کودکانی خندان و خوشحال

برای پرورش کودکانی شاد و با اعتماد به نفس لزوما نباید والدین بی نقص و کاملی باشید، عشق و احترام اولین فاکتوری هایی هستند که کودکان شما به آنها نیاز دارند. با مبنا قرار دادن این دو عامل و اضافه کردن این پیشنهادات سازنده به وظایف پدر و مادریتان می توانید به فرزندانتان احساس مفید بودن از خودشان و دنیای اطرافشان را هدیه کنید.

پدر و مادر شاد و خوشحالی باشید: شاید این خیلی بدیهی به نظر برسد، ولی ارزش تکرار کردن را دارد. کلید داشتن فرزندی شاد، شاد بودن است.

 

حضور داشته باشید: بهترین کاری که پدر و مادر می توانند برای فرزندشان انجام دهند این است که افکار کاری را کنار بگذارند و از زمانی که در کنار فرزندانشان هستند واقعاً لذت ببرند و حواسشان به چیزهای دیگر پرت نشود. کیفیت زمانی که برای فرزندانتان می گذارید مهم است نه کمیت آن.

 

سرزنده باشید: شوخی کردن با فرزندتان باعث می شود که او آماده موفقیت اجتماعی شود. وقتی والدین با فرزندتان شوخی می کنند و با آنها بازی می کنند و لحظات خوشی دارند، در واقع بچه یاد می گیرد که اجتماعی شود و ارتباط برقرار کند و فکر خلاقی داشته باشد. اگر کمدین نیستید، حداقل می توانید صداهای مختلف را تقلید کنید یا با فرزندتان ترانه بخوانید و خوش باشید.

 

بر روی واکنش خود در موقعیت ها استرس‌زا کار کنید:  بچه ها بیشتر از اینکه از آنچه شما به آنها می گویید یاد بگیرند از دیدن واکنش های شما در موقعیت مختلف یاد می گیرند. اگر شما بتوانید شرایط آرامی را در یک موقعیت سخت بوجود آورید، کودکان شما یاد می گیرند که در شرایط مشابه همین گونه رفتار کنند. واکنش خود را در شرایط استرس زا تغییر دهید، در این شرایط هم شما و هم کودکانتان احساس شادی و اعتماد به نفس بیشتری می کنید.

 

نسبت به اشتباهاتشان مثبت اندیش باشید :  بسیاری از والدین با محبت به فرزندانشان می گویند که “اشکالی ندارد که اشتباه کنی”‌ ،ولی می توانید از این فراتر روید و به این مسئله فکر کنید که بعضی از ایده های ناب ما از اشتباهات ما ناشی شده اند.

 

روی نقاط قوت تمرکز کنید: درست است که برای آنکه بچه ها رشد درست و مناسبی داشته باشند، باید انتقاد سازنده بشود. ولی باید از کارهای که درست و خوب انجام می دهند هم تقدیر شود. حواستان باشد که به فرزندتان چه می گویید. برای آنکه او حس خودارزشی قویتر و ماندگارتری داشته باشد، باید از تلاش ها و دستاوردهای او تعریف کنید و هوش و استعداد او را بستائید.

با هم، هم آواز شدن یک سرگرمی و مهارت خوبی است که شادی بسیاری

در سراسر زندگی او بوجود می آورد. نگران خوب نخواندن خود نباشید، در حقیقت

این راه خوبی است که به کودک خود بیاموزید که برای لذت بردن از هر چیزی

نباید لزوما در آن کار کامل باشد

با آنها مانند بزرگتر ها رفتار کنید : آنها را یک به یک به رستوران های شیک و بعد از آن به نوبت به تئاتر ببرید، با مورد توجه قرار دادن تک تکشان، آنها می توانند بیشتر با توقعات ویژه بزرگترها روبه رو شوند و انجام این قبیل کارهای مربوط به بزرگترها در بالا بردن اعتماد به نفس شان بسیار موثر است.

 

به آنها فرصت بازی در بیرون خانه را بدهید : طبیعت معلم بزرگی است و کودکانی که اجازه کشف و بازی در بیرون از خانه را دارند، اعتماد به نفس و احساس در مرکز دنیا قرار گرفتن بیشتری کسب می کنند. حتی بچه های کوچک هم به زمانی احتیاج دارند که با خیالات خود در حیاط با چند چوب و سنگ و تخیلشان تنها باشند، این کار کمک می کند که مغزشان به طور طبیعی رشد کند. البته بر رویشان نظارت داشته باشید ولی اجازه دهید هدایت بازیشان را با چند پیشنهاد از جانب شما به عهده خودشان باشد.

 

اسباب بازی های ساختنی در اختیارشان قرار دهید:  قطعه های چوبی، اسباب بازی های درست کردنی، همه ی اینها برای بالا بردن مهارت، روش های مناسبی هستند . کار بر روی ساختن یک چیز از ابتدا تا انتها باعث می شود که بچه به خودش افتخار کند که یک کاری را به خوبی به پایان رسانده است. بعضی وقتها چیزها آن طور که بچه برنامه ریزی کرده است پیش نمی روند این فرصت خوبی برای بچه است که نفس عمیقی بکشد و دوباره شروع کند، به عنوان یک بچه در مواجه با موانع ورزیده تر شود و تحملش در مقابل ناکامی بیشتر  شود.

 

با هم شعر بخوانید:  با هم، هم آواز شدن یک سرگرمی و مهارت خوبی است که شادی بسیاری در سراسر زندگی او بوجود می آورد. نگران خوب نخواندن خود نباشید، در حقیقت این راه خوبی است که به کودک خود بیاموزید که برای لذت بردن از هر چیزی نباید لزوما در آن کار کامل باشد.

,تربیت کودک

 یک اتاق مخصوص برای هنرنمایی آنها قرار دهید:  همه کودکان ممکن است مهارت های پیکاسو را نداشته باشند. ولی وقتی فضای خالی و وسایل اولیه در اختیار آنها قرار دهید تا هنر خود را نشان دهند، می بینید که خیلی خلاق هستند و استعدادشان شکوفا می شود. لازم نیست بی جهت نگران شوید، قرار دادن لوازم اولیه ای مثل، یک تکه کاغذ، قیچی و چسب در اختیار آنها کافی است تا هنر خود را به نمایش بگذارند.

 

حریم مشخصی برای کودکانتان ایجاد کنید:  کودکان شما نیاز دارند بدانند که شما انقدر به آنها عشق می ورزید که مرزها و قوانینی را برای ایمن نگه داشتن آنها ایجاد کرده اید. کودکان به حمایت و راهنمایی شما نیازمندند، اگرچه در مورد بچه های کوچک طبیعی است که بعضی وقتها خود محور و نامهربان باشند ولی مهربانی در مقابلشان به آنها کمک خواهد کرد که به بزرگسالانی سخاوتمند و با ملاحظه تبدیل شوند.

 

برایشان شرایطی ایجاد کنید که تکانی به خود بدهند:  کودکان احتیاج دارند بدوند، بپرند، لی لی کنند، کوهنوردی کنند، و تمام قسمت های بدنشان را به هر نحوه ممکن تکان دهند. طبیعت گردی، کوه نوردی، دوچرخه سواری و دیگر فعالیت های فیزیکی نه تنها برای سلامتیشان ضروری هستند، بلکه برای شادی و بالا بردن اعتماد به نفس شان نیز ضروری اند.

 

فرزندانتان را در برابر زورگویی ها و آزارها قوی کنید: بالاخره هر کودکی ممکن است با آزار و اذیت همتایان خود روبرو شود. به فرزندتان یاد بدهید که آن دسته از بچه های زورگو، این کارها را می کنند چون در درون احساس خوشحالی نمی کنند. بدین ترتیب فرزندتان احساس همدردی با بچه های زورگو می کند و دیگر این تعامل ها را درونی نمی کند. بچه ها باید بدانند که مهربان بودن با همتایان باعث می شود که شادی و خوشحالی خودشان تقویت شود.

 

حس خود-رحمی بسازید: تحقیقات نشان داده اند که حس خود-رحمی که با عناوینی مانند خود-مهربانی نیز تعریف می شود حتی از عزت نفس هم مهمتر است. افراد که نسبت به خود ترحم و حس شفقت دارند پرانرژی تر هستند و استانداردهای بالاتری دارند و اخلاق کاری بهتری دارند. یادتان باشد که صحبت های مثبت در مورد خودتان را جلوی فرزندتان بگویید تا او از شما الگو بگیرد.

هر زمان که کودکانتان را در آغوش می گیرید شما ارتباط بین خود و کودکانتان

را افزایش می دهید و آنها متوجه می شوند که همانطور که بزرگتر می شوند بیشتر دوست داشته می شوند و اطرافیان آنها برایشان ارزش بیشتری قائل می شوند

و همین احساس شادی و اعتماد به نفس را در آنها بالا می برد

به آنها کمک کنید که به دیگران کمک کنند : بچه ها وقتی به دیگران کمک می کنند خوشحالترند. این کمک می تواند انجام کارهای کوچک در خانه باشد یا داوطلب شدن برای اهداف اجتماعی. خدمت کردن نه تنها همدردی می آورد، بلکه به دیدگاه و شکرگذاری هم کمک می کند.

 

مهارت تحمل کردن را به او یاد بدهید : شما هر کاری کنید، بالاخره فرزندتان با مشکلات روبرو می شود. بجای اینکه سعی کنید او را سر حال بیاورید، به او بیاموزید که احساسات خود را مدیریت کند. مثلاً نوشتن، هنر و داستان گویی به معنا دادن به احساسات کمک می کنند.     

 

لمس کردن کودکان کاری حیاتی است:  کودکان به در آغوش کشیده شدن، بوسه و نوازش شدن روزانه احتیاج دارند. هر زمان که کودکانتان را در آغوش می گیرید شما ارتباط بین خود و کودکانتان را افزایش می دهید و آنها متوجه می شوند که همانطور که بزرگتر می شوند بیشتر دوست داشته می شوند و اطرافیان آنها برایشان ارزش بیشتری قائل می شوند و همین احساس شادی و اعتماد به نفس را در آنها بالا می برد.

    

فرآوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان

منابع:برترین ها/ مهرخانه

 

منبع : tebyan.net