مشکلات سفر را شکلات کنید

سفر با بچه ها ممکن است سختی های خاص خودش را داشته باشد. والدین با توجه و رعایت نکاتی می توانند سفر شیرینی را داشته باشند و از آن لذت ببرند ودر عین حال چیزهای زیادی به فرزندانشان یاد دهند و ازفرصت سفر برای تربیت آن ها استفاده کنند

** قبل از سفر، وسایل مطالعه، بازی، نقاشی، عکاسی و فیلمبرداری و سایر لوازم مورد نیاز فرزندتان را با خود بردارید.

** در سفر به فرزندانتان اجازه دهید حرف بزنند، سوال و حتی انتقاد کنند و شما با چهره ای باز با آن ها برخورد کنید و تا حد فهم آن ها، جواب های کوتاه و قانع کننده و گاه با مثال یا داستان برایشان عنوان کنید و مطمئن شوید پاسخ سوالات خود را گرفته اند و قانع شده اند.

** از اماکن تفریحی،تاریخی،مذهبی و دانستنی های بین راه تا مقصد برای آن ها توضیح دهید که لازمه این امر، مطالعه قبلی شما راجع به موضوعات است.

** در طول سفر با خوش رویی و شوخی های مفید و لطیفه های سالم بچه ها را سرگرم کنید به ویژه خاطرات زیبای خود، دوستان و مخصوصاً پدر و مادر و کودکی های خودتان را برای بچه ها بیان کنید.

** بگذارید بچه ها در مکان های توقف ( با حفظ مسایل ایمنی ) بازی کنند، از تپه ها بالا بروند، با شن های کنار دریا خانه بسازند و تا حد امکان آزاد باشند. هر چند ساعت که از سفر می گذرد، به بهانه ای توقف کنید، اغلب عصبانیت ها و خشونت ها و دعواها می تواند از تنگی جا، یکنواختی مسیر سفر و خستگی بدن باشد.

** در ادای فرایض به ویژه نماز، آن هم نماز اول وقت در صورت وجود مسجد و جماعت، غفلت نکنید. فراموش نکنید که هر کار ما بزرگ ترها برای بچه ها الگو و درس است. ممکن است شما در شهر خود، در اداره یا مسجد نماز بخوانید و به منزل بیایید و هیچ گاه بچه ها نماز شما را نبینند اما در سفر و در کنار آن ها، این مسایل چشمگیر بوده و تأثیر فراوانی خواهد داشت.

** دوری از اسراف در غذا، شستن دست ها قبل و بعد از غذا، بسم الله گفتن و ...نکات قابل توجهی است.

** مقداری پول در اختیار بچه ها قرار دهید و با مهربانی آن ها را راهنمایی کنید تا آنچه برای خود لازم می دانند یا سوغات برای هم کلاسی ها و بستگان می خواهند بخرند، توان آن را داشته باشند.

** در سفر، گاهی جلسات مشورتی خودمانی تشکیل دهید و نظر همه را جویا شوید و نسبت به ادامه سفر آن ها را در جریان قرار داده و نظر خواهی کنید و حد وسطی را انتخاب و اجرا کنید.

** گاهی بچه ها در سفر با هم اختلاف نظر پیدا می کنند یا با هم مشاجره می کنند یا سرو صدای زیادی راه می اندازند، برخورد متین، منطقی و در عین حال مهربان و با لبخند، نه تنها اختلافات را برطرف می کند، بلکه محیطی دلنشین به جای خشونت جایگزین خواهد شد.

بچه ها می خواهند در طول سفر از تبلت یا ابزارهای صوتی و تصویری استفاده کنند. سعی کنید کنترل دوستانه ای داشته باشید حتی اگر صدا و تصویر مناسبی هست امکان استفاده جمع را از آن فراهم کنید

** به بچه ها فرصت دهید از مناظر زیبا، آبشارها، کوه ها و دریاها عکس و فیلم بگیرند.

** برای دستشویی رفتن بچه ها وقت داشته باشید و زمان مناسب برای این کار در نظر بگیرید. هر گونه فشار و طولانی شدن زمان ، اضافه بر ضررهای بدنی،گاهی موجب نابسامانی اخلاقی خواهد شد.

** رعایت خستگی سفر را کرده و زمان مناسبی برای خواب و استراحت آن ها در محیطی آرام فراهم کنید. اگر به علت سفر عادت خواب همیشگی تغییر کرده ، توصیه دوستانه ای برای خواب به آن ها بدهید.

** بچه ها می خواهند در طول سفر از تبلت یا ابزارهای صوتی و تصویری استفاده کنند. سعی کنید کنترل دوستانه ای داشته باشید حتی اگر صدا و تصویر مناسبی هست امکان استفاده جمع را از آن فراهم کنید.

** سعی کنید به طور غیر مستقیم تذکر بدهید و هیچ گاه نظرتان را بر جمع تحمیل نکنید.

** اگر معماهای زیبا بلدید با پرسش معماهای هوش، ریاضی و...آن ها را سرگرم کنید .

** در سفر و غیر سفر، از هرگونه تبعیض، محبت یا بغض بیجا خودداری کنید و در عمل به فرزندتان عدالت و صداقت را آموزش دهید.

 

فرآوری : زهرا سادات طباطبایی

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net