آکاایران: تصور ذهنی ما درباره کودکان این است که همه آنها به طور ذاتی و طبیعی باید به غذا خوردن علاقه داشته باشند و زمانی که گرسنه شوند به راحتی سر سفره یا میز بنشینند تا غذایشان را بخورند اما حقیقت این است که برخی از کودکان برای این که به اندازه ای کافی غذا بخورند. نیاز به کمک والدین دارند. در واقع مشکل تغذیه و بدغذایی کودکان، مشکل شایع و نگران کننده ای برای والدین است.

در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, تصمیم داریم روشهای والدین ژاپنی را برای حل معضل بد غذایی کودکان آموزش دهیم تا بدانید که چگونه با حفظ آرامش اعصاب و انرژی خود و کودکشان، به فرزندشان می آموزند که از وعده های غذایی سالم خود لذت ببرد. 

۱۰ راهکار طلایی برای بچه‌های «بدغذا»

غذای کودک را در ظرف کوچکتر سرو میکنند

کودک با استفاده از ظروف کوچکتر تشویق می شود وعده های غذایی خود را خود سرو کند که این امر تاثیر بسزایی در افزایش میل خوردن غذا در کودک ایجاد میکند، نکته ای که والدینی که به اجبار به فرزندشان غذا میخورانند، باید حتما رعایت کنند.

اطلاعات ایمنی مواد غذایی برای کودکان زیر 5سال +عکس | اقتصاد آنلاین

کودک را درگیر وعده های غذایی خانوادگی میکنند

والدین ژاپنی فضایی منحصر به فرد در خانه ایجاد می کنند که به شکل غیر مستقیم، قدرت انتخاب غذای سالم و شیوه زندگی صحیح را در کودک ایجاد می کند. خوردن منظم غذا با یکدیگر و اجازه دادن به حضور و همکاری کودک در فرایند پخت و پز ممکن است او را تشویق کند تا علاقه بیشتری به آنچه می خواهد بخورد نشان دهد از طرفی حضور در کنار خانواده در لحظه سرو غذا تاثیر فوق العاده ای در او دارد، پس به دلیل بدغذا بودن فرزندتان او را جدا از خانواده مجبور به خوردن غذا نکنید، هرچقدر هم او در خوردن غذا ناسازگاری می کند، باز وعده ی غذایی اش را در زمان خوردن غذا همراه خانواده بگنجانید.

رفتار کودکان هنگام غذا خوردن | کودک آنلاین

فعال نگه داشتن کودک راز دیگر ژاپنی هاست

ژاپنی ها اغلب دوچرخه سواری یا پیاده روی سریع را به عنوان شیوه سفر خود در مسافت های کوتاه ترجیح می دهند. به نوعی، والدین ژاپنی فرزندان خود را تشویق می کنند تا فعالیت های بدنی مانند دویدن و پریدن را انجام دهند تا بازی های رایانه ای که هرچقدر از عوارضش بگوییم کم است. آنها اهمیت فعالیت های بدنی را در مورد افزایش اشتهای سالم فرزندشان می دانند، برای همین به جای این که به فرزند خود اجازه دهند ساعت ها بازی های ویدئویی انجام دهد، او را برای قدم زدن در پارک محله یا بازی های پر تحرک در خانه تشویق می کنند.

دوچرخه سواری کودکان و حفظ ایمنی

اجازه میدهند کودک طعم های جدید را تجربه کند

کودکان به راحتی از خوردن غذاهای مشابه خسته می شوند و عادات غذایی آنها به طور مکرر تغییر می کند. برای کودک مهم است که غذاهای جدید را تجربه کند و اکثر والدین ژاپنی این موضوع را بسیار جدی می گیرند. به گفته کارشناسان، هرچه کودک انواع مختلف غذاهای سالم را تجربه کند، علاقه او به رژیم های سالم تر بیشتر می شود. وقتی به کودک اجازه می دهید نمونه غذاهای مختلف و البته سالم را امتحان کند، لذت از طعم غذاها در او نیز افزایش می یابد و تمایل به امتحان غذاهای جدید پیدا می کند.

آداب غذایی ژاپنی ها یا رژیم غذایی ژاپن | ایران نیهون - راهنمای گردشگری

اجازه میدهند از عمل غذا خوردن لذت ببرد

یکی از دلایلی که کودکان نسبت به غذا بیزار می شوند، مجبور شدن مکرر به خوردن چیزی است که دوست ندارند. بگذارید هر از گاهی برای کودک رفتارهای درمانی مختص رفع بد غذایی انجام شود یعنی با ایجاد تنوع، او را در مسیر رفع بدغذایی قرار دهید. والدین باید از سخت گیری بیش از حد در مورد تغذیه خودداری کنند. کودک باید از خوردن غذا خود لذت ببرند و ساده گرفتن مسئله با کم کردن حجم غذا و راحت گذاشتن کودک در خوردن آن، این لذت را برایش فراهم میکند.

6 راز سیستم آموزشی ژاپن که بچه ها را برای موفقیت در زندگی آموزش می دهند