آکاایران: مواد غذایی حاوی کلسیم برای بچه ها

مواد غذایی حاوی کلسیم, موادغذایی سرشار از کلسیم

موادغذایی سرشار از کلسیم برای رشد صحیح و کامل استخوان های بچه ها ضروری است. مصرف کلسیم کافی در دوران کودکی، از ریسک پوکی استخوان در آینده کم می کند. مقدار کافی کلسیم در بچه های یک تا ۳ ساله ۷۰۰ میلی گرم، بچه های ۴ تا ۸ ساله هزارمیلی گرم و نوجوانان ۹ تا ۱۸ساله، ۱۳۰۰میلی گرم – برابر با ۴ فنجان- است.

اما مشخص شده در بچه های ۱۲ ساله، تنها یک دختر از هر ۱۰ نفر و یک پسر از هر ۳ نفر مقدار کافی کلسیم روزانه را دریافت می کنند. در این مطلب از ابرتازه ها مواد غذایی حاوی کلسیم برای بچه ها را بیان می نماییم. برای استفاده از این مطلب ما را همراهی نمایید.

محصولات لبنی در کنار شیر

جز شیر، سایر لبنیات نیز حاوی کلسیم هستند. هرچند که میزان کلسیم لبنیاتی مانند ماست، پنیر، خامه و… به مراتب از شیر کمتر است، اما می توانید با اضافه کردن آنها به وعده های غذایی مختلف، نقشه های خود را عملی کنید. یک لیوان شیر حدود ۳۰۰میلی گرم کلسیم در خود دارد.

در مقابل، یک پیاله ماست و ۵۰ گرم پنیر نیز تقریبا به همین میزان کلسیم در خود دارند. به گفته دکتر کریگر، بهتر است بچه های بزرگ تر از ۲ سال، لبنیات کم چرب را به جای انواع طعم دار آنها (مانند ماست های میوه ای و…) مصرف کنند. اما مصرف شیرهای طعم دار (مانند شیرکاکائو و…) در این سن برای آنها جذاب تر و سالم تر است.

مواد غذایی حاوی کلسیم برای بچه هامواد غذایی حاوی کلسیم برای بچه ها

جز شیر، سایر لبنیات نیز حاوی کلسیم هستند

کلسیم شیرسویا

شما از مزایای تغذیه بچه ها با شیر آگاه هستید. اما اگر فرزندتان نتوانست شیر بخورد چه باید کرد؟ بسیاری از بچه ها – و حتی بزرگسالان- به شیر حساسیت دارند یا با مصرف آن دچار مشکلات گوارشی می شوند اما راه حل، استفاده از شیرسویا است. شیر، ماست، پنیر و سایر لبنیات حاوی کلسیم هستند. اما دانه های سویا نیز مقدار کافی از این ماده را در خود دارند و هر فنجان شیرسویا حاوی ۱۰ میلی گرم کلسیم است. هر چند که جذب این کلسیم کمی برای بدن مشکل است، اما به هر حال سویا و محصولات غذایی که از آن تهیه می شوند، پس از شیر و مشتقات آن، از بهترین منابع کلسیم برای ما به حساب می آیند.

حتما بخوانید:  نیاز کودکان به کلسیم چقدر است؟

مواد غذایی حاوی کلسیم برای بچه هامواد غذایی حاوی کلسیم برای بچه ها

هر فنجان شیرسویا حاوی ۱۰ میلی گرم کلسیم است

نخودسبز

هر پیاله نخودسبز حاوی ۴۵ میلی گرم کلسیم است. اما این ماده غذایی علاوه بر تامین کلسیم بدن به تامین ویتامین K نیز کمک می کند. برخی مطالعات نشان داده اند مکمل های ویتامین K، منجر به تراکم استخوان ها و افزایش استحکام آنها می شود. به علاوه نخودسبز، منبعی عالی از پروتئین و ویتامین های A و C نیز به شمار می رود. علاوه بر موارد ذکر شده، خوردنی های دیگری نیز حاوی کلسیم هستند. استخوان ماهی های آزاد، سیب زمینی شیرین و موادغذایی غنی شده، از دیگر خوردنی های مورد علاقه کودکان هستند که می توانند جایگزین هایی کارساز برای تامین کلسیم کودکان باشند.

مواد غذایی حاوی کلسیم برای بچه هامواد غذایی حاوی کلسیم برای بچه ها

هر پیاله نخودسبز حاوی ۴۵ میلی گرم کلسیم است

مکمل های کلسیم در آبمیوه ها

استفاده از مکمل های مخصوص نیز راهی دیگر برای رساندن کلسیم کافی به بچه ها یا پیرمردهای بهانه گیری است که از مصرف شیر طفره می روند. یک مکمل می تواند به یک فنجان آبمیوه تا ۵۰۰ میلی گرم کلسیم بیفزاید. البته قبل از استفاده، حتما به طور دقیق راهنمای روی بسته مکمل را بخوانید.

توجه داشته باشید که میزان کلسیم موردنیاز روزانه برای افراد به سن آنها وابسته است. به عنوان مثال، بزرگسالانی تا ۵۰ سال، روزانه به هزار میلی گرم کلسیم نیاز دارند و بچه ها و نوجوانان ۵۰۰ تا ۱۳۰۰ میلی گرم و در صورت دریافت کلسیم اضافه، بدن افراد، آن را دفع می کند. به هر حال هیچ کس کتمان نمی کند که یک لیوان آب پرتقال جذابیت بیشتری نسبت به یک لیوان شیر دارد. همچنین یک لیوان آب پرتقال تازه، به خودی خود حدود ۵۰میلی گرم کلسیم در خود دارد.

مواد غذایی حاوی کلسیم برای بچه هامواد غذایی حاوی کلسیم برای بچه ها

یک لیوان آب پرتقال تازه، به خودی خود حدود ۵۰میلی گرم کلسیم در خود دارد

حبوبات

لوبیا، نخود، عدس و سایر حبوبات حاوی مقدار مطلوبی از کلسیم هستند. حبوبات در حالت معمولی حدود ۱۳۰میلی گرم کلسیم دارند که تقریبا برابر نصف لیوان شیر است. همچنین مصرف یک پیاله از یک کنسرو لوبیا، حدود ۱۹۰ میلی گرم کلسیم به بدن می رساند. مصرف غذاهایی مانند لوبیای گرم، عدسی و خوردنی های حاوی حبوبات، می تواند به تامین کلسیم بدن بچه ها کمک کند. ترکیب کلم بروکلی و ماستکلم بروکلی از منابع کلسیم به شمار می رود. دو پیاله کلم بروکلی پخته شده یا ۵ ساقه خام از آن، به اندازه یک لیوان شیر در تامین کلسیم بدن کارساز است. ولی ترغیب کودکان به مصرف آن کار ساده ای نیست. اما چنانچه از ماست برای ترغیب کودک استفاده کنید، موضوع فرق می کند.

حتما بخوانید:  مواد غذایی کلسیم دار برای کودکان که می تواند جایگزین شیر باشد

مواد غذایی حاوی کلسیم برای بچه هامواد غذایی حاوی کلسیم برای بچه ها

لوبیا، نخود، عدس و سایر حبوبات حاوی مقدار مطلوبی از کلسیم هستند

منبع: armandaily.ir

مواد غذایی حاوی کلسیم برای کودکان

.

منبع : abartazeha.com