بوسه‌های آرامش بخش

همان طورى که انسان نیاز به آب و غذا دارد نیاز به محبت هم دارد، بلکه نیازهاى عاطفى و معنوى او به مراتب بیشتر از نیازهاى جسمانى اوست و جایی که باید این نیازها برطرف شود،خانواده است.

وقتی امام حسن علیه السلام به مادر خود سلام می کند ، فاطمه زهرا سلام الله علیها در پاسخ می گوید: عَلَیْکَ السَّلامُ یا قُرَّةَ عَیْنى وَثَمَرَةَ فُۆ ادى« سلام بر تو ای نور دیده ام و میوه دلم»

ببینید حضرت چگونه با پسرش صحبت می کند و با محبت او را خطاب می کند!

امروزه روشن شده است که عمده ترین فقر بشریت در جامعه ماشینى و صنعتى در جهان معاصر، فقر فرهنگى و عاطفى است و مهم ترین مشکل کودکان و نوجوانان امروزى در خانواده ها کمبود عشق و عاطفه و محبت است .

همان طورى که انسان نیاز به آب و غذا دارد نیاز به محبت هم دارد، بلکه نیازهاى عاطفى و معنوى او به مراتب بیشتر از نیازهاى جسمانى اوست .

عمده ترین دلیل ناسازگارى فرزندان در خانواده ها، عامل بسیارى از ناهنجارى ها مانند فرار ازخانه و امثال آن ، ریشه در کمبود عاطفه و محبت دارد. فقر عاطفى موجب مى شود که شخصیت انسان در نزد خود، حقیر و پست باشد و کرامت و عزت خود را از دست بدهد و چنین انسانى آبرو و عزت خود را بر باد رفته پنداشته و به هر کارى دست مى زند.

حضرت هادى علیه السلام می فرمایند: «کسى که شخصیت خود را خوار و ذلیل پندارد، از شر او ایمن مباش » (تحف العقول ، ص 483) فرزندانى که از عقده حقارت و فقر عاطفى رنج مى برند و براى خود هیچ گونه ارزشى قائل نیستند، نمى توانند افرادى مورد اعتماد باشند و مسئولیتى را در جامعه عهده دار شوند. سایر افراد جامعه نیز از شر این افراد در امان نخواهند بود. اما اگر والدین بتوانند با محبت ، احترام ، ارتباط صمیمانه ، کرامت نفس را در نوجوانان تقویت کنند، آنان در آینده انسان هایى سالم و دوست داشتنى خواهند بود و وجود خود را با گناه و معصیت آلوده نخواهند کرد. سلام کردن به فرزندان و نوجوانان ، بوسه بر چهره فرزندان ، ابراز علاقه و اظهارمحبت ، با احترام انها را خطاب کردن فقر عاطفى را جبران مى کند.

سیره عملی اهل بیت علیهم السلام الگوی بسیار خوبی برای رفتار با کودکانمان است، نگاهی به حدیث شریف کسا بیندازید، وقتی امام حسن علیه السلام به مادر خود سلام می کند ، فاطمه زهرا سلام الله علیها در پاسخ می گوید: عَلَیْکَ السَّلامُ یا قُرَّةَ عَیْنى وَثَمَرَةَ فُۆ ادى« سلام بر تو ای نور دیده ام و میوه دلم»ببینید حضرت چگونه با پسرش صحبت می کند و با محبت او را خطاب می کند!  

از دیدگاه اسلام این عمل پدر و مادر ارزشى والا دارد و روح آزادگى را در افراد تقویت مى کند، تا آن جایى که پیامبر فرمود: فرزندانتان را زیاد ببوسید، زیرا خداوندمتعال در برابر هر بوسه ، جایگاهى گسترده در بهشت به شما عنایت مى کند

برای اینکه فرزندانتان به فقر عاطفی دچار نشوند، به آنها بگویید که دوستشان دارید و بگویید که بچه‌های خیلی خوبی هستند و شما تحت هر شرایطی دوستشان دارید. فرزندان باید بفهمند که چه کار خوب بکنند و چه کار بد ، همیشه آغوش پدر و مادر به روی آنها باز است و همیشه می‌توانند روی آنها حساب کنند.

حضرت امام مجتبى علیه السلام در جبران فقر عاطفى کودکان اهتمام خاصى داشتند . روزى آن حضرت از محلى عبور مى کردند و در کوچه کودکان درحال بازى بودند. آنان ضمن بازى ، مشغول خوردن خرده نان هائى شدند و در آن حال از روى شوق و علاقه امام مجتبى علیه السلام را به جمع خود دعوت نمودند. آن بزرگوار دعوت آنان را پذیرفتند و به همراهشان، مشغول تناول نان گردیدند. آن گاه تک تک کودکان را مورد تفقد و مهربانى خویش قرار دادند. سپس همه آنان را به منزل خود آوردند و بعد از پذیرائى کامل ، هدایائى نیز به آنان اعطا کردند. آن گاه خطاب به اطرافیان خویش فرمودند:در این تعامل ، برترى از آن کودکان است زیرا آنان هر چه داشتند با ما قسمت کردند، ولى ما بیشتر از آن چه به آنان دادیم، موجودى داریم . (شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید، ج 11، ص 198)

امام صادق علیه السلام محبت به فرزندان را موجب گسترش رحمت الهى در مورد پدر و مادر مى داند و مى فرمایند: «خداوندمتعال بنده را به خاطر محبت بیشتر به فرزندش مورد رحمت قرار مى دهد.» (وسائل الشیعة ، ج 21، ص 483)

امام کاظم علیه السلام فرمودند: «خداوند متعال در هیچ مورد به اندازه آزار به زنان وکودکان خشمگین نمى شود.» (الکافى ، ج 6، ص 50)

مردى حضور رسول اکرم صلى الله علیه و آله آمده اظهار داشت : من تا به حال به هیچ یک از فرزندانم اظهار علاقه نکرده و یک بار هم آن ها را نبوسیده ام . رسول خدا فرمودند: به نظر من این مرد اهل آتش است . (الکافى ، ج 6، ص 50).

پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله و سلم آن چنان به کودکان مهر مى ورزید که حتى درحال نماز تحمل شنیدن گریه آنان را نداشت و آن حضرت در این گونه موارد، به خاطرکودکان از طول دادن نماز خوددارى مى کرد. امام صادق علیه السلام فرمود: روزى آنحضرت دو رکعت آخر نماز ظهر را کوتاه خواند، بعد از نماز عده اى از علت آن پرسیدند؛ پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم فرمودند: آیا گریه کودک را نشنیدید؟ (مستدرک الوسائل ، ج 6، ص 503 عدة الداعى ، ص 89)

روزى حضرت محمد صلى الله علیه و آله و سلم نوه اش امام حسن مجتبى علیه السلام را مى بوسید، شخصى به نام اقرع بن حابس که آن جا حضور داشت.

گفت : یارسول الله ! من ده فرزند دارم و تا کنون هیچ یک را نبوسیده ام .رسول خدا فرمودند: من چه کنم که تو دلى سخت دارى ، هر کس دردل خویش مهر و عطوفت نداشته باشد مورد رحمت خدا قرار نمى گیرد. (وسائل الشیعة ، ج 21، ص 485)

از دیدگاه اسلام این عمل پدر و مادر ارزشى والا دارد و روح آزادگى را در افراد تقویت مى کند، تا آن جایى که پیامبر فرمود: فرزندانتان را زیاد ببوسید، زیرا خداوندمتعال در برابر هر بوسه ، جایگاهى گسترده در بهشت به شما عنایت مى کند(روضة الواعظین ، ج 2، ص 369.)

از منظر بزرگ رهبر مربیان عالم ، حضرت ختمى مرتبت اظهار عشق و علاقه به فرزندان، عبادت محسوب شده و داراى ثواب و حسنه مى باشد.

 

فرآوری : زینب عشقی

بخش خانواده ایرانی تبیان

با نگاهی به کتاب حقوق متقابل والدین و فرزندان،عبدالکریم پاک نیا

 

منبع : tebyan.net