آکاایران: مواد غذایی مفید برای کودکان بیش فعال

در این مطلب از ابرتازه ها مواد غذایی مفید برای کودکان بیش فعال را بیان نموده ایم. برای استفاده از این مطلب با ما همراه باشید.

درمان بیش فعالی ٬ کودکان بیش فعال

پیش فعالی در کودکان

اختلالات توجه یا attention deficit disorder) ADD) یکی از مشکلات رفتاری کودکان می باشد که متأسفانه در سال های اخیر بر تعداد آن به طور چشم گیری افزوده شده است.

غذاهای مفید برای کودکان بیش فعال

* اسیدهای چرب امگا – ۳، امگا -۶ و آراشیدونیک اسید

برخی از اسیدهای چرب که در بدن ساخته نمی شوند، ولی در حفظ سلامت انسان نقش حیاتی به عهده دارند، اسیدهای چرب ضروری نامیده می شوند. اسیدهای چرب ضروری عبارتند از: اسیدهای چرب امگا – ۳، امگا -۶ و آراشیدونیک اسید.

مغز انسان حدود ۶ درصد چربی دارد که اسیدهای چرب امگا – ۳ سهم بیشتری را به خود اختصاص داده است. یکی از نقش های مهم اسیدهای چرب ضروری، ارتباط و انتقال بین سلول های مغز است. اسید چرب امگا – ۳ که برای رشد و عملکرد مغز ضروری است ممکن است رفتار، حافظه و کمبودهای رفتاری و شخصیتی را بهبود بخشد.

یافته های مطالعات نشان داده است کودکان مبتلا به بیش فعالی دارای سطح پایین تری از اسیدهای چرب ضروری هستند که در نتیجه مشکلاتی در یادگیری، رفتار، خواب و عملکرد ایمنی آنان ایجاد می کند؛ به طوری که در پسران ۶ تا ۱۲ سال که دارای سطح پایین اسیدهای چرب امگا -۳ بودند، مشکلات کم خوابی بیشتری دیده شده است.

– کنجد، تخم کدو تنبل و تخم گل آفتابگردان، منابع خوب اسیدهای چرب امگا ۶ هستند. ثابت شده است که بیش فعالی با افزایش مصرف اسیدهای چرب ضروری بهبود می یابد.

– ماهی تن، قزل آلا، ساردین و ماهی کولی و نیز تخم کتان همگی تأمین کننده اسیدهای چرب امگا- ۳ هستند. مصرف دو عدد ماهی در هفته برای این کودکان توصیه می شود.

 تغذیه کودک بیش فعال

تغذیه کودک بیش فعال ٬ کودکان بیش فعال

* کلسیم

کمبود کلسیم ممکن است بیش فعالی را به وجود آورد. بنابراین می توان با تنظیم یک برنامه غذایی مناسب حاوی کلسیم نظیر شیر، پنیر، ماست، نان، بستنی، سبزیجات برگ سبز مانند کلم، برگ های سبز شلغم، یا مکمل های کلسیم، این کمبود را بر طرف کرد.

 بیش فعالی کودک

کمبود کلسیم ممکن است بیش فعالی را به وجود آورد

* منیزیم

نتایج برخی از بررسی ها نشان داده اند که کمبود منیزیم در کودکان بیش فعال وجود دارد، به طوری که با دریافت منیزیم بیش فعالی در آنان به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

منابع غذایی منیزیم عبارتند از: مغزها، حبوبات، غلات آسیاب نشده و نیز سبزیجات برگ تیره و شیر.

 بیش فعالی در کودکان

نتایج برخی از بررسی ها نشان داده اند که کمبود منیزیم در کودکان بیش فعال وجود دارد

* روی

یافته های مختلف ارتباط بین کمبود روی و بیش فعالی را نشان داده است، به طوری که سطح سرمی روی در کودکان مبتلا به بیش فعالی به طور قابل توجهی پایین تر از کودکان طبیعی بوده است.

کمبود روی در کودکان مشکلاتی از قبیل خشونت، کج خلقی، گریه های زیاد، بیزاری و نفرت و ناتوانی در تمرکز را ایجاد می کند.

گوشت، ماکیان، شیر و محصولات لبنی ۸۰ درصد کل میزان روی مواد غذایی را تشکیل می دهند. جگر، پنیر، غلات کامل، لوبیاهای خشک، مغزها و محصولات سویا نیز منابع نسبتاً خوب روی هستند.

 بیش فعالی چیست

یافته های مختلف ارتباط بین کمبود روی و بیش فعالی را نشان داده است

* ویتامین های گروه B

کمبود ویتامین های گروه B در کودکان بیش فعال شایع است. نتایج یک مطالعه روی ۲۷ کودک مبتلا به بیش فعالی نشان داد که مصرف روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم فسفاتیدیل سرین به مدت ۲ ماه منجر به بهبودی قابل توجهی (۹۲ درصد) در ظرفیت یادگیری و رفتاری آنان شده است.

 بیش فعالی

کمبود ویتامین های گروه B در کودکان بیش فعال شایع است

توصیه های تغذیه ای برای کودکان مبتلا به بیش فعالی

استفاده بیشتر از پروتئین ها مثل مرغ، تخم مرغ، گوشت قرمز

درمان کمبودهای تغذیه ای و استفاده از مکمل های غذایی

استفاده از میوه و سبزی تازه

افزایش مصرف آب

برخی از غذاهای آرام بخش که توصیه می شود در رژیم غذایی فرزندانتان بگنجانید

۱) سبزی های ترد مانند کرفس، هویج، فلفل دلمه ای، کلم بروکلی و گل کلم به همراه سس کم چرب، ماست و سالاد.

۲) ماست کم چرب یا پنیر کم چرب مخلوط شده با میوه یا آب میوه غلیظ.

۳) تخمه یا میوه مغزدار مانند بادام، بادام زمینی، بادام هندی، گردو، تخمه آفتاب گردان، تخمه کدو و سویا.

۴) میوه های تازه و خشک.

۵) کراکرهای سبوس دار با پنیر کم چرب، کره بادام زمینی، کره بادام.
 
۶) غلات سالم با حداقل ۳ گرم فیبر، شیر کم چرب، بستنی تهیه شده از میوه تازه و شیرینی های خانگی را که سالم تر است جایگزین شیرینی جات ناسالم کنید.

۷) قبل یا تقریبا ساعت خواب کودکان از شیر کم چرب، فرآورده های سویا، کره بادام زمینی و پنیر استفاده نمایید تا خواب آرامی دارا باشند.

منبع:tebyan.net

.

منبع : abartazeha.com