیه کامل هر دو سینه تولید شیر را تحریک می کند.
سهولت استفاده: دنبال شیردوشی بگردید که استفاده از آن، شستن آن، و نیز سوار کردن آن آسان باشد. اگر می خواهید آن را با خود به جاهای دیگر حمل کنید باید یک نوع جمع وجور را بخرید که جعبه ای مناسب دارد و یا یک جعبه جداگانه برای آن تهیه کنید.
از انواعی که شبیه بوق دوچرخه ساخته شده اند بپرهیزید – ممکن است در توپ های پلاستیکی باکتری های مضر رشد کنند.

لوازم جانبی شیردوش
تهیه لوازم جانبی به شما کمک خواهد کرد کارآیی شیردوش را بالا ببرید و از آن راحت تر استفاده کنید. لوازم جانبی عبارتند از:

کیسه های مایکروویو: می توان قطعات شیردوش را در مایکروویو قرارداد و با بخار تمیز کرد.

پماد وازلین: از درد نوک سینه پیشگیری نموده و آن را بر طرف می سازد.

پوشش نرم مخصوص سینه: با تحریک سینه و نوک آن در حین دوشیدن باعـث جـریان بیـشتر شـیر می شود.

نوار مخصوص دوشیدن: به دور قفسه سینه بسته شـده و شـیـشه مخصـوص جـمع آوری را در زیـر هر یک از دو سینه نگاه می دارد تا دستهای شما هنگام دوشیدن شـیر آزاد باشد.

کیسه ها و ظروف مخصوص نگهداری: برای جمع آوری، نگهداری و یخ زدن شیر.

نکاتی چند برای مادرانی که میخواهند شیر خود را بدوشند:
مادران جوان اوائل کمی احساس نامانوسی و ناراحتی می کنند ولی باید بدانند که به شیردوش عادت خواهند کرد. وقتی شما با این احساس و روش انجام این کار خو بگیرید، بخوبی آنرا انجام خواهید داد. نکات زیر را مادرانی که شیر دوشیدن را تجربه کرده اند ارائه داده اند.

صبور باشید. شیر پس از چند لحظه به جریان می افتد. اگر از شیردوش دستی استفاده می کنید می تـوانـیـد آنـرا بـرای چـند ثانیـه مثل سر پستـانک فشار دهید؛ بعد از چند پمپ، دوشیدن آغاز می شود. اگر دوشیدن دردناک است آرام تر و با سرعتی کمتر بدوشید و یا از شیر دوش دیگری استفاده کنید.
از شیر دوش های سوئیچی استفاده کنید. تعویضِ جهت دوشیدن باعث جریان بیشتر می شود و در نتیجه شیر افزایش می یابد.
اگر هنگام دوشیدن شیر نشت می کند کمی به جلو خم شوید تا به جریان بیشتر شیر بداخل بطری کمک کنید.
اگر بنظر نمی رسد که شیردوش شما درست کار کند، مطمئن شوید که تمام قطعات در جای صحیح قرار گرفته اند و بخوبی به هم متصل شده اند. یکبار دیگر همه چیز را کنترل کنید. اگر یک دریچه شل باشد و یا یک قطعه پلاستیکی بخوبی فشرده نشده باشد ممکن است مشکلات زیادی ایجاد کند.
یک شیردوش با کیفیت خوب بخریـد که همواره درست کار کنـد. گاهی در اوائـل می توان حتی با یک شیر دوش با کیفیت متوسط، شیر زیادی دوشید ولی بعداز 3 یا 4 ماه بهتر است آنرا با یک نوع مرغوب تعویض کنید تا جریان شیر را بهتر تحریک کند. یک شیردوش مرغوب باید مدتها کار کند.
چطور می توان کمک بیشتری گرفت؟

مشـاورین شیردهی می تواننـد شـیر دوش مناسب را به شما معرفی کنند. همچنین اگر پمپ شیردوش برایتان مشکل ایجاد می کند، می توانند به شما بیاموزند چطور با دست شیر بدوشید. این هنر با ارزشی است که حتی زمانی که شیردوش خراب می شود به شما کمک خواهد کرد.

گردآوری: بخش کودکیاری آکاایران