آکاایران: برنامه غذایی شیرخوار در ماه 10 (چهارمین ماه شروع غذای کمکی) و بعد از آن

آکاایران:  

bxs1
  • در این دوره به جای آب میوه ساعت 10 صبح می توان از خود میوه های مجاز استفاده کرد. مثلا از یک قاشق مربا خوری هلو، سیب، موز و... شروع نمود و به سه قاشق مربا خوری رساند. میوه مورد نظر باید کاملا رسیده و شسته شده باشد و بعد از جدا کردن پوست و هسته آن، میوه را با پشت قاشق کاملا نرم کرده، سپس به شیرخوار می دهند.
  • مقدار میوه را به تدریج زیاد کرده و به جای فرنی ساعت 10 صبح 5 تا 6 قاشق مرباخوری میوه به کودک داده می شود.
  • در اواخر هفته دوم این ماه خرمای رسیده که پوست و هسته آن را جدا کرده باشند بعد از غذای ظهر به عنوان دسر برای کودک لذت بخش است.
  • کم کم مقدار سوپ برحسب اشتهای کودک، ظهر و شب هر بار حداکثر به 6 تا 10 قاشق مرباخوری می رسد.
  • اگر سوپ در حجم زیاد و بیش از 10 قاشق مربا خوری در هر وعده باشد اشتهای کودک را برای وعده بعد شیر مادر که هنوز غذای اصلی اوست کم می کند.
  • در این زمان شیرخوار را با غذاهایی که خود می تواند با دست بردارد و به دهان ببرد باید آشنا کرد مثل نان، بیسکویت ساده، ماکارونی پخته شده، تکه هایی از سیب زمینی یا هویج پخته شده، کوفته قلقلی و ...

صبح 10 صبح ظهر عصر شب
3 قاشق مرباخوری فرنی یا حریره+ نصف زرده تخم مرغ 5 تا 6 قاشق مرباخوری از میوه رسیده و نرم شده 6 تا 10 قاشق مرباخوری سوپ+ 2 تا 4 قاشق مربا خوری ماست 3 قاشق مرباخوری پوره یا فرنی یا حریره+ تمه های بیسکویت یا تکه های نان 6 تا 10 قاشق مربا خوری سوپ+ 2 تا 4 قاشق مربا خوری ماست
bxs2

در این زمان ضمن تنوع بخشیدن به سوپی که برای شیرخوار تهیه می شود می توان از کته نرم که در آب گوشت یا آب مرغ پخته می شود همراه با خود گوشت استفاده کرد. برای تنوع غذا، بهتر است به کته نرم هر بار یک نوع از سبزی ها یا حبوبات را اضافه نمود. گوشت ماهی که تیغ های آن کاملا گرفته شده باشد همراه با کته نرم و سبزی می تواند بر تنوع غذایی کودک بیفزاید.

bxs3

تنوع غذا در تهیه سوپ یا کته، پوره و ... رعایت می شود، با توجه به اشتهای کودک می توان به مقدار غذای هر وعده او اضافه نمود. توصیه می شود که هنوز هم از دادن غذاهای سفره خانواده به علت داشتن داشتن نمک و چاشنی اجتناب شود.

توجه:

از پایان شش ماهگی و همزمان با شروع غذای کمکی تا پایان 12 ماهگی غذای اصلی شیرخوار هنوز شیر مادر است لذا تغذیه با شیر مادر به طور مکرر و بر حسب تقاض و تمایل شیرخوار در تمام مدت شب و روز به ویژه قبل از هر وعده غذای کمکی باید مورد توجه قرار گیرد.


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :