آکاایران: کارشناس صنایع غذایی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: کودکان خردسال نیاز بیشتری به جذب آهن و کلسیم دارند که توسط شیر، ماهی، گوشت، جگر، تخم مرغ و ... تأمین می شود.

زیست نیوز- علی اکبر کمالی در خصوص تغذیه در کودکان پیش دبستانی اظهار کرد: تغذیه مناسب و کافی مهمترین شرط لازم برای رشد کودک است، با این که در تمام دوران کودکی تغذیه اهمیت دارد، ولی در طی پنج سال ابتدایی که رشد سریع است و کودک برای دریافت غذا کاملا وابسته به مادر و خانواده اش است، امری حیاتیست.

وی افزود: غذای ناکافی منجر به کمبود تغذیه ای و تأخیر در رشد می شود و در نتیجه تجزیه و شکستن پروتئین در برابر عفونت را تسریع می کند.

به نقل از ایسنا، وی با اشاره به نیازغذایی کودکان خردسال تصریح کرد: کودکان به علت تحرک زیاد به انرژی بیشتری نیاز دارند که باید از منابع غذایی تأمین شود به عبارت دیگر کودک خردسال روزانه 1300 تا 1600 کیلوکالری انرژی نیاز دارد.

کمالی با اشاره به این که پروتئین جزء اصلی ماهیچه ها، بافت ها و مایعات بدن (خون) است، افزود: پروتئین همچنین به سیستم دفاعی بدن کمک می کند.

وی مصرف کلسیم و آهن را از مهمترین مواد در رژیم غذایی و مناسب برای تشکیل استخوان ها و ساختار دندان ها دانست و افزود: از آنجا که دریافت ناکافی آهن موجب کم خونی می شود، خردسالان نیاز بیشتری به جذب آهن و کلسیم دارند که توسط شیر، ماهی، گوشت، جگر، تخم مرغ و سبزیجات سبز، غلات مثل گندم، سویا و نخود تأمین می شود.

این کارشناس صنایع غذایی همچنین توصیه کرد: با آشنا کردن کودک به غذاهای نوین و مختلف، قدرت انتخاب غذایی کودک را افزایش داده و سعی کنید از پنج گروه اصلی غذاها در تغذیه کودکان استفاده کنید.

 

 

 

 

.

منبع :