آکاایران: مادر بودن نمونه و سنبل بارزی از وفاداری و از خود گذشتگی است زمانی که یک مادر به خاطر آسودگی و حفظ سلامت فرزند دلبند خود از خوردن خیلی چیزها باید محروم باشد می توان به سادگی عشق را در این از خود گذشتگی مشاهده کرد. دوران بارداری و شیردهی از دوران مهمی است که بیشتر مادران باید به آن توجه داشته باشند رعایت برخی از نکات تغذیه، بهداشتی و روانی در این دوران می تواند به حفظ بیشتر سلامت کودک و نوزاد کمک کند از نکات قابل توجه تغذیه ای در این دوران نخوردن میوه های ممنوعه در دوران شیردهی است.

میوه های ممنوعه در دوران شیردهی

دوران شیردهی برای مادران خاطره انگیز و بر روی آینده کودکان تاثیرگذار است. تغذیه دوران شیردهی بر دستگاه گوارش کودک اثر می گذارد. رژیم شیردهی و اینکه مادران چه مواد غذایی را بهتر است مصرف کنند ، خوراکی های ممنوعه چه می باشند؟ چه غذاهایی کیفیت شیر مادر را بالا می برند؟ در صورتی که تغذیه مادر شیرده با توجه به توصیه های غیر اصولی اطرافیان باشد به مادر و نوزاد آسیب می رسد.

در این دوران برخی از میوه ها وجود دارند که خودداری از مصرف آنها باعث می شود نوزاد از سلامت و رشد جسمانی سالمی برخوردار باشد. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به معرفی میوه های ممنوعه برای مادران شیرده خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

غذاها و خوراکی های ممنوعه در دوران شیردهی

مصرف بادام زمینی ممنوع

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که به بادام زمینی حساسیت دارید توصیه می شود تا زمان اتمام دوران شیر دهی از مصرف این ماده غذایی خودداری کنید.

حساسیت به بادام زمینی باعث ایجاد کهیر، التهاب پوستی و خس خس سینه نوزاد می شود. این حساسیت از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود. مصرف بادام زمینی حتی در مقدار کم نیز باعث انتقال آلرژی به بدن نوزاد در ظرف یک الی شش ساعت می شود.

خواص بادام زمینی و مضرات ؛ آشنایی با خواص و مضرات مصرف بادام زمینی - فال و  خواب

نارنگی از میوه های ممنوعه در دوران شیردهی   

اگر چه توصیه شده است که برای افزایش شیر در این دوران بهتر است از میوه هایی مانند انگور، انجیر، لیمو و پرتقال و نارنگی استفاده کنید اما دقت داشته باشید که مصرف مرکبات و از جمله نارنگی می تواند در بیشتر مواقع طعمی تیز وارد شیر مادر کند. برخی از نوزادان از این طعم بیزار هستند و ممکن است هنگام شیر خوردن اعتراض خود را به صورت گریه نشان داده و یا بالا بیاورند.

گاهی  اوقات نیز ممکن است بر اثر وجود این میوه ها در شیر، نوزاد دچار حساسیت ناحیه پوشک شود. مرکبات و از جمله نارنگی حاوی ترکیبات اسیدی هستند که باعث ایجاد سوزش در دستگاه گوارشی نوزاد می شوند.

نارنگی در شیردهی ؛ خواص و مضرات خوردن نارنگی در دوران شیردهی - فال و خواب

آلو و گیلاس از میوه های ممنوعه در دوران شیردهی

به طور کلی مصرف برخی از میوه های پر خاصیت و مفید در این دوران باعث ایجاد نفخ و مشکلات گوارشی در بدن نوزاد می شود و بهترین راه حل این است که از مصرف آنها پرهیز شود و غذاهای دیگری جایگزین آنها شود.

میوه های ممنوع در شیردهی

مصرف مکمل ها به جای میوه های ممنوعه

همان طور که توضیح داده شد برخی از میوه هایی که مصرف آنها برای بدن و به خصوص برای زنان شیرده مفید هستند به دلیل مشکلات گوارشی که برای نوزاد ایجاد می کنند مصرف آنها در این دوران توصیه نمی شود. اما ممکن است از خود بپرسید که چگونه می توان این کمبود را در بدن مادران شیرده جبران کرد و در عین حال با شیر با کیفیت و حاوی ویتامین های لازم نوزاد را تغذیه کرد.

مادران می توانند به جای مصرف انواع میوه های ممنوعه در این دوران از مکمل های جایگزین استفاده کنند تا این کمبود جبران شود.

 

مصرف برخی از سبزیجات ممنوع

غذاها و میوه های ممنوع در شیردهی

علاوه بر مصرف میوه هایی که ذکر شد برخی از سبزیجات نیز وجود دارند که مصرف آنها در این دوران توصیه نمی شود. این گروه از سبزیجات شامل کلم بروکلی، گل کلم، پیاز، خیار و کلم می باشد. مصرف این مواد در دوران شیردهی باعث بروز دل درد و ایجاد بی قراری در او می شود.

مصرف بیش از حد سبزیجاتی مانند جعفری میزان شیر مادر را کاهش می دهند. بنابر این توصیه می شود بعد از مصرف این مواد غذایی میزان شیر مادر بررسی شود زیرا نوزاد در این سن برای رشد کامل به شیر مادر نیاز دارد.

علاوه بر مواردی که ذکر شد مصرف نعناع و مریم گلی نیز در این دوران باعث کاهش میزان شیر مادر می شود. به همین علت نیز مادران برای از شیر گرفتن نوزادان از نعناع استفاده می کنند.

از مصرف مرکبات در دوران شیردهی پرهیز کنید

خوردن برخی از میوه ها مانند انواع مرکبات باید در دوران شیردهی محدود شود زیرا این میوه ها می تواند باعث بروز مشکلاتی در نوزادان شود. برخی از مرکبات و میوه های ترش و آبدار شامل کیوی، آناناس، لیمو، توت فرنگی، انگور و پرتقال می باشند که به علت ترش مزه بودن حاوی اسید هستند و اگر وارد شیر مادر شوند باعث ترش مزه شدن شیر شده و خوردن شیر آنها توسط نوزاد، واکنش های متفاوتی را به دنبال خواهد داشت.

برخی از نوزادان با خوردن شیر مادری که مرکبات مصرف کرده دچار حالت تهوع می شوند و از خوردن شیر خودداری می کنند و یا ممکن است دچار برخی از مشکلات گوارشی شوند. آنها این واکنش را به صورت گریه نشان می دهند.

پرتقال میوه های ممنوعه در دوران شیردهی

میوه های ممنوعه در شیردهی

یکی از این میوه ها پرتقال می باشد که اگر چه دارای خواص فراوانی است و مصرف آن در دوران بارداری و شیردهی به مادران توصیه می شود اما ممکن است برای برخی چنین نباشد. دستگاه گوارش کودک در چند ماه اول تولد هنوز به طور کامل رشد نکرده است و در حال توسعه می باشد، در نتیجه ممکن است نوزاد به مصرف این میوه و سایر مرکبات توسط مادر حساس باشد.

پرتقال دارای خاصیت اسیدی است و بر روی سیستم گوارشی نوزاد می تواند عوارضی را ایجاد کند که شایع ترین این عوارض به شرح زیر می باشد:

مصرف پرتقال در دوران شیردهی باعث ایجاد اختلال در عملکرد شکم نوزاد می شود و در نتیجه نوزاد دچار دل پیچه و حالت تهوع می شود.

گاهی اوقات مصرف پرتقال ممکن است باعث ایجاد مشکلات پوستی در بدن نوزاد شود. نوزادان در این سن به حالت اسیدی میوه های خانواده مرکبات خیلی حساس و تحریک پذیر است.

مصرف پرتقال در دوران شیردهی ممکن است باعث ایجاد نفخ در نوزاد شود.

 

مصرف کدام مواد غذایی در دوران شیردهی توصیه می شود؟

در دوران شیردهی مواد غذایی مانند شیر، گوشت و تخم مرغ برای تأمین پروتئین بدن مادر ضروری می باشد. مصرف این مواد غذایی به حفظ سلامت کودک کمک می کند و می تواند تا حدودی جایگزین مناسبی برای میوه های ممنوعه و تأمین ویتامین های مورد نیاز در بدن مادر شود.

مصرف برخی از سبزیجات سرشار از کلسیم و آهن می تواند در این دوران بسیار مفید باشد و سلامت نوزاد شما را تأمین کند از جمله سبزیجاتی که باید در دوران شیردهی مصرف کنید شامل نعناع، اسفناج، کلم می باشد. مصرف برخی از مغزها نیز مفید و تأثیر گذار بوده و به حفظ سلامت مادر و نوزاد کمک می کند.

توصیه می شود در این دوران از غذاهای سالم و طبیعی استفاده کنید. از مصرف بیش از حد دمنوش ها در این دوران نیز خودداری کنید زیرا این کار باعث ایجاد حالت تهوع مادر و نوزاد می شود.