آکاایران: ۱۰ روش مناسب برای صرف صبحانه کودکان

۱) کودکانی که صبحانه مصرف می کنند نیازهای تغذیه ای روزانه خود را تامین می نمایند. چنانچه نخوردن صبحانه تداوم یابد ویا به عادت تبدیل شود، موجب کمبود دریافت مواد قندی روزانه مورد نیاز می شود که در وعده های دیگر جایگزین نخواهد شد و در نتیجه کمبود کالری، ویتامین ها و املاح ایجاد می شود.

۲) وزن مطلوب خود را حفظ می کنند.

۳) میزان کلسترول خون پایین تری دارند.

۴) سیستم ایمنی قوی تری دارند و کمتر بیمار می شوند.

۵) دروس خود را بهتر می فهمند.

مطالعات نشان داده افزایش نسبی قند خون کودکان موجب بهبود عملکرد مغز و یادگیری کودکان مدرسه ای می شود. کودکانی که از خوردن صبحانه امتناع می کنند در انجام تکالیف ریاضی کارایی کمتری دارند و قدرت خلاقیت و ابتکار آنها کاهش می یابد.

برای اینکه کودکان سنین مدرسه، اشتهای کافی برای خوردن صبحانه دارا باشند باید شام را در ساعات ابتدایی شب صرف کنند و حتی الامکان شبها در ساعت معینی بخوابند تا صبح وقت کافی برای صبحانه خوردن دارا باشند.

 

اگرشما صبحانه را به عنوان یک وعده غذایی مهم تلقی کرده و هر روز دور سفره صبحانه بنشینید تا غذای لذیذی صرف کنید فاقد شک فرزند شما نیز چنین خواهد کرد. پس اگر فرزند شما صبحانه نمی خورد اشکال اصلی را خود شما باید رفع کنید. اما اگر با وجود نشان دادن یک الگوی خوب هنوز کودک شما از خوردن صبحانه امتناع می کند، می توانید از راه حل های زیر استفاده کنید:

 

۱) صبحانه را برای کودک جذاب کنید:

سعی کنید زمان کافی را برای یک صبحانه مفرح در نظر بگیرید.

صبحانه نباید صرفا موقعیتی باشد که مواد غذایی را به زور فرو دهید. به عنوان مثال کودکان خردسال از این که لیوان و فنجان مخصوص خودشان را دارا باشند، لذت می برند. آنها از این که با تزیین قسمتی از نان با مقداری پنیر و درست کردن یک شکل خنده دار در آراستن سفره شرکت کنند، سرگرم می شوند.

 


 

۲) به کودکمان اجازه دهیم تا در برنامه ریزی صبحانه کمکمان کند:

اگر به کودک خود اجازه دهید که در تنظیم برنامه هفتگی صبحانه کمک کند و یا این که هنگام خریدن لوازم صبحانه شما را همراهی کند، با علاقه بیشتری سر میز صبحانه حاضر خواهد شد.

 

 

۳) صبحانه را مختصر کنیم:

اگر کودک شما ناهار را به صبحانه ترجیح می دهد، به او یک صبحانه مختصر و یک ناهار مفصل بدهید. این برنامه در حالتی که صبحانه انرژی کافی را برای تمام مدت صبح فراهم کرده و تا هنگام صرف ناهار کودک از نظر انرژی کمبود نداشته باشد، مشکلی ایجاد نمی کند.

 

 

۴) رسم و رسوم کهنه را کنار بگذاریم:

اگر کودک شما غذاهای معمول را نمی خورد غذای دیگری را امتحان کنید.

شیر برای کودک تهیه کنید و به او اجازه دهید که فقط غذای مایع بخورد. مقداری کره روی قطعات سیب بمالید و یا این که یک برش پیتزا یا سیب زمینی سرخ شده با پنیر را با یک لیوان شیر به او بدهید. وقتی کودک از نظر تغذیه ای تامین شود شکل غذای داده شده چه اهمیتی دارد؟

 

 

۵) تنوع در نوع غذاهای کودکمان:

غذاهای جدیدی را هر چند وقت یکبار به برنامه صبحانه اضافه کنید تا از یکنواختی جلوگیری شود.

اگر کودک ناگهان از خوردن غذایی که قبلا دوست داشت، امتناع می کند، به زور آن را به او ندهید. برای مدتی آن را کنار بگذارید و سپس بتدریج و با ظرافت دوباره آن را به برنامه غذایی او اضافه کنید. برای صبحانه روی غذاهای مشخصی تعصب نداشته باشید.

 

 

۶) هنگام صرف صبحانه با کودکمان بیشتر دوست باشیم:

کودکان خردسال نباید هنگام صبحانه تنها رها شوند.

حتی کودکان بزرگتر نیز دوست دارند همراهی دارا باشند. اگر نمی توانید هنگامی که کودک صبحانه می خورد با او سر سفره بنشینید، در اتاق بمانید و به او یک «همراه صبحانه خوردن» بدهید تا سر سفره با او بنشیند. معمولا یک عروسک یا حیوان پارچه ای برای این کار مناسب است؛ ولی حتی وسایل جالبی نظیر رادیو، تلویزیون یا کتاب مصور نیز ممکن است همین تاثیر را داشته باشد.

 

 

۷) تشویق کنید، جایزه بدهید:

یک خوراکی (حتی یک ذرت بو داده) را با کمک کودک خود انتخاب کنید و سپس آن را به اندازه های مناسب در داخل کیسه های پلاستیکی تمیز بریزید.کودک هنگامی جایزه را می برد که تمام غذا یا مقدار معینی از آن را که قبلاً روی آن توافق شده است بخورد.

 

 

۸) همراه کودک ساختمان سازی کنید: در ازای هر لقمه ای از

صبحانه که کودک شما می خورد به او یک تکه ساختمان اسباب بازی بدهید. هنگامی که کودک صبحانه اش را خورد می تواند از این تکه ها برای ساختن یک قلعه استفاده کند یا این که اگر کودک دوست دارد، اجازه دهید که موقع صرف صبحانه تکه تکه، قلعه را بسازد.

 

 

۹) هم غذا، هم نقاشی:

به کودک اجازه دهید هر بار که یک لقمه غذا می خورد با ماژیک روی یک تکه کاغذ بکشد.

او را تشویق کنید در حالی که غذایش را می خورد یک منظره را تمام کند.

روی یک تکه کاغذ منظره خورشید بکشید و با هر لقمه یک شعاع نورانی به خورشید اضافه کنید. اگر این عمل را به صورت پیوسته انجام دهید می توانید هر روز شعاعهای بیشتری را به خورشید اضافه کنید و هنگامی که خورشید بسیار تابان شد کودک شما یک جایزه مانند رفتن به پارک را خواهد برد.

 

 

۱۰) زمان بگیرید:

برای این که به کودکانی که کند غذا می خورند انگیزه بدهید، ساعت را روی زمانی که کودک باید صبحانه اش را تمام کند تنظیم کنید و او را برانگیزید که پیش از به صدا در آمدن زنگ صبحانه اش را تمام کند. سپس بتدریج زمان را کوتاهتر کنید و برای این منظور هر روز یک تا ۲ دقیقه زمان را کوتاهتر کنید تا این که به یک زمان پذیرفتنی برای تمام کردن صبحانه دست پیدا کنید.


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :