آکاایران: اغلب بچه ها و بزرگ ترها از خوردن ماست و اسفناج پخته لذت می برند. برای همین معمولا خانم ها حجم زیادی از اسفناج را پس از پاک کردن و شستشو می پزند و در یخچال یا فریزر نگهداری می کنند...
نکته مهمی در اینجا وجود دارد که نباید فراموش شود. اسفناج پخته را باید همان روز استفاده کنید چون به دلیل تغییر ماهیت خواص مفیدش از بین می رود. پس نکته اول اینکه سعی کنید به اندازه ای اسفناج تهیه کرده و بپزید که ظرف یکی دو روز آینده مصرف شود. مطلب بعدی در مورد خاصیت این ماده غذایی است. برخی تصور می کنند که وقتی اسفناج با ماست مصرف شود قابلیت جذب آهن آن و کلسیم ماست از بین می رود. شاید ذکر توضیحاتی در اینجا لازم باشد. درست است که کلسیم و آهن وقتی به طور هم زمان دریافت شوند از قدرت جذب یکدیگر می کاهند اما این طور نیست که اگر با هم مصرف شوند جذب نشده و خنثی عمل کنند. تا به حال با خود فکر کرده اید که اگر این تصور شما صحیح باشد پس تکلیف قرص های مولتی ویتامینی که کلسیم، آهن، منگنز و... دارند چه می شود؟ !

 


ما می دانیم که اگر شما چند میلی گرم از آهن و چند میلی گرم از کلسیم را جدا بخورید جذب بهتری صورت می گیرد اما این باعث نمی شود که مصرف هم زمان آنها مساوی صفر باشد. حکایت این موضوع، داستان خوب و خوب تر است. گاهی به مادران می گوییم بچه ها را تشویق کنید شیر بخورند و توصیه می کنیم شیر ساده بهتر از شیرکاکائوست اما اگر فرزند شما به هیچ وجه شیر ساده را دوست ندارد و در عوض شیر کاکائو یا شیر عسل را می پسندد، از ترفند مناسبی که پیش روی شماست، استفاده کنید. قطعا شیر کاکائو خوردن خیلی بهتر از شیر نخوردن است. در اینجا هم اگر او از خوردن اسفناج پخته و ماست لذت می برد یک ماست با درصد چربی مناسب به همراه اسفناج تازه پخته شده (ترجیحا همان روز) انتخاب خوبی است.


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :