آکاایران بعضی از بچه ها علاقه فراوانی به مصرف انواع پاستیل و ژله دارند. به نظر شما آیا می توان ژله و پاستیل را بدون محدودیت در برنامه غذایی بچه ها قرار داد؟

به گزارش آکاایران دکتر محمدحسین انتظاری، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در این باره به سلامانه می گوید: «اگر پایه اصلی ژله ها و پاستیل ها، ماده ای به نام ژلاتین باشد، مصرف آنها می تواند باعث سیری بچه ها بشود و جای غذای اصلی آنها را بگیرد. این در حالی است که ارزش تغذیه ای این محصولات، به هیچ عنوان با یک وعده غذای اصلی، برابری نمی کند».

مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می افزاید: «معمولا بیشتر پاستیل ها و ژله های موجود در بازار، حاوی رنگ های مختلف و طعم دهنده های متفاوتی هستند که هرچند این رنگ و اسانس ها در گروه مواد غذایی مجاز قرار دارند، اما مصرف مداوم آنها برای بچه ها به هیچ عنوان مناسب نیست و می تواند باعث ایجاد آلرژی، حساسیت های غذایی و ناراحتی های گوارشی در این گروه سنی بشود».

دکتر انتظاری با هشدار به خانواده ها برای محدود کردن مصرف پاستیل و ژله در برنامه غذایی فرزندان خود ادامه می دهد: «اگر این خوراکی ها که تقریبا در ردیف خوراکی هایی مانند چیپس و پفک قرار می گیرند، قبل از غذا مصرف بشوند، جلوی اشتهای بچه ها برای غذا خوردن را می گیرند و اگر بعد از غذا یا در طول روز هم به صورت مداوم خورده بشوند، ابتلا به اضافه وزن و چاقی را برای بچه ها به دنبال خواهند داشت».

منبع :