آکاایران: اگر به تشخیص پزشک اطفال، نمی توانید به نوزادتان شیر بدهید، باید بدانید محروم کردن کودک از شیر مادر مساوی است با ابتلای بیشتر او به اسهال و دیگر بیماری ها، پس باید به دلیل اینکه سیستم ایمنی بدن او در مقایسه با همسالانش ضعیف تر است، بیشتر مراقبش باشید...

اگر می خواهید به کودک شیرخشک بدهید و دقیقا نمی دانید چه شیرخشکی باید استفاده کنید یا می خواهید شیرخشک کودکتان را تغییر دهید، حتما با متخصص کودکان مشورت کنید. متخصص با درنظر گرفتن وضعیت سلامت کودک، سن و موادغذایی لازم برای بدن او، می تواند مناسب ترین شیرخشک را توصیه کند. متخصص کودکان همچنین از نظر واکنش به شیرخشک و دیگر نشانه ها، کودک را تحت نظر می گیرد. شما نمی توانید خودتان حساسیت به شیرخشک را تشخیص دهید و ممکن است حتی متوجه مشکلی جدی نشوید.

نکته مهم دیگر اینکه نباید بیشتر از آنچه کودک تمایل دارد، به او شیرخشک داد. متخصص کودکان مقدار شیری که کودک در ماه های مختلف نیاز دارد، تعیین می کند.

هنگام تغذیه با شیرخشک، کودک را در آغوش بگیرید، با او تماس پوستی داشته باشید و نوازشش کنید. در چشم هایش نگاه کنید تا شرایط او از نظر عاطفی مشابه شرایط شیرمادرخواران شود. اگر شیشه شیر را آماده کنید و فاقد توجه به او شیر بدهید یا این کار را به شخص دیگری بسپارید، شیرخوار علاوه بر محرومیت از مزایای شیر مادر، از نظر عاطفی هم صدمه می بیند. وقتی او را درست در آغوش بگیرید و به او گوش دهید و نگاهش کنید، کمتر هوا را می مکد. اگر او خیلی سر و صدا ایجاد می کند، احتمال دارد مقداری هوا همراه با شیر بخورد. برای جلوگیری از بلعیدن هوا، کودک خود را در وضعیت ۴۵ درجه در آغوش بگیرید و شیشه را در وضعیتی قراردهید که سرشیشه پر از شیر باشد. هرگز شیشه را به چیزی مثل بالش تکیه ندهید و رها نکنید زیرا ممکن است باعث خفگی شود.

کسانی که تصمیم می گیرند به کودکشان شیرخشک بدهند، باید به دریافت ریزمغذی ها و ویتامین های ضروری بدن نوزاد توجه کنند. تمام شیرخوارانی که از شیرمادر محروم هستند، باید با شیرخشک دارای آهن اضافی تغذیه شوند یا با مشورت پزشک قطره آهن دریافت کنند.

انجمن طب کودکان آمریکا توصیه می کند تمام کودکان سالمی که شیرمادر برای آنها کافی نیست، باید تا یک سالگی شیرخشک دارای آهن اضافی مصرف کنند. خطر ابتلا به آنمی فقرآهن (کم خونی ناشی از کمبود آهن) در شیرخوارانی که شیرخشک می خورند بیشتر است. کم خونی باعث کمبود اکسیژن رسانی به بدن نوزاد می شود. مطالعه ها نشان داده اند که دریافت آهن کافی در سال اول زندگی تاثیر مهمی بر عملکرد آموزشی در سنین مدرسه دارد.

 

دکتر محمداسماعیل مطلق

گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :