آکاایران: 10 قاشق نصیحت غذایی

آکاایران: 10 قاشق نصیحت غذایی


والدین نیاز دارند که بدانند منظور از غذا خوردن بهینه چیست ؟ با دنبال کردن یک سری از راهنمایی های پایه ای، قادر خواهید بود محیطی را به وجود آورید که کودکتان به خوردن صحیح و داشتن یک وزن مناسب تشویق شود.
 
 
والدین نیاز دارند که بدانند منظور از غذا خوردن بهینه چیست ؟ از هرم راهنمای غذایی گرفته تا ابتدایی‌ترین عادات غذایی می‌تواند برای والدین گیج‌کننده و ناراحت‌کننده باشد. با دنبال کردن یک سری از راهنمایی‌های پایه‌ای، قادر خواهید بود محیطی را به وجود آورید که کودکتان به خوردن صحیح و داشتن یک وزن مناسب تشویق شود.
بنابراین به 10 راهنمای کلیدی اشاره می‌کنیم:
1- کنترل والدین بر نحوه و زمان غذا خوردن:
این پدر و مادر هستند که تصمیم می‌گیرند چه نوع مواد غذایی خریداری شود و چه وقت وعدهِ غذایی خورده شود. اگرچه کودکان، والدین را برای کم غذا خوردنشان اذیت می‌کنند، امّا بزرگسالان هستند که تصمیم‌گیری در مورد این که چه زمانی غذا خورده شود را برعهده دارند. مطمئن باشید کودکان گرسنه نخواهند ماند. آنها هر چیزی را که در دسترسشان باشد می‌خورند ولی مهم این است که بعضی غذاها احتیاجات آنها را برآورده نمی‌کند. اگر کودکی فقط به یک نوع غذا علاقه دارد او را منع نکنید، بلکه یک بار در یک زمان خاص در ماه برای او آن غذا را تهیه کنید تا احساس محروم شدن به کودک دست ندهد.
2- فرصت انتخاب را به کودکان بدهید:
اجازه دهید از میان غذاهایی که شما به کودکتان پیشنهاد می‌کنید، غذاهایی را انتخاب کند که میل به خوردن آنها را دارد، توقع نداشته باشید که او همه غذاها را انتخاب کند. همچنین مقدار آن غذاها را نیز به اختیار خود کودک بگذارید. هرچقدر که توان خوردن آن‌ها را داشته باشد.
ممکن است به نظر برسد که این امر به معنی دادن آزادی زیاد به کودک است، اما وقتی شما مرحلهِ اول را اجرا کنید، کودکتان فقط از غذاهایی که شما تصمیم به خریداری آن‌ها گرفته‌اید، قدرت انتخاب دارد.
3- به کودکان اصرار بیش از حد برای غذا خوردن نکنید:
 
وقتی کودک احساس می‌کند که غذا خوردن دیگر کافی است، اجازه دهید که دست از غذا خوردن بکشد. این عادت در بزرگسالی نیز به او کمک می‌کند که بیش از حد نیازش غذا نخورد و به پرخوری که بسیاری از کودکان به آن دچار هستند، مبتلا نشود.
4- برنامه غذایی را از همان اوایل کودکی شروع کنید:
 
سلیقه‌های غذایی در زندگی پیوسته تغییر می‌کند، بنابراین غذاهای متنوعی را از همان ابتدا انتخاب کنید. دوست داشتن یا نداشتن غذاها از همان دوران کودکی و سنین کم ‌شروع می‌شود. بنابراین شما نیز برنامه ‌تان را از همان موقع شروع کنید. ممکن است غذایی را در 10 تا 15 نوع متفاوت تهیه کنید در این صورت کودک را مجبور نکنید که از همهِ آنها بخورد، بلکه مقداری از آنها برای بار اول و امتحان کردن کودک کافی است.
5- منوی غذایی کودک را تغییر دهید:
 
هنگامی که به بیرون از منزل برای غذا خوردن می‌روید، اجازه دهید که خود کودک غذاهای جدیدتری انتخاب کند. در این صورت فرصت انتخاب به او می‌دهید و کودک را تعجب زده می‌کنید از این که به او اختیار داده‌اید.
6-  نوشیدنی‌های پرکالری را فراموش نکنید:
نوشیدنی‌های شیرین، کالری اضافی دارند و مواد غذایی خوبی به‌شمار می‌آیند. آب و شیر نیز بهترین نوشیدنی‌ها برای کودکان هستند. آب میوه اگر خالص باشد بسیار ضروری است اما نه به مقداری زیاد 4 تا 6 دفعه در روز برای کودکان سن پیش از مدرسه کافی است.
7-  شیرینی را به موقع استفاده کنید:
 
شیرینی‌ها اگر در فرصت مناسب استفاده شود خوب است. اما اینها که به نوعی دسر غذایی هستند نباید با غذاهای اصلی استفاده شود. اگر دسر به عنوان پاداشی برای خوردن غذای اصلی باشد، کم‌کم کودکان آن را جایگزین غذای اصلی خود می‌کنند.
8- غذا را بهانه‌ای برای دوست داشتن قرار ندهید:
راههای بهتری وجود دارد برای این که به کودکتان بگویید دوستش دارید. هنگامی که از غذا برای پاداش یا نشان دادن محبت و توجه و علاقه استفاده می‌کنید، کودکان شروع به استفاده از غذا برای مقابله با استرس و یا احساسات دیگر می‌کنند. از ستایش، تشویق و توجه به جای رفتارهای غذایی استفاده کنید.
9- کودکان همان کاری را می‌کنند که شما انجام می‌دهید:
یک الگوی خوب برای کودک باشید و خودتان نیز سالم غذا بخورید. هنگامی که سعی به یاد دادن عادت‌های غذایی خوب می‌کنید، سعی کنید بهترین مثال ممکن نیز باشید.
10- زمان تلویزیون دیدن و استفاده از کامپیوتر را محدود کنید:
تحقیقات بسیاری نشان می‌دهند که بچه‌هایی که زمان تلویزیون دیدن را کاهش می‌دهند، میزان چربی بدن آنها نیز کاهش می‌یابد. دراین صورت بچه‌ها فرصت بیشتری برای فعالیت پیدا می‌کنند. خانواده نیز فرصت بیشتری برای بودن در کنار بچه‌ها و فعالیت‌ بیشتری به همراه آنها پیدا می‌کند.
 

.

منبع :