آکاایران: غذا دادن به کودک 4 ماهه صحیح است یا غلط؟

bxs1

غذا دادن به کودک 4 ماهه ممکن است برای او ضرر داشته باشد و اگر می خواهید غذا دادن به کودک 4 ماهه تان را امتحان کنید ابتدا باید به پزشک متخصص نوزادان و کودکان مراجعه کنید. در ادامه راهنمای غذا دادن به کودکان 4 ماهه تهیه و گردآوری شده است. از آنجایی که کودک در شش ماه اول تولد رشد سریعی دارد، تغذیه او در این دوران از اهمیت زیادی برخوردار است. کودکی که با شیر مادر ارضا می شود، لزومی ندارد که قبل از سن 6 ماهگی غذای کمکی به او داد، ولی اگر کودک با خوردن 200 تا 250 میلی لیتر شیر در هر نوبت هنوز سیر نشده است، غذا دادن به کودکان 4 ماهه می توان غذای کمکی کودک را در 5 تا 6 ماهگی شروع کرد. به عبارت دیگر وقتی کودک از نظر عصبی و عضلانی تکامل یافته است (سر خود را بالا نگه می دارد و دست خود را به دهان می برد)، می توان به او غذای کمکی داد.

گاهی پزشک تشخیص می دهد که از سن چهار یا پنج ماهگی غذا دادن به کودک 4 ماهه شروع شود که این بستگی به وضعیت سلامتی و جسمی کودک دارد. برخی پزشکان معتقدند که غذا دادن به نوزاد، باید از پایان 4 ماهگی و یا پایان 5 ماهگی شروع شود معمولأ متخصصین در بین ماه های 4 و 5 اختلاف نظر دارند، ولی به طور کلی پایان ماه پنجم را غذا دادن به کودک 4 ماهه می دانند.

bxs2

غذا دادن به کودک 4 ماهه : از سن 4 تا 6 ماهگی، بسیاری از نوزادان آماده می شوند تا به عنوان مکمل تغذیه علاوه بر شیرمادر از غذای جامد نیز استفاده کنند. علت تاکید بر شروع تغذیه کمکی از سن ۴ تا ۶ ماهگی این است که در این بازه زمانی، شیرخوار به طور مشخص از زبان برای بیرون راندن غذا از دهان استفاده نمی کند و هماهنگی حرکت دادن غذای جامد از جلوی دهان به عقب آن آغاز می شود تا بلع غذا راحت تر انجام شود.

بر خلاف تصور بیشتر مردم، شروع غذای جامد قبل از سن چهار ماهگی حتی به بهترشدن خواب کودک نیز کمکی نمی کند و می تواند سبب بروز خطراتی مانند آسپیراسیون، (رفتن غذا به مجرای هوایی کودک) شود. همچنین شروع تغذیه نوزاد، پیش از سن 4 تا 6 ماهگی موجب می شود تا کودک تمایل کمتری نسبت به شیر مادر نشان دهد.

bxs3

برخی از مادران قدیمی تر به مادران جوان پیشنهاد می کنند که غذا دادن به کودک 4 ماهه خود را شروع کنند، ولی علم پزشکی امروزه بهترین سن شروع غذای کمکی به کودک را 5 تا 6 ماهگی می داند. غذا دادن به کودک در پایان چهارماهگی باید با نظر پزشک و با توجه به ویژگی های جسمی و رشدی کودک باشد.

همچنین توصیه پزشکان بر این است که میوه را دیرتر در برنامه غذایی کودک بگنجانید به همین دلیل توصیه می شود، مرکبات را در پایان یک سالگی به کودک بدهید. در غذای کمکی کودک هشت ماهه هم می توان هر روز یک عدد زرده تخم مرغ به برنامه غذایی کودک اضافه کرد.
گاهی برخی از مادران هر غذا و یا میوه ای که خودشان می خورند، به کودکشان می دهند، که این کار صحیحی نیست، زیرا باعث می شود؛ ذائقه کودک با طعم هایی آشنا شود که ضرورتی ندارد و در نتیجه غذا هایی که مناسب سن خودش است را مصرف نکند.

غذا دادن به کودک 4 ماهه صحیح است یا غلط؟غذا دادن به کودک 4 ماهه صحیح است یا غلط؟

bxs4

شما می توانید فرنی، سرلاک و حریره بادام را روزانه در حجم کم (یعنی دو قاشق مرباخوری) به عنوان غذای تکمیلی به کودک بدهید و به تدریج روزانه یک قاشق بر مقدار آن بیفزایید. در نهایت تعداد دفعات و حجم غذا باید روزانه به دو وعده و هر وعده ۱۵ قاشق مرباخوری برسد. البته غذا های کمکی که تهیه می کنید، باید غلظت مناسبی داشته باشد. در ابتدا پیشنهاد می شود، غذای کمی مقداری غلیظ تر از شیر باشد و روزانه بر غلظت آن افزوده شود. بعد از این یک ماه یعنی از ۶ و نیم ماهگی یا هفت ماهگی کودکتان می تواند سوپ بخورد. مقدار سوپ را از روزی دو تا سه قاشق مرباخوری شروع کنید و به تدریج بر مقدار آن بیفزایید.

bxs5

زمانی که پزشک تشخیص دهد می توانید، غذا دادن به کودک 4 ماهه را شروع کنید، در واقع معده ی او با رسیدن به این سن بزرگتر شده و از این نظر به توسعه ی عادات غذایی که بیشتر شبیه بزرگسالان است، رو می آورد. علی رغم اینکه غذای کمتری می خورد، به وزنش اضافه می شود. او ممکن است اقدام به برداشتن غذا از بشقاب دیگران کند.

علاوه بر سن، باید به سایر نشانه ها ی آماده بودن کودک برای دریافت غذای جامد نیز توجه داشت؛ مانند نشستن کودک و یا گردن گرفتن و نگه داشتن سرش، در صورتی که این موارد در کودک مشاهده شد و پزشک کودک هم نظر موافق داشت، می توان از غذای جامد به عنوان مکمل غذای کودک استفاده کرد.

در رژیم غذایی کودک و در مقدار مواد مغذی، متعادل عمل کنید؛ به طوری که کودکتان نه دچار فقر مواد مغذی و نه افراط در مصرف هر یک از این مواد شود.
اگر می خواهید به کودکتان غذای جامد جدیدی بدهید، در ابتدا فقط ۲ تا ۳ قاشق از آن غذا را به او بخورانید. چنانچه بتواند آن ماده ی غذایی را فاقد بالا آوردن و یا فاقد ایجاد هیچ گونه دل دردی هضم کند، آنگاه می توانید به دادن آن غذا به کودک ادامه دهید.
حتماً کودکتان در حالت نشسته، غذا بخورد. کودک چهار ماهه، را می توان در دامان خود یا صندلی کودک بنشانید. حالت نشسته، به او کمک خواهد کرد غذای خود را سریعتر و بهتر هضم کند.

غذا دادن به کودک 4 ماهه صحیح است یا غلط؟غذا دادن به کودک 4 ماهه صحیح است یا غلط؟

bxs6

برای غذا دادن به کودک از یک قاشق کوچک استفاده کنید و با تقسیمات کوچک او را تغذیه کنید.
جهت جلوگیری از سوختن دهان کودک، از قبل غذا را مزه و امتحان کنید و بعد به کودک خود بدهید.
با تغذیه زودهنگام، کودک ممکن است کالری زیادتر یا کمتر از آنچه نیاز دارد دریافت کند اما در مجموع خطر چاقی در کودک افزایش می یابد.
وقت خوردن غذا، پیش از آنکه کودک شیرش را بخورد و زمانی خیلی خسته یا گرسنه نیست به او ماده ی غذایی جدیدی را برای مزه کردن بدهید.
سعی کنید از غذاهای خانگی برای کودک استفاده کنید و کمتر از غذاهای آماده شده استفاده نمایید؛ با این حال، اگر غذای آماده به کودک خود می دهید، تاریخ انقضاء و همچنین مواد تشکیل دهنده ی آن را چک کنید و از دادن غذاهایی که دارای نمک یا قند افزودنی هستند، خودداری کنید.

به طور مستقیم از شیشه به او غذا ندهید. مقدار کمی غذا را در بشقابی تمیز گذاشته و آن را در مقابل کودک قرار دهید. این کار ممکن است کودک را به تمام کردن وعده غذایی اش تشویق کند؛ در عین حال سر میز دیگران را می بیند که مشغول تمام کردن غذای خود هستند.
به تعویق انداختن غذای جامد از جمله غذا هایی که به شدت آلرژی زا هستند، از بروز آسم، تب یونجه یا آلرژی های غذایی کودک جلوگیری می کند.

غذا دادن به کودک 4 ماهه باید از روی برنامه ای که پزشک مشخص می کند باشد و چون کودک شما هنوز معده اش کوچک است باید از زیاد غذا دادن به کودک 4 ماهه اجتناب کنید.

.

منبع : samatak.com