آکاایران: دادن غذای کمکی زودتر از شش ماهگی موجب کندی رشد در کودکان می شود!  

استادیار دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: دادن غذای کمکی زودترازشش ماهگی موجب کندی رشد در کودکان می شود.

 

دکتر"رزا زاوشی" روز چهارشنبه به درگفت وگو باخبرنگارایرنا افزود: دادن غذای کمکی زودتراز زمان مقرر به علت اینکه دستگاه گوراش کودک توانایی پذیرش غذا را ندارد، خطر ابتلا کودک به اسهال را افزایش می دهد.

وی اظهارداشت: شروع غذای کمکی دیرتر ازپایان شش ماهگی نیزموجب کندی رشد کودکان شده و ادامه این وضعیت کودک را آماده ابتلا به سوء تغذیه می کند.

"زاوشی" بابیان این مطلب که "نباید معده کودک را باغذاهای رقیق و پرحجم پرکرد"، افزود: حجم معده کودک کوچک و زوداحساس سیری می کند درحالی که مواد مغذی مورد نیاز سلولهای خود را دریافت نکرده و درنتیجه دچار گرسنگی سلولی می شود.

وی غذای کمکی با حجم کم و دارای انرژی بیشتر، نرم با هضم آسان، ارزان و مناسب عادت غذایی خانواده، بهداشتی و تازه و امکان استفاده از آن در حجم رااز خصوصیات غذای کمکی مناسب برشمرد.

این استاد یار دانشگاه بااشاره به این که، غذا را طوری باید به کودک داد که دراو میل به خوردن بیشتر شود، افزود: برای خوردن به کودک نباید التماس کرد و یا کودک احساس کند غذا را به خاطر مادر می خورد.

این مقام مسوول توصیه کرد: هرگز درمیان وعده ها نبایداز چیپس، پفک، لواشک استفاده کرد، یادآورشد: استفاده از این میان وعده ها موجب کاهش اشتها و طعم طبیعی غذاها درکودکان، ابتلای کودکان به سوء تغذیه وبیماریهای غیرواگیر مثل بیماریهای قلبی وعروقی، فشارخون و چاقی در بزرگسالی می شود.

.

منبع :