آکاایران:  

والدین عقاید مختلفی در مورد از تغذیه نوزادان خود دارند، به طوری که روش های تمرین آن ها برای وفق دادن نوزاد خود به غذاهای جامد با دیگران متفاوت است. همچنین نوع غذاهای داده شده به نوزاد نیز مختلف است. برخی از افراد ممکن است حقایق ارائه شده توسط تحقیقات نوین درباره تغذیه نوزاد را قبول نداشته باشند. به عنوان مثال، عسل و روغن که قبلا تصور می شد برای از شیر گرفتن نوزاد مناسب هستند، در حال حاضر ممنوع اعلام شده است. همیشه با پزشک متخصص اطفال قبل از تغییر تغذیه نوزاد مشورت کنید لازم است ابتدا نکاتی درباره تغذیه نوزاد شش ماهه که باید از آن آگاه باشید را مطالعه کنید.

1. ورمیشل مناسب برای تغذیه نوزاد شش ماهه :

این ماده غذایی سبک را در ماهی تابه فاقد در، تفت داده و نگهداری کنید، ورمیشل یکی از امن ترین گزینه ها برای تغذیه نوزاد در شش ماهگی است، این ماده غذایی غلات خالص بوده، حاوی هیچ گونه مواد نگهدارنده ای نیست، ورمیشل یک ماده غذایی خشک بوده و باکتری جذب نمی کند. اولین بار این ماده غذایی جامد را می توانید به اندازه 2 قاشق چای خوری به شیشه شیر نوزاد اضافه کرده و یا در غیر این صورت می توانید آن را در قالب فرنی به نوزاد خود بدهید. اما شیر استفاده شده برای تهیه آن باید شیرخشک باشد و از مصرف شیر گاو در تغذیه نوزاد زیر یک سال جدا خودداری نمایید.

2. حبوبات سبک تغذیه نوزاد شش ماهه :

دال حبوبات یا آبگوشت حبوبات سبک با ادویه جات بسیار کم، غذای مناسبی برای تغذیه نوزادان 6 ماهه است، دال حبوبات را بجوشانید تا نرم شده و به صورت خمیر آبکی در بیاید و آن را با قاشق در دهان نوزاد خود قرار دهید، اگر نوزاد شما طعم سیر یا زیره سیاه را دوست داشته باشد، می توانید این چاشنی ها را به دال حبوبات اضافه کنید.

3. میوه ها بهترین تغذیه نوزاد در شش ماهگی:

اضافه کردن غذاها از همه طیف های مواد غذایی در تغذیه نوزاد، امری مهم است. نوزاد خود را با سیب بخار پز، آلو و موز له شده آشنا کنید. شما همچنین می توانید هلو و خربزه را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. پوست میوه ها را کنده و دانه های آن ها را جدا کنید و حدود به مدت سه دقیقه بخار پز کنید تا به صورت خمیر درآید. با مصرف یک بار از خوراک کل میوه ها، نوزاد به آن علاقه مند می شود. با این حال، از میوه های خانواده مرکبات تا زمانی که نوزاد شما یک ساله نشده است، در تغذیه نوزاد اجتناب کنید.
همیشه میوه ها را به صورت له شده و یا به فرم پوره به نوزاد خود بدهید، هرگز برش میوه را به دست نوزاد 6 ماهه خود ندهید، زیرا ممکن است باعث خفگی او شود. در هر زمان فقط یک میوه را به نوزاد خود بدهید تا واکنش های آلرژیک بدن او را برای هر یک از میوه ها بررسی کنید.

4. سبزیجات گزینه ای عالی برای تغذیه نوزاد:

نوزادان می توانند سبزیجات ساده مانند چغندر، سیب زمینی شیرین، سیب زمینی و هویج پخته، بخار پز و له شده را هضم کنند، شما می توانید طعم و مزه سبزیجات را با اضافه کردن نمک و فلفل به آن ها بهتر کنید، همچنین می توانید نخود سبز و لوبیا را به برنامه تغذیه نوزاد خود اضافه کنید.

5. نوزاد را به خوردن آب عادت دهید :

این نکته مهمی است که نوزاد خود را به نوشیدن آب عادت دهید، آب را به نوزاد خود در یک شیشه شیر حداقل 3 بار در روز بدهید، لازم است به این نکته توجه شود که همیشه اطمینان حاصل کنید که بطری و آب کاملا جوشانده شده باشند. هرگز نوزاد خود را با قرار دادن شیشه شیر در دهانش نخوابانید، زیرا این کار می تواند موجب پوسیدگی دندان های او شود، همچنین با پزشک متخصص اطفال درمورد مقدار آبی که باید نوزاد به صورت روزانه مصرف کند، مشورت کنید.

6. کشک و ماست خانگی مناسب برای تغذیه نوزاد:

یکی از امن ترین غذاها برای تغذیه نوزاد شش ماهه، کشک خانگی یا ماست پر از پروبیوتیک ها و کلسیم است. این مواد غذایی سبک بوده و هضم آن ها برای نوزاد راحت است، می توان شکر یا نمک را به منظور افزایش طعم و مزه به کشک خانگی یا ماست اضافه کرد.

7. برنج پخته تغذیه مناسب نوزادان :

برنج پخته و له شده برای تغذیه نوزاد شما خوب است، شروع تغذیه نوزاد با برنج، راه بسیار خوبی برای وفق دادن عادت غذایی نوزاد خود به دانه های غلات است، برنج پخته شده غنی از کربوهیدرات ها و حاوی برخی از انواع مختلف آهن غنی شده نیز است، شما می توانید برنج جوشانده را با آبگوشت حبوبات و یا سبزیجات له شه مخلوط کنید تا نوزاد شما طعم و مزه های مختلفی را تجربه کند.

 تغذیه نوزاد شش ماهه

8. آب میوه نوشیدنی عالی برای تغذیه نوزاد:

آب میوه های تازه و طبیعی مانند انار و سیب را می توانید به محض اینکه فرزندتان به شش ماهگی رسید، به برنامه تغذیه نوزاد اضافه کنید، از دادن آب میوه مرکبات به نوزاد خود تا زمانی که او یک ساله نشده است، خودداری کنید، اگر نوزاد شما دچار سوء هاضمه شده باشد، آب میوه باید به طور کل از تغذیه نوزاد حذف شود.

9. وعده های غذایی غنی شده از آهن را در تغذیه نوزاد بگنجانید:

غلات غنی شده در دسترس برای سلامتی نوزاد بسیار مفید هستند، هر چند بسیاری از مادران نمی خواهد این حقیقت را قبول کنند. غلات غنی شده نه تنها بسیار بهداشتی بوده، بلکه حاوی آهن ضروری برای بدن نوزاد هستند. اگر به نوزاد خود غذای خانگی بدهید، ممکن است مواد غذایی را انتخاب کنید که سرشار از آهن نباشد و یا هنگام طبخ غذا، آهن آن از بین برود. در نتیجه با انجام این کار، نوزاد شما از آهن مورد نیاز برای رشد ذهنی و شناختی محروم می شود، بنابراین، اضافه کردن غلات غنی شده با آهن به تغذیه نوزاد، یک ایده عالی است.
در ابتدا، غلات را به اندازه دو وعده در روز در تغذیه نوزاد خود قرار دهید، شما باید یک یا دو قاشق غذاخوری از غلات و حبوبات خشک فاقد افزودن شیر خشک به نوزاد خود بدهید، سپس به تدریج وعده های غذایی او را به 3-4 قاشق غذاخوری افزایش دهید.

اگر شما غذای دیگری را برای نوزاد شش ماهه استفاده می کنید ، در قسمت نظرات به مادران دیگر نیز پیشنهاد دهید.

.

منبع : mamanam.com