آکاایران: در ایده های غذایی برتر برای کودکان 11 ماهه(بخش اول) ، چهار غذا برای کودکان 11 ماهه معرفی شد ، در ادامه غذاهای دیگری برای کودکان عزیزتان معرفی شده است.

1. استفاده از جو برای غذای کودک 11 ماهه

غلات و حبوبات منابع غنی از ویتامین ها و مواد معدنی برای کودکان هستند، جو بهترین ماده غذایی برای عادت دادن کودکان به خوردن غلات است. جو دوسر سرشار از کلسیم، ویتامین B کمپلکس، فیبر و مواد معدنی است. از طرفی هم کودکان عاشق طعم و بافت جو هستند. برای تهیه فرنی با جو، 3 قاشق غذاخوری جو دو سر را پودر کرده و در قابلمه ای بریزید، 4/3 فنجان آب به آن اضافه کرده و به مدت ده دقیقه در حرارت ملایم و با هم زدن های مداوم بجوشانید. شما می توانید برای به قوام آمدن مواد و به دست آندن مایع یک دست، نصف فنجان یا مقدار بیشتری شیر نیز به فرنی اضافه کنید. در نهایت، مقدار اندکی شکر برای شیرین شدن به این مخلوط اضافه کرده و آن را از روی شعله بردارید. بعد از خنک شدن فرنی جو، آن را به عنوان غذای کودک خود سرو کنید.

 غذای کودک 11 ماهه

2. گنجاندن سبزیجات در غذای کودک 11 ماهه:

با بزرگ شدن کودکان و شروع 11 ماهگی از زندگی آن ها، کودکان خود را به خوردن سبزیجات عادت دهید. اسفناج منبع بزرگی از مواد مغذی لازم برای یک کودک در حال رشد است، زیرا ویتامین ها و مواد معدنی موجود در اسفناج، نیازهای کودک برای تغذیه سالم را فراهم می کند. یک فنجان برگ اسفناج تازه را کاملا بشویید، به طوری که تمام میکروب های آن از بین برود. سپس برگ های تمیز اسفناج را برای چند دقیقه بخارپز کنید تا آن ها چروک و پژمرده شوند. سپس شعله آن را خاموش کنید تا خنک شود و با استفاده از مخلوط کن، آن را به شکل پوره درآورید. می توانید مقدار کمی آب برای رقیق و یک دست شدن پوره اضافه کنید. اکنون پوره اسفناج که مقوی ترین غذای کودک به شمار می آید ، حاضر است!

ایده های غذایی برتر برای کودکان 11 ماهه (بخش دوم)غذای کودک

3. سیب و گلابی، ترکیبی خوشمزه برای تغذیه کودک 11 ماهه :

یک سیب کوچک و یک گلابی کوچک را به خوبی بشویید و پوست آن ها را جدا کنید. میوه ها را به مکعب-های کوچک خرد کرده و آن ها را در یک قابلمه بخارپز کنید. در هنگام پختن، مقدار کمی آب و اندکی دارچین به آن ها اضافه کنید و مخلوط را به مدت 5-7 دقیقه بجوشانید. پس از پخته شدن، میوه ها را با یک قاشق غذاخوری آب تبدیل به ماده ی خمیری یک دست بکنید، کودک شما عاشق این ماده چسبنده میوه ای و چاشنی دار خواهد شد!

 غذای کودک 11 ماهه

4. هلو خامه ای بهترین غذای کودک 11 ماهه:

هلو دارای طعم فوق العاده ای است، اکثر کودکان عاشق طعم ترکیب هلو و آوکادو هستند، خامه درست شده از آوکادو، یک ماده غذایی سالم و بی خطر و حاوی مواد مغذی لازم برای کودکانی است که نیاز به افزایش وزن دارند. سطح دو عدد هلو را لایه برداری کرده و هسته های آنها را هم دور بیندازید. برای چند دقیقه هلوها را بخارپز کنید نرم شوند. در همین حال، یک ملاقه از گوشته آووکادو را هم به آن ها اضافه کنید، ترکیب آووکادو و هلو در مخلوط کن با اضافه کردن مقدار بسیار کمی آب، آن را به یک پوره میوه ای خوشمزه تبدیل می کند که خوشمزه ترین غذای کودک خواهد بود.

ایده های غذایی برتر برای کودکان 11 ماهه (بخش دوم)غذای کودک

5. مصرف آبمیوه کودکتان را در فصل تابستان افزایش دهید:

وقتی که تابستان فرا رسید، قرار دادن آبمیوه های طبیعی فصل در رژیم غذایی کودکان 11 ماهه یک راه ساده برای حفظ آب بدن کودکان و تامین انرژی مورد نیاز بدن آن ها است. اکثر بچه ها انار را دوست دارند، بنابراین برای تهیه آب انار، یک انار رسیده را به دو نیمه برش دهید و آن را به صورت وارونه بر روی یک بشقاب قرار داده و به آرامی با پشت یک قاشق چوبی به آن ضربه بزنید تا دانه های انار جدا شوند. سپس، دانه های انار را در مخلوط کن ریخته و ترکیب یک دست به دست آمده را فشار دهید تا آب صاف از آن جدا شود و ذرات جامد دانه ها را دور بیندازید. اکنون می توانید در وعده های صبح و بعد از ظهر این آب انار تازه را به کودک خود بدهید.

 غذای کودک 11 ماهه

6. حبوبات را در غذای کودک فراموش نکنید:

پروتئین ها از بلوک های ساختمانی مهم بدن ما هستند و کودکان در حال رشد نیاز بیشتری به آن دارند. لپه، ماده غذایی بسیار خوبی برای شروع اضافه کردن حبوبات در غذای کودکان است، زیرا هضم آن نسبت به حبوبات دیگر نسبتا راحت است. شما می توانید لپه را با آب کافی و کمی نمک و زردچوبه پخته و به صورت پوره یک دست درآورید. همچنین می توانید برای به قوام آمدن خوراک کودکتان، چند قاشق غذاخوری برنج پخته شده هم به آن اضافه کنید. برای نرم تر شدن خوراک، می توانید با یک گوشت کوب آن را کاملا یک دست کنید. اکثر کودکان این خوراک را دوست دارند!

.

منبع : mamanam.com