آکاایران: کودک نه ماهه شما ممکن است قادر به خوردن همه چیز باشد، اما این بدان معنا نیست که او می تواند در تمامی وعده های غذایی به خانواده ملحق شود و زمان از شیر گرفتن کودک فرا رسیده است، پدر و مادر باید به نیازهای ویژه کودک خود توجه کنند. انجمن متخصصان اطفال آمریکا بیان می کند که مادر باید کودک را حداقل تا یک سالگی شیر دهد. اگر تغذیه کودک با شیر مادر به طور ناگهانی متوقف شود، می تواند برای کودک مضر باشد. علاوه بر این توقف ناگهانی تغذیه کودک با شیر مادر می تواند به عفونت پستان مادر نیز منجر شود. هیچ سن خاصی برای از شیر گرفتن کودکان موجود نیست، بنابراین شما می توانید عادت دادن کودک خود به غذاهای جامد را زمانی آغاز کنید که احساس کرده باشید کودکتان برای این کار آماده است.

تغذیه کودکان 9 ماهه:

چه انتظاراتی باید داشته باشید؟
اکنون کودک نه ماهه شما دارای خلق و خوی و نگرش خاصی بوده، دوست داشتن و دوست نداشتن را احساس کرده و در حال حاضر به کاوش، تجربه و یادگیری چیزهای نوین در هر روز می پردازد. چیزهایی که شما می توانید با شروع ماه نهم از کودک خود انتظار داشته باشید، عبارتند از:
• نشستن فاقد کمک دیگران.
• خزیدن یا سینه خیز رفتن.
• شناختن و به یاد آوردن پدر و مادر.
• داشتن تمایل ویژه به اسباب بازی خاص، پتو، قاشق، بشقاب، آهنگ و غیره.
• برخی از کودکان(در واقع تعداد بسیار کمی) در 9 ماهگی یاد می گیرند تا خود را با کمک دیگران بلند کنند.
دندان درآوردن.
علاوه بر این، هر کودک در 9 ماهگی به مرحله مهمی از زندگی خود رسیده و از هر لحظه بیداری خود با تماشای اطراف و حتی از خواب خود هم لذت می برد!

از شیر گرفتن کودک نه ماهه:

هنگامی که کودک شما خوردن شیر از پستان را متوقف کرده و شروع به خوردن غذاهای جامد می کند، این شرایط به عنوان از شیر گرفتن نامیده می شود. دوستان، خویشاوندان و همسایگان پیشنهادهای مختلفی برای از شیر گرفتن کودکتان دارند، اما به یاد داشته باشید که هیچ کدام از این نظرات درست با غلط نیستند. در واقع، شما می توانید شروع به از شیر گرفتن کودک خود بکنید، هنگامی که احساس کنید مناسب ترین زمان برای شما و کودکتان است، همچنین می توانید با پزشک متخصص اطفال در این مورد مشورت کنید.
هنگامی که کودک علاقه خود را به شیر خوردن از پستان مادر از دست داده و موقع شیر خوردن پریشان شده و یا داد و بیداد می کند، این یعنی زمان آن رسیده است تا کودک خود را با سایر مواد غذایی آشنا کنید. به طور کلی از شیر گرفتن کودکان در 6-12 ماهگی شروع می شود. زمانی که کودکتان نشانه هایی از بی-علاقگی به شیر خوردن از پستان مادر نشان می دهد، بهترین زمان برای از شیر گرفتن او است.
اگر مادر پس از دوران حاملگی شروع به ادامه فعالیت در شغل خود بکند، مجبور خواهد شد تا فرزند خود را از شیر بگیرد. اما ممکن است در آن نقطه از زمان کودک آماده از شیر گرفتن نباشد، بنابراین شما باید صبور باشد. در چنین شرایطی بهتر است هم به کودک خود شیر بدهید و هم زمان او را با غذاهای جامد آشنا کنید، که در این صورت زمان زیادی برای از شیر گرفتن کودک سپری خواهد شد. توصیه می شود در هنگام از شیر گرفتن کودک خود، به شرایط سنی او و چگونگی پاسخ وی به تغییرات غذایی توجه کنید.

زمان مناسب از شیر گرفتن کودک   - آکااز شیر گرفتن کودک

چگونه باید شروع به از شیر گرفتن کودکان بکنید؟

اولین چیزی که شما باید به یاد داشته باشید این است که تغذیه با شیر مادر را به طور ناگهانی متوقف نکنید، زیرا این موضوع می تواند آسیب جدی به کودک شما برساند. شما می توانید مراحل ساده زیر را برای شروع از شیر گرفتن کودک خود دنبال کنید:

1. قطع تدریجی شیر مادر:

یک بطری شیر را می توانید جایگزین تغذیه با شیر مادر برای کودک خود بکنید. شما می توانید شیر مادر را با پمپ شیر از پستان خود گرفته یا از پودر شیر کامل گاو (قبل از اینکه کودک شما یک ساله شود، مصرف پودر شیر کامل گاو برای او ممنوع است) استفاده کنید. کاهش تغذیه با شیر مادر در طی یک دوره از زمان اجازه می دهد تا کودک، خود را با تغییرات سازگار کند. همچنین کاهش تدریجی تغذیه با شیر مادر در طی یک دوره از زمان از ورم پستان مادر هم جلوگیری می کند.

2. محدود کردن زمان شیر خوردن کودک:

اگر کودک شما معمولا به مدت ده دقیقه شیر می خورد، از این به بعد این زمان را به پنج دقیقه کاهش دهید. بسته به سن کودک، به عنوان میان وعده به او شیر مادر بدهید، البته می توانید سیب فاقد شکر و یا سیر خشک را جایگزین شیر مادر در میان وعده ها بکنید. بچه ها آماده دریافت غذاهای جامد قبل از شش ماه نیستند، بنابراین پس از شش ماهگی تا زمانی که کودکتان یک ساله شود، مواد غذایی جامد می توانند مکمل شیر مادر باشند.

3. به تعویق انداختن زمان های شیر خوردن کودک و منحرف کردن ذهن او:

سعی کنید وعده های شیر خوردن کودک خود را به تعویق بیندازید. این روش در از شیر گرفتن کودکان موثر است، زیرا ذهن فرزند شما زمان های نوین را برای دریافت شیر درک خواهد کرد. اگر فرزند شما بهانه شیر خوردن را بگیرد، می توانید ذهن او را با فعالیت های دیگری مشغول کنید. برای به تعویق انداختن زمان شیر خوردن شبانه کودک خود هم، می توانید وعده ی غذایی شام را نیز به دیر وقت و زمان تقریبا خواب او انتقال دهید.

 شیر مادر

بیشتر مواد مغذی مورد نیاز کودکانی که با شیر مادر تغذیه می کنند، از شیر مادر تامین می شود. اما کودک نیاز به ویتامین D و آهن دارد، بنابراین همراه با شیر مادر، شما می توانید آهن مورد نیاز بدن کودک خود را با غلات غنی شده تامین کنید (البته تا زمانی که کودکتان یک ساله شود). هنگامی که کودک شما یک ساله شد، می توانید با طیف گسترده ای از غذاهایی که حاوی مواد مغذی ضروری بدن هستند، به رشد کودک خود کمک کنید.
اگر شما از شیر گرفتن کودک خود را شروع کرده اید و کودک به این تغییر واکنش منفی نشان می دهد، در واقع باید بدانید که زمان مناسبی برای از شیر گرفتن او انتخاب نکرده اید. اگر شما دارای شغل پیوسته ای هستید، باید روال غذایی کودک خود را به گونه ای تنظیم کنید که او بتواند خودش را با شرایط موجود وفق دهد. اگر کودک شما مریض شده باشد و خواستار پرستاری است، شیر مادر می تواند موجب آرامش او شده و مواد مغذی مورد نیاز بدن او را تامین کند.

.

منبع : mamanam.com