آکاایران: ستایش شیر مادر و ۱۰ توصیه به مادران

شیر مادر با داشتن همه مواد غذایی اصلی و حتی ریزمغذی ها، ترکیبات دفاعی و بسیاری مواد دیگر از قبیل آنزیم ها، هورمون های مختلف و اسیدهای چرب غیر اشباع، از سوی سازمان جهانی بهداشت، به عنوان کامل ترین غذا برای شیرخواران معرفی شده است که مصرف آن، کودکان را در مقابل بسیاری از بیماری های عفونی، تنفسی و گوارشی ایمن می کند.

دفاع نوزاد در اوایل عمر در مقابل عوامل عفونی خارجی که به ویژه در محیط بیمارستان به عنوان آلوده ترین محیط دنیا فراوانند، بسیار ناچیز است. به همین علت نوزاد در مقابل میکروب ها، ویروس ها، انگل ها و قارچ های پراکنده در این محیط هیچگونه قدرت دفاعی ندارد و به سرعت به بیماری های گوناگون مبتلا می شود که آمار مرگ نوزادان در بیمارستان ها با این عوامل بسیار بالاست.

به همین دلیل نوزادان در روزهای اول تولد نیاز مبرم به تغذیه شیر از آغوش مادران دارند زیرا از این طریق میکروب های غیر بیماری زای بدن مادر به سطح پوست و مخاط دستگاه گوارش و تنفس منتقل می شوند و بدن شیرخوار را در مقابل میکروب های بیماری زای محیط مقاوم می کنند.

حتی اگر مادر خود به یک بیماری مبتلا باشد، مواد مقاومت زا در بدن مادر تولید پادتن می کنند و این پادتن ها از طریق شیر به بدن شیرخوار منتقل می شود. بنابراین در آغوش گرفتن و تغذیه نوزاد با شیر مادر از ساعت اول عمر نقش عظیمی را در افزایش قدرت دفاعی و پیشگیری از بسیاری بیماری های عفونی در بدن کودک ایفا می کند.

تغذیه نوزاد با شیر مادر، خطر ابتلا به چاقی را تا یک سوم در دوران کودکی کاهش می دهد و اثرات مفیدی در زندگی آتی و دوران بزرگسالی او به همراه خواهد داشت. اگر مادران کودکان را با شیر خود تغذیه کنند میزان چاقی های بزرگسالی در نسل های آینده بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش خواهد یافت.

از این مساله گذشته مادرانی که شیر می دهند از لحاظ عاطفی رابطه عمیقی را با کودکان خود برقرار کرده و این امر موجب می شود که کودک آزاری از سوی این مادران کمتر اتفاق افتاده و در ابعاد وسیع تر بنیان خانواده ها نیز مستحکم تر شود.

شیر دادن برای مادران نیز بسیار مفید است، زیرا بسیاری از سرطان ها از جمله سرطان دستگاه تناسلی در مادران شیرده کمتر اتفاق می افتد، این مادران کمتر در معرض ابتلا به عفونت های این دستگاه قرار دارند و از لحاظ ظاهری نیز از زیبایی اندام بیشتری برخوردارند زیرا تغذیه با شیر مادر از وزن مادر به صورت تدریجی می کاهد.

۱) هنگام شیر دادن نوزاد را بغل کرده، سر او را بالاتر نگه دارید، توجه کنید که سینه شما روی بینی نوزاد را نپوشاند و مانع تنفس نوزاد نشود.
۳) شیرمادر تا شش ماهگی برای رفع نیازهای شیرخوار کافی است و در این دوره به جز آب در مواقع نیاز یا استفاده از قطره هایی که پزشک توصیه می کند، هیچ چیز دیگر به کودک ندهید.
۵) خوردن مایعات زیاد توسط مادر و مک زدن پستان مادر بوسیله نوزاد شیر را زیاد می کند.
۷) استفاده از حوله گرم و مرطوب به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پستان و نوک آن و یا حمام کردن یا ماساژ دادن به جاری شدن شیر کمک می کند.
۹) تغذیه با شیر مادر باید مطابق میل و درخواست کودک صورت گیرد.

گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :