آکاایران: مجموعه: تغذیه کودک

آکاایران: بهترین مواد غذایی برای تقویت بینایی کودکان

  کودکان علاوه بر تغذیه باید هر روز چشم های خود را ورزش بدهند

 

در عصر تکنولوژی و رایانه، تمرکز چشمان کودکان بر صفحه رایانه، تلفن همراه و تلویزیون روز به روز بیشتر می شود. این در حالی است که کودکان برای انجام سایر فعالیت های روزانه، خصوصا کودکانی که به مدرسه می روند، نیز به قوه بینایی خود نیاز زیادی دارند. از آثار نامطلوب فناوری های نوین بر چشمان کودکان که بگذریم، می رسیم به عوامل تقویت کننده این عضو مهم بدن. آیا عاملی وجود دارد که بتواند با آثار مخرب استفاده از وسایل عصر نوین مبارزه کند و چشمان کودکان را تقویت کند؟ پاسخ به این پرسش مثبت است - تغذیه.

 

کودکان علاوه بر تغذیه باید هر روز چشم های خود را ورزش بدهند، برای مدت زمان طولانی جلوی رایانه ننشینند و به صفحه آن چشم ندوزند، برای برطرف شدن خستگی چشم ها، مدتی آنها را بسته نگاه دارند.

 

تغذیه مفید برای تقویت چشم ها

تقویت چشم با مصرف آجیل ها 
بادام، گردو، پسته، فندق و... همگی حاوی اسیدهای چرب امگا3 هستند. البته نه به اندازه ماهی اما نسبت به سایر مواد غذایی، امگا 3 بیشتری دارند. علاوه بر آن، آجیل ها حاوی ویتامین E نیز هستند. ویتامین E و امگا 3 هر دو باعث تقویت بینایی می شوند و از خشکی چشم و سایر بیماری های چشم در آینده جلوگیری می کنند. می توانید انواع آجیل را با هم ترکیب کنید و هر روز یک مشت به کودکتان بدهید.

 

 تغذیه مفید برای تقویت بینایی کودکان
ویتامین E و امگا 3 موجود در آجیل باعث تقویت بینایی می شوند 

 

تقویت چشم با مصرف آووکادو 
آووکادو حاوی لوتئین است و مقدار لوتئین آن از سایر میوه ها بیشتر است.
لوتئین باعث بهبود بینایی چشم کودکان می شود و از به وجود آمدن آب مروارید مانع می شود شما می توانید آووکادو را به صورت پوره نیز استفاده کنید.  آن را با فلفل دلمه ای ترکیب کنید و در سالاد و یا ساندویچ کودکتان بگذارید. پوره آووکادو را می توانید روی نان بمالید و به او بدهید تا به جای صبحانه بخورد.


تقویت چشم با مصرف زرده تخم مرغ
زرده تخم مرغ حاوی لوتئین است البته برای آنکه خواص آن حفظ شود، زرده تخم مرغ را نباید زیاد بپزید. بهتر است که از تخم مرغ های ارگانیک استفاده کنید. تخم مرغ های ارگانیک (رسمی) حاوی مواد مغذی بیشتری هستند. اگر بتوانید مقداری روغن مثل روغن زیتون، روغن نارگیل و یا حتی کره به زرده تخم مرغ اضافه کنید، میزان جذب آن بالاتر می رود.

 

 غذاهای مفید برای تقویت بینایی
مصرف تخم مرغ به تقویت چشم کودکان کمک می کند


تقویت بینایی با مصرف حبوبات کامل سبوس دار
زینک برای سلامت چشم ها بسیار ضروری است و در حبوبات کامل سبوس داری چون گندم کامل و برنج قهوه ای یافت می شود. حبوبات کامل سبوس دار همچنین سرشار از سایر مواد مغذی مفید برای چشم ها مانند نیاسین (niacin) و ویتامین E هستند بنابراین از دادن کربوهیدارت های سفید فاقد سبوس مانند برنج سفید، ماکارونی و برنج ساده به کودک خودداری کرده و به جای آن ها از حبوبات کامل سبوس دار استفاده کنید.


چند توصیه برای تقویت چشم کودک
- روز کودک خود را با دادن تخم مرغ به او شروع کنید. تخم مرغ حاوی پروتئین کافی است و زرده آن از بیماری های چشم مانع می شود.
- سیر یک نوع ماده غذایی فوق العاده است. سیر از عدسی چشم محافظت می کند. هرگز نسبت به دریافت آب و مایعات کافی در بدن کودکتان بی توجه نباشید.


- فرزند شما باید هر روز مقدار کافی آب بنوشد تا از خشکی چشم ها جلوگیری شود. شکلات تلخ نیز حاوی فلوونوئید است که توانایی محافظت از رگ های چشم کودکتان را دارد.

 

 تقویت بینایی کودکان
داشتن یک سبک زندگی سالم کلید حل تمام مشکلات مربوط به بینایی است

 عادات سالم روزمره

برخی از عادات سالم روزمره که می توانند به شما برای تقویت بینایی کودک کمک کرده و سبب اطمینان از بهتر شدن کیفیت بینایی او شوند شامل موارد زیر است:
- به او غذاهای سالم بدهید. از دادن غذاهای فست فودی، حاضری و نوشیدنی های دارای رنگ های مصنوعی به کودک خودداری کنید و نیز تا حد امکان از شکر دوری کنید.


- همیشه اطمینان حاصل کنید که هنگام مطالعه کودک نور کافی یا نور طبیعی در فضای محیط وجود داشته باشد.


- به طور جدی از استفاده طولانی مدت کودکتان از رایانه یا سایر تجهیزات دارای صفحه نمایش جلوگیری کنید. کودک را تشویق کنید در فواصل زمانی تعیین شده به چشمانش استراحت بدهد.


- اطمینان پیدا کنید که کودکتان به قدر کافی می خوابد و استراحت کافی نیز دارد زیرا این موارد به حفظ سلامتی چشمانش کمک خواهند کرد. استراحت دادن به چشم ها نیز درست به اندازه تغذیه مناسب و ورزش مرتب مهم است.


- داشتن یک سبک زندگی سالم کلید حل تمام مشکلات مربوط به بینایی است و عاملی برای تقویت بینایی کودک محسوب می شود. به چشمانتان اجازه دهید غذاهای سالم بخورد، خوب بخوابد و جهت داشتن بینایی قوی و مشخصا یک بدن سالم به طور مرتب ورزش کنید.


گردآوری: بخش کودکان بیتوته


salamatnews.com

 koodaket.com

 


.

منبع : beytoote.com