آکاایران: تخم مرغ صبحانه ای کامل برای کودکان

سلامت نیوز : آیا تغذیه خوب برای یادگیری خوب مهم است؟ در یک کلام، بله. تحقیقات نشان می دهند کودکانی که به صورت مرتب صبحانه می خورند، نمرات بهتری دارند، رفتار بهتری دارند و در مقایسه با کسانی که صبحانه نمی خورند، کمتر دچار بیش فعالی می شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فرهیختگان ؛ چه چیزی برای صبحانه بچه ها مفید است؟ بهترین پاسخ، تخم مرغ است. تخم مرغ همراه با یک برش نان با آرد کامل، کره بادام زمینی، یک برش میوه و یک لیوان شیر کم چرب. گوشت کم چرب و فرنی با آرد کامل حبوبات نیز از گزینه های دیگر به حساب می آید. پروتئین و فیبر آرد کامل حبوبات می تواند بچه ها را تا هنگام ناهار سرپا نگاه دارد.

- سعی کنید برای صبحانه بچه ها از فرنی های شیرین و شیرینی با آرد سفید استفاده نکنید. چراکه هنوز ظهر نشده، گرسنه می شوند.

- اگر فرزند شما پیش از ناهار گرسنه می شود، یک عدد سیب، بیسکوئیت با آرد کامل، خشکبار یا نان و پنیر به عنوان میان وعده به او بدهید.

- اگر فرزند شما ناهار را در مدرسه می گذراند، دقت کنید غذای سالم همراه او باشد. مصرف غذای سالم، باعث می شود ذهن کودک برای یادگیری به هنگام بعدازظهر آماده تر باشد. شاید با خودتان فکر کنید باید کمر همت ببندید و مدرسه را تشویق کنید تا الگوی غذایی را تغییر دهد. اما راه بهتر و ساده تر این است که فرزند خودتان را تشویق به استفاده از غذای سالم کنید. به او بگویید به جای انتخاب غذاهایی با کیفیت پایین از سالادها و سبزیجات استفاده کند. توضیح دهید بهتر است به جای نوشابه گازدار، آب بنوشد. درنهایت می توانید برای او ناهار به مدرسه بفرستید و جلوی مشکل را بگیرید.

- میان وعده بعد از مدرسه را هم در نظر داشته باشید؛ مقداری خشکبار، یا یک عدد سیب، توصیه ما به شماست. نوشابه های گازدار، چیپس، شیرینی و بیسکوئیت با آرد سفید را در دسترس بچه ها قرار ندهید. مطابق تحقیقی که در دانشگاه آکسفورد صورت گرفته، غذاهای شیرین بچه ها را گرسنه تر می کنند.

- کودکانی که غذای سالم مصرف می کنند، در بزرگسالی هم این عادت را حفظ می کنند و متاسفانه حالت برعکس آن نیز صادق است. مصرف غذای سالم را به کودک تان آموزش دهید. هرم غذایی را به او نشان دهید و از او بخواهید از گروه های مختلف غذایی برای شما انتخاب کند و با او درباره اثر هر کدام صحبت کنید.

- برای میوه و سبزیجات خردسالان، برنامه ای تهیه کنید تا مطمئن شوید روزانه پنج واحد میوه و سبزیجات می خورد.

- میان وعده های سالم و مقوی را همراه با کودک تان میل کنید.

- بهترین الگو برای فرزندتان، شما هستید. پس برای آموزش رژیم غذایی سالم، خودتان درست غذا بخورید، ورزش کرده و از الگوی زندگی سالم پیروی کنید.

صبحانه کودکانه

- من هر روز به مدت نیم ساعت تلاش می کنم دختر ۱۰ ساله ام را از خواب بیدار کنم و به او صبحانه بدهم اما او از خواب بیدار نمی شود و بهانه می گیرد که صبحانه نمی خورد. گاهی حتی دیده ام که این ماجرا تاثیر روانی بر فرزندم  گذاشته و بعد از خوردن صبحانه بالا می آورد. چه کنم؟

- من در یک مدرسه ابتدایی کار می کنم. در این مدرسه برای بچه ها زنگ صبحانه در نظر گرفته شده اما از آنجایی که برنامه درسی ما فشرده است، تنها ۱۰ دقیقه به بچه ها فرصت صبحانه خوردن می دهیم. اما بعضی هایشان را دیده ام که به مشکل دل درد برخورده اند. آیا ۱۰ دقیقه کم نیست؟

نظرسنجی ها نشان داده اند تنها ۶۰ درصد بچه ها عادت دارند پیش از رفتن به مدرسه صبحانه بخورند و این، عدد بسیار بدی است. سازمان رژیم غذایی آمریکا توضیح داده است کودکانی که صبحانه کافی می خورند، نیاز روزمره شان بهتر برآورده می شود و وزن آنها تحت کنترل قرار می گیرد، سطح کلسترول خون شان پایین تر است و به صورت مرتب در کلاس هایشان حاضر می شوند. آنها کمتر به دلیل دل درد به اتاق بهداشت می روند و در هنگام ورزش، انرژی بیشتری دارند. بیشتر کودکانی که وعده صبحانه را به هر دلیلی حذف می کنند، غذاهایی را جایگزین می کنند که مواد معدنی کافی مثل کلسیم، فسفر، منیزیم و ویتامین هایی مثل A، C، B۱۲ و آهن ندارند. نکته جالب اینجاست که همین مواد معدنی به کودک کمک می کند کالری لازم را به دست آورد به خصوص کودکانی که صبحانه نمی خورند، کالری مورد نیازشان را در وعده های غذایی دیگر کسب نمی کنند. به همین دلیل صبحانه خوردن چه در خانه و چه در مدرسه بسیار خوب است. در جواب به مورد اول باید بگویم کاری به کار او نداشته باشید. سعی کنید برای او اغذیه ای قرار دهید که همان مواد را در خود دارد و به این ترتیب او صبحانه اش را در مدرسه خواهد خورد. در جواب به مورد دوم هم دقت کنید نمی توان مدت زمان مشخصی برای صرف صبحانه درنظر گرفت و ۱۰ دقیقه هم به ظاهر کافی نیست. اما اگر تنها گزینه موجود، همین ۱۰ دقیقه است، آن را نگاه دارید و به حذف آن از برنامه مدرسه فکر نکنید. راه هایی جایگزین برای حل کردن هر دو مشکل بالا وجود دارد؛ از صبحانه سالم، صبحانه معمولی، صبحانه در کلاس، صبحانه سریع، صبحانه بعد از زنگ اول و صبحانه در ماشین یا سرویس مدرسه استفاده کنید.

صبحانه سالم

همیشه از خودتان پرسیده اید چه صبحانه ای آماده کنید تا کودک تان را سر ذوق بیاورد و حاضر شود صبحانه بخورد؟ این راه ها را به خاطر بسپارید.

یک صبحانه سالم شامل پروتئین، میوه یا سبزیجات، غلات کامل و کلسیم است. پس به این موارد دقت کنید .

- کره بادام زمینی و میوه به همراه نان سبوس دار، نصف یک پرتقال کامل و یک لیوان شیر

- کره بادام زمینی به همراه برش های سیب و یک ظرف کورن فلکس سبوس دار به همراه شیر

- نان سبوس دار به همراه کره بادام زمینی، عسل، برش های موز و یک لیوان شیر

- خاگینه، لوبیای پخته و مخلوط گوجه فرنگی و جعفری خرد شده و ساندویچ شده در یک برش نان با آرد کامل، همراه با یک لیوان آبمیوه

- نان برشته شده همراه با خاگینه و پنیر به همراه یک لیوان آبمیوه

- نان برشته شده، یک عدد تخم مرغ پخته، یک لیوان شیر و یک ظرف کوچک میوه

صبحانه معمولی

- خاگینه با نان تست و پنیر و برش های سیب

ماست

- ماست، نان سبوس دار، کره، یک مشت کشمش و یک لیوان آب

- میوه پوره شده همراه با نان سبوس دار برشته و کره

- نان سبوس دار برشته، پنیر خامه ای، همراه با برش هایی از انبه و یک لیوان شیر

- نان سبوس دار با پنیر ورقه ای برشته همراه با برش های پرتقال و یک لیوان شیر

حبوبات

- یک کاسه حبوبات پخته و له شده مخلوط با شیر، یک عدد موز و یک لیوان آب

- یک برش کیک هویج همراه با انگور و یک لیوان شیر

- نان تست، شربت، سیب دارچین زده، یک لیوان شیر

.

منبع :